32.7 C
Chicago
wtorek, 17 czerwca, 2025

Ludzie przestają kupować, czeka nas zapaść w przemyśle

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

PMI spadł poniżej neutralnego poziomu 50 pkt po raz pierwszy od czerwca 2020 r. – podkreślili analitycy PKO BP. Ich zdaniem, w ostatnich miesiącach zwiększony popyt na zapasy podbijał wyniki produkcji; jego osłabienie może doprowadzić do gwałtownego wyhamowania aktywności w przetwórstwie.

Jak podała w środę firma S&P Global, wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w maju wyniósł 48,5 pkt wobec 52,4 pkt w kwietniu.

 

Analitycy PKO BP podkreślili w komentarzu, że indeks spadł silniej od oczekiwań i jest to pierwszy odczyt poniżej neutralnego poziomu 50 pkt od czerwca 2020 r. Wskazali, że przyczyną tak silnego spadku było załamanie subindeksów produkcji i nowych zamówień, najważniejszych w strukturze indeksu. „Według ankietowanych firm przyczyną spadków obu wskaźników jest niestabilność i niepewność związana z wojną oraz wysoka inflacja. Szczególnie mocno, trzeci miesiąc z rzędu, spadały zamówienia eksportowe, co wskazuje na to, że popyt ze strony kluczowych, unijnych partnerów krajowych firm stopniowo wygasa i przestaje napędzać produkcję w przetwórstwie” – zauważyli analitycy.

 

Zwrócili uwagę, że pomimo osłabienia popytu firmy nadal przerzucały coraz wyższe koszty produkcji na ceny wyrobów finalnych. „Zdaniem ankietowanych przyczyną wzrostu cen produkcji były niedobory materiałów i surowców, które skutkowały kolejnym wydłużeniem czasów dostaw. Konsekwencją jest to, że zapasy rosły nieprzerwanie czternasty miesiąc z rzędu, chociaż warto zauważyć, że ze względu na osłabienie popytu, w maju ten wzrost był marginalny. W ostatnich miesiącach zwiększony popyt na zapasy znacząco podbijał popyt na towary przemysłowe i podbijał wyniki produkcji. Jego osłabienie może doprowadzić do gwałtownego wyhamowania aktywności w przetwórstwie” – stwierdzili ekonomiści.

 

Wskazali, że trudności logistyczne skutkowały dalszą kumulacją niezrealizowanych zleceń. W celu ich redukcji firmy w dalszym ciągu zwiększały zatrudnienie, aczkolwiek tempo tworzenia nowych miejsc pracy osłabło.

 

Analitycy zaznaczyli, że w ostatnich miesiącach trend ponadproporcjonalnej rozbudowy zapasów maskował symptomy osłabienia fundamentalnego popytu. „Jeśli ten trend zostanie zahamowany, może nas czekać fala szybkiego pogorszenia koniunktury i aktywności w przetwórstwie, wzmocniona jednoczesnym osłabieniem popytu krajowego i zagranicznego (coraz wyraźniejsze symptomy hamowania popytu w Niemczech i strefie euro). W połączeniu z ograniczeniem liczby oddawanych w ostatnim czasie do użytku nowych linii produkcyjnych finansowanych z BIZ wskazuje to, że tempo wzrostu produkcji przemysłowej będzie coraz bardziej tłumione” – ocenili ekonomiści.(PAP)

 

Credit Agricole: koniunktura w przetwórstwie najsłabsza od pierwszej fali pandemii

Koniunktura w polskim przetwórstwie była w maju najsłabsza od czasów pierwszej fali pandemii COVID-19 – poinformował w środę bank Credit Agricole, wskazując na spadek indeksu PMI, który zmniejszył się w maju do 48,5 pkt.

W środę firma S&P Global podała, że wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w maju wyniósł 48,5 pkt. wobec 52,4 pkt. w kwietniu.

 

Jak napisano w analizie, indeks ukształtował się poniżej granicy 50 pkt., oddzielającej wzrost od spadku aktywności, po raz pierwszy od czerwca 2020 r. „Zgodnie z wynikami badania PMI, koniunktura w polskim przetwórstwie była najsłabsza od czasów pierwszej fali pandemii COVID-19” – zaznaczono.

 

Wskazano, że zmniejszenie wartości indeksu wynikało przede wszystkim z niższych wartości składowych dla nowych zamówień i bieżącej produkcji, co łącznie obniżyło wskaźnik PMI o 3,2 pkt. pomiędzy kwietniem i majem. Dodano, że spadek zamówień był już notowany w marcu i kwietniu, lecz w maju przybrał zdecydowanie na sile.

 

Zgodnie z raportem PMI – jak napisano – mniejszy napływ zamówień był związany z niestabilnością rynku wynikającą z wojny w Ukrainie oraz wysoką inflacją. Zaznaczono też, że struktura danych wskazuje, że w maju osłabieniu uległ przede wszystkim popyt krajowy, podczas gdy spadek zamówień zza granicy nieznacznie spowolnił; ankietowane firmy sygnalizowały, że spadek popytu zagranicznego dotyczył kluczowych unijnych gospodarek.

 

„Uważamy, że osłabienie popytu krajowego mogło być związane ze zmniejszeniem aktywności w budownictwie. Bieżąca produkcja była ograniczana nie tylko przez słabszy popyt, ale również przez utrzymujące się trudności podażowe i logistyczne w dostawach surowców. W rezultacie zmniejszyła się ona w maju w największym stopniu od maja 2020 r.” – wskazano.

 

Analitycy Credit Agricole zwrócili uwagę, że poziom zapasów pozycji zakupionych (materiałów) zwiększył się w maju już 14. miesiąc z rzędu. Dodali, że zakupy materiałów znacząco wyhamowały, co było odwróceniem tendencji obserwowanych w ostatnich kilkunastu miesiącach. Ponadto, w maju odnotowano przyspieszenie spadku zapasów wyrobów gotowych. „Prognozujemy, że wysoki wkład przyrostu zapasów do dynamiki PKB odnotowany w I kw. nie utrzyma się w kolejnych kwartałach, co będzie oddziaływać w kierunku wyraźnego spowolnienia wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu i PKB” – napisano.

 

Wskazano, że maju br. doszło do spadku indeksu dla oczekiwanej produkcji w horyzoncie 12 miesięcy i kształtuje się on blisko poziomów obserwowanych w 2020 r., a więc okresu, w którym silne zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw spowodowane pandemią miały negatywny wpływ na aktywność w przetwórstwie. „Indeks ten nadal jednak kształtuje się znacząco powyżej 50 pkt. Tym samym stanowi on wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym w kolejnych kwartałach zaobserwujemy tzw. miękkie lądowanie polskiej gospodarki, czyli spowolnienie wzrostu PKB w 2022 r. nie będzie znaczące” – czytamy.

 

Według analityków dane o PMI są lekko negatywne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. (PAP)

 

autor: Ewa Wesołowska

 

ewes/ pad/

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"