10.7 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Macron przemówi w poniedziałek na temat reformy emerytalnej, związkowcy zapowiadają blokady

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent Emmanuel Macron w poniedziałek wieczorem wygłosi orędzie do Francuzów na temat zaaprobowanej przez Radę Konstytucyjną reformy emerytalnej, która budzi kontrowersje w społeczeństwie. Związki zawodowe zapowiadają dalsze protesty przeciwko ustawie, podwyższającej wiek emerytalny z 62 na 64 lata.

Tekst ustawy emerytalnej ogłoszono w ekspresowym tempie w sobotę rano w monitorze urzędowym, zaraz po jej zatwierdzeniu przez Radę Konstytucyjną w piątek, co wywołało ostrą krytykę związków zawodowych oraz polityków lewicy.

 

Ogłoszenie ustawy jest „haniebne” – stwierdziła sekretarz generalna CGT Sophie Binet. „Od samego początku robotnicy są pogardzani, ale odnajdą godność na ulicy” – zareagował na decyzję prezydenta Macrona o błyskawicznym ogłoszeniu ustawy szef związku CFDT Laurent Berger. „Wygląda to na prowokację” – dodał Frederic Souillot ze związku FO. „Absurdalny przejaw arogancji” – napisał na Twitterze lider Francji niujarzmionej Jean-Luc Melenchon.

 

Związkowcy zapowiedzieli protesty przeciwko reformie emerytalnej na 1 maja i odrzucili zaproszenie Pałacu Elizejskiego na poniedziałek na rozmowy na temat reformy.

 

Natomiast kolejarze zapowiedzieli na czwartek „dzień gniewu”, tj. akcje protestacyjne i blokady. „Nocne ogłoszenie ustawy wcale nie zmienia naszej walki. Nie ruszymy dalej, dopóki ta ustawa nie zostanie zniesiona” – napisały w komunikacie prasowym CGT-Cheminots, Unsa-Ferroviaire, SUD-Rail i CFDT-Cheminots.

 

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

 

ksta/ mal/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520