9.4 C
Chicago
piątek, 12 kwietnia, 2024

„Michigan prosi mieszkańców o pomoc w kwaterowaniu migrantów”. Abbott: Teksas NIE będzie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Gubernator Teksasu Greg Abbott powołuje się na „konstytucyjne prawo stanu Lone Star do obrony przed inwazją”, przez co rozumie masowy napływ nielegalnych imigrantów przez południową granicę Stanów Zjednoczonych. Abbott stwierdził, że sytuacja w Teksasie znacznie wykracza poza kryteria użycia milicji stanowej, ustalone przez Ojca Założyciela i Prezesa Sądu Najwyższego Johna Marshalla.

Republikański gubernator wygłosił te słowa w poniedziałkowym oświadczeniu, w którym uzasadniał realizowania swojej twardej polityki postępowania na granicy z Meksykiem. Chodzi m.in. o wysłanie na pogranicze tysięcy żołnierzy ze stanowej Gwardii Narodowej oraz instalowanie drutu kolczastego na najruchliwszych szlakach migracyjnych.

Konflikt dot. kształtu amerykańskiej polityki migracyjnej pomiędzy władzami Teksasu a administracją Bidena osiągnął szczyt 22 stycznia, kiedy Sąd Najwyższy USA orzekł, że agenci federalni mogą rozmontować, zainstalowany przez stanowe służby nad brzegiem Rio Grande w Eagle Pass, drut kolczasty. Napięcia były tak silne, że mówiło się wówczas nawet o secesji Teksasu od USA. Greg Abbott odmówił demontażu zasieków nad rzeką graniczną, powołując się na konstytucyjne prawo stanu do obrony przed inwazją – a konkretnie art. 1, sekcji 10, klauzuli 3 Konstytucji USA.

W oświadczeniu z 19 lutego Greg Abbott podtrzymał odwołanie do tej podstawy prawnej, na mocy której – jego zdaniem – ma prawo do podejmowania takich działań. „Jednym z najważniejszych praw przyznanych w Konstytucji Stanów Zjednoczonych jest zdolność państwa do zabezpieczenia własnej granicy” – stwierdził gubernator i zwrócił uwagę, że James Madison nazywany „Ojcem Konstytucji” „podkreślił, że Artykuł 1, Sekcja 10, Klauzula 3 pozwoliłby milicji stanowej Wirginii być wezwaną do powstrzymania przemytników, którzy zagrozili stanowi”.

„Żaden stan nie może bez zgody Kongresu nakładać ceł tonażowych [opodatkowanie żeglugi], utrzymywać wojsk lub okrętów wojennych w czasie pokoju, zawierać jakichkolwiek umów lub porozumień z innym stanem lub z obcym mocarstwem, ani angażować się w wojnę, chyba że zostanie faktycznie najechany lub znajdzie się w tak bezpośrednim niebezpieczeństwie, że nie pozwoli to na zwłokę” – mówi artykuł 1, sekcji 10, klauzuli 3 Konstytucji USA.

Greg Abbott uważa, że słowo „najazd” lub „inwazja” można zinterpretować jako niekontrolowany napływ migrantów, którzy nielegalnie przenikają przez granicę na terytorium Stanów Zjednoczonych i tak właśnie uzasadnia rozmieszczenie na pograniczu Gwardii Narodowej oraz instalacji szeregu barier – m.in. zasieków z drutu kolczastego czy mobilne zapory nawodnej na Rio Grande.

„Obecnie Teksas stoi w obliczu podobnego, ale bardziej wyraźnego zagrożenia niż przemytnicy z Wirginii – meksykańskich karteli narkotykowych, które działają jako siły paramilitarne na naszej granicy. Przestępcza działalność przemytnicza, z którą boryka się Teksas, znacznie przekracza kryteria Madisona dotyczące użycia milicji stanowej” – ocenił republikański gubernator Teksasu.

„Będziemy nadal budować bariery, które uniemożliwiają nielegalny wjazd do naszego stanu, aresztować imigrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę i wypełniać nasz obowiązek zabezpieczenia naszej granicy” – zapowiedział Greg Abbott.

Oświadczenie gubernatora zostało udostępnione przez niego na oficjalnym koncie w serwisie społecznościowym X (dawniej Twitter).

W osobnym poście Abbott udostępnił artykuł Fox News, w którym napisano, że Departament Pracy i Rozwoju Gospodarczego Michigan zachęca mieszkańców stanu do indywidualnej pomocy w zakwaterowaniu napływających do Stanu Wielkich Jezior migrantów.

„Michigan prosi mieszkańców o pomoc w zakwaterowaniu i osiedleniu migrantów w obliczu kryzysu na granicy. Teksańczycy pytali mnie, czy Teksas będzie tego wymagał. NIE” – napisał guberantor. „Skupiamy się na zabezpieczeniu granicy i budowaniu barier, a nie na pomaganiu i wspieraniu polityki otwartych granic Bidena” – dodał.

Red. JŁ

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520