23 C
Chicago
czwartek, 13 czerwca, 2024

Marnotrawstwo w służbie zdrowia: Większość szczepionek na grypę trafi na śmietnik

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W aptekach i hurtowniach od dawna nie ma szczepionek przeciw sezonowej grypie. Mają je dla personelu szpitale, ale większość dawek trafi na śmietnik – donosi piątkowa „Rzeczpospolita”.

W piątkowym wydaniu gazety czytamy, że nie wszystkim chętnym Polakom, którzy jesienią szturmowali poradnie i apteki, udało się zaszczepić przeciwko sezonowej grypie. Szczepionek – jak przyznają apteki pytane przez „Rz” – nie ma w hurtowniach, nie można więc ich już nabyć.

 

Gazeta zwraca uwagę, że w wielu aptekach szpitalnych, które otrzymały darmowe szczepionki dla swojego personelu medycznego, sfinansowane przez rząd zalegają niewykorzystane dawki. W artykule wskazano, że część szpitali zwróciła już nadmiar do Agencji Rezerw Materiałowych. „Będziemy je zwracać zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia” – mówi „Rzeczpospolitej” kierowniczka apteki szpitalnej szpitala klinicznego w Warszawie.

 

Problem w tym – jak pisze „Rz” – że zwrot niewykorzystanych szczepionek przez szpitale w lutym tak naprawdę jest jednoznaczny z wyrzuceniem ich do kosza. Gazeta wskazuje, że Polacy obecnie są zainteresowani szczepieniem przeciwko Covid-19, a nie grypie, choć w Polsce sezon grypowy, z największą zachorowalnością, przypada na okres od stycznia do marca.

 

„Aktualnie obserwujemy znaczny spadek zainteresowania pacjentów szczepionkami przeciw grypie. Przede wszystkim dlatego, że część z nich już się zaszczepiła. Zapytania o te preparaty pojawiają się sporadycznie” – mówi gazecie rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno.

 

Jak przyznaje w odpowiedzi dla „Rz” Ministerstwo Zdrowia, za pośrednictwem portalu dla szpitali złożono zamówienia na 247 991 szczepionek przeciwko grypie. „Nie posiadamy informacji, ile z nich nie zostało wykorzystanych i pozostaje w magazynach aptek szpitalnych” – dodaje resort. Nie wie także, ile osób się zaszczepiło. „Będzie to możliwe dopiero po sezonie szczepień. Takie dane zbiera PZH” – odpowiada resort. Rzeczniczka Państwowego Zakładu Higieny Anna Dela cytowana przez „Rz” przyznaje jednak, że nie posiada takich danych.

 

Resort w odpowiedzi dla „Rzeczpospolitej” dodaje, że szpitale „miały możliwość zredukowania zamówienia jeszcze przed otrzymaniem szczepionek bądź całkowitą rezygnację z nich”. Ale tylko „niewielka część podmiotów zdecydowała się na zgłoszenie Ministerstwu Zdrowia czy Agencji Rezerw Materiałowych wcześniejszej rezygnacji z zamówienia”.(PAP)

 

kkr/ drag/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520