27.4 C
Chicago
poniedziałek, 20 maja, 2024

Lider Demokratów: Jesteśmy przeciwni poprawkom Republikanów ws. pakietu dla Ukrainy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jedyną i najszybszą drogą do przyjęcia pomocy dla Ukrainy jest przyjęcie ustawy przegłosowanej już przez Senat – powiedział w czwartek lider Demokratów w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries, odpowiadając na pytanie PAP. Odrzucił możliwość przyjęcia alternatywnego pakietu dla Ukrainy zgłaszanego przez Republikanów.

 

Jeffries odpowiedział w ten sposób podczas konferencji prasowej na pytanie PAP o to, czy Demokraci są otwarci na alternatywny pakiet dla Ukrainy, który miałby m.in. zamienić pomoc dla Ukrainy na pożyczki.

 

„Jedyną drogą naprzód jest proste głosowanie: tak czy nie – nad kompleksowym projektem o bezpieczeństwie narodowym przyjętym przez Senat. To zrozumienie zostało wielokrotnie przekazane spikerowi (Izby Reprezentantów Mike’owi) Johnsonowi przez administrację Bidena, przez lidera (Demokratów w Senacie Chucka) Schumera, przez lidera (Republikanów w Senacie Mitcha) McConnella. Wszyscy w Waszyngtonie oprócz niego się co do tego zgadzają (…). Gwarantuję, że ta ustawa przeszłaby z poparciem mocnej ponadpartyjnej większości” – powiedział Jeffries.

 

Wypowiedź Jeffriesa stanowi zwrot w pozycji Demokratów, którzy dotąd nie wykluczali poparcia alternatywy wobec pakietu 95 mld dolarów dla Ukrainy, Izraela, państw Indo-Pacyfiku i pomocy humanitarnej dla Gazy, którą w lutym przyjął Senat zdecydowaną większością. Oznacza to też, że ścieżka do przyjęcia pakietu dla Ukrainy się skomplikowała, bo Johnson dotychczas blokował dopuszczenie do głosowania senackiej ustawy, zapowiadając „innowacje”, takie jak zamiana wsparcia finansowego dla Ukrainy na pożyczki czy użycie zamrożonych rosyjskich aktywów, a także potencjalnie restrykcje na granicy.

 

Według źródła PAP wśród Demokratów w Izbie, partia jest przeciwna alternatywnej ustawie – której tekst nie został jeszcze opublikowany – bo poza wymienionymi elementami zawiera wiele więcej pozycji, które są dla Demokratów politycznie nie do przyjęcia.

 

Rozmówca PAP ocenił, że Johnson przygotowuje manewr, który „ma na celu zapewnienie porażki tej ustawy”.

 

Z kolei demokratyczny kongresmen Joe Morelle z Nowego Jorku powiedział PAP, że nie wyklucza całkowicie poparcia alternatywnej ustawy, lecz nie jest wcale pewny, czy Johnson w ogóle ją przedstawił.

 

„Nie słyszałem żadnych szczegółów i nie wiem, czy w ogóle Johnson ma alternatywę. Jeśli faktycznie ma, to powinien ją opublikować jak najszybciej, bo czas ucieka i w przeciwnym wypadku czeka nas katastrofa” – powiedział polityk.

 

W środę Johnson powiedział, że wciąż „rozważa wiele opcji” w sprawie pomocy Ukrainy, odmawiając podania szczegółów. Dodał jednocześnie, że jest świadom powagi sytuacji i tego, że „zegar tyka”. W środę i czwartek przed Kongresem występował naczelny dowódca sił NATO w Europie gen. Cristopher Cavoli, wielokrotnie ostrzegając, że bez pomocy USA Ukraina przegra wojnę, a Rosja nie ma zamiaru zatrzymać się na Ukrainie.

 

Sytuacja Johnsona skomplikowana jest przez groźbę usunięcia go z pozycji spikera ze strony skrajnego skrzydła swojej partii. W środę swoją groźbę w tej sprawie ponowiła bliska Donaldowi Trumpowi kongresmenka Marjorie Taylor Greene, która po spotkaniu z Johnsonem ostrzegła go przed przyjmowaniem dodatkowych funduszy dla Ukrainy.

 

Odnosząc się do tego podczas czwartkowej konferencji Jeffries zasugerował, że jeśli Johnson „zrobi to, co słuszne”, Demokraci nie dopuszczą do usunięcia go z urzędu.

 

Johnson w piątek uda się do posiadłości Donalda Trumpa na Florydzie i wystąpi z nim wspólnie na konferencji prasowej. Jak spekuluje Bloomberg, może to być jego próba oddalenia widma prób odwołania go ze stanowiska i umożliwienia przegłosowania w sprawie pakietu dla Ukrainy. Według portalu Punchbowl News Trump jest przeciwny dodatkowym pieniądzom dla Kijowa i to jego zdanie w tej sprawie w praktyce blokuje pomoc dla Ukrainy.

 

Dalsza ścieżka do przyjęcia pakietu jest niejasna. Jedną możliwością, na którą wskazywał Jeffries, jest poddanie senackiego projektu pod głosowanie z pominięciem przewodniczącego Izby za pomocą specjalnej petycji. Dokument musi jednak zostać podpisany przez większość Izby, czyli 218 kongresmenów. Do czwartku petycja zyskała 194 podpisów, w tym jednego Republikanina. Jeffries powiedział, że wciąż prowadzi rozmowy nad podpisaniem jej przez resztę Demokratów, którzy wahają się ze względu na niechęć udzielenia pomocy Izraelowi bez gwarancji odpowiedniego użycia broni.

 

„Potrzebujemy tylko garstki tradycyjnych Republikanów, by zerwali z radykalnymi ekstremistami w swojej partii” – powiedział Jeffries.

 

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

 

osk/ kar/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520