12.8 C
wtorek, 30 kwietnia, 2024

Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Monachium. Jak idzie Polakom?

Paweł Wiesiołek zajmuje piąte miejsce po pięciu konkurencjach dziesięcioboju w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium. W poniedziałek wieloboiści startowali w biegach na 100 i 400 metrów, skoku w dal, pchnięciu kulą i skoku wzwyż.

Wiesiołek czasem 11,07 zajął dziewiąte miejsce w biegu na 100 m. Reprezentant Polski świetnie wystartował z bloku, ale na ostatnich metrach zabrakło mu wytrzymałości szybkościowej.

Polak w trzeciej serii skoku w dal osiągnął rezultat 7,45, co jest jego najlepszym wynikiem w sezonie. Zajął czwarte miejsce w tej konkurencji.

W pchnięciu kulą Wiesiołek uzyskał 15,11 i był to piąty wynik wśród wieloboistów oraz jego najlepszy wynik w sezonie.

W sesji wieczornej osiągnął 2,02 w skoku wzwyż oraz 49,88 w biegu na 400 m.

Reprezentant Polski po pierwszym dniu wieloboju zajmuje piąte miejsce z dorobkiem 4205 pkt. Liderem jest Szwajcar Simon Ehammer, który zdobył 4661 pkt. Polaka wyprzedzają także Włoch Dario Dester (4237), Norweg Sander Skotheim (4324) i Estończyk Janek Oiglane (4208).

We wtorek wieloboiści wystartują w biegu na 110 m przez płotki, skoku o tyczce, rzucie oszczepem, rzucie dyskiem i w biegu na 1500 m.(PAP)

Lekkoatletyczne ME – Schilder najlepsza w pchnięciu kulą

Holenderka Jessica Schilder wygrała konkurs pchnięcia kulą w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium. Druga była Portugalka Auriol Dongmo, a brązowy medal zdobyła Jorinde van Klinken z Holandii.

Schilder w drugiej serii uzyskała najlepszy spośród Europejek wynik sezonu – 20,24. Holenderka jako jedyna przekroczyła granicę 20 metrów.

Srebrny medal zdobyła Dongmo, która poprawiła rekord Portugalii – 19,82. Trzecia była van Klinken – 18,94.

W finale nie startowały reprezentantki Polski. Klaudia Kardasz i broniąca tytułu Paulina Guba odpadły w eliminacjach.(PAP)

Lekkoatletyczne ME – Świderski nie awansował do finału trójskoku

Adrian Świderski nie awansował do finału trójskoku w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium. W najlepszej próbie uzyskał 15,97 m.

Do finału awansowało 12 najlepszych zawodników. Polak zajął 16. miejsce. Najlepiej w kwalifikacjach wypadł reprezentant Portugalii Pedro Pichardo – 17,36.(PAP)

Lekkoatletyczne ME – Rozmys awansował do finału biegu na 1500 m

Michał Rozmys wygrał drugi bieg eliminacyjny i z najlepszym wynikiem awansował do finału biegu na 1500 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium. Reprezentant Polski wyszedł na prowadzenie 200 m przed metą i finiszował czasem 3.37,36.

„Trenowałem w Sankt Moritz na dużej wysokości. Tam zrelaksowałem głowę po pobycie w Stanach Zjednoczonych i jak widać jest ok” – powiedział po biegu Rozmys na antenie TVP.

W pierwszym biegu eliminacyjnym najszybszy był Norweg Jacob Ingebrigtsen – 3.38,48. W czwartkowym finale wystartuje 12 zawodników.(PAP)

Lekkoatletyczne ME – Zabawska i Urban nie awansowały do finału rzutu dyskiem

Daria Zabawska i Karolina Urban nie awansowały do finału rzutu dyskiem podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium. Najlepszą zawodniczką w eliminacjach była Chorwatka Sandra Perkovic, która rzuciła dyskiem 65,94 m.

Startująca w grupie A Zabawska rozpoczęła konkurs od 54,60. W drugiej próbie poprawiła się na 56,54, a jej rzut w trzeciej serii nie był mierzony. Polka zajęła 15. miejsce.

W grupie B Urban osiągnęła kolejno 54,33, 50,38 i 53,82. Została sklasyfikowana na 23. pozycji.

Do finału awansowało 12 najlepszych zawodniczek. Minimum kwalifikacyjne wynosiło 63,50 m.(PAP)

Lekkoatletyczne ME – Baumgart-Witan awansowała do półfinałów biegu na 400 m

Iga Baumgart-Witan awansowała do półfinałów biegu na 400 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium. W eliminacjach osiągnęła swój najlepszy czas w sezonie – 51,09.

Baumgart-Witan zajęła pierwsze miejsce w drugim biegu eliminacyjnym. Na ostatniej prostej stoczyła zacięty pojedynek z Francuzką Amandine Brossier – 51,26.

Bezpośredni awans zagwarantowały sobie po trzy najszybsze zawodniczki z każdego biegu eliminacyjnego oraz trzy z najlepszymi czasami.

We wtorkowych biegach półfinałowych wystartują cztery reprezentantki Polski. Oprócz Baumgart-Witan będą to również Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska i Justyna Święty-Ersetic, które były zawolnione z eliminacji, gdyż są czołowej „12” europejskiego rankingu.(PAP)

Lekkoatletyczne ME – brązowy medal Polek w klasyfikacji drużynowej maratonu

Polki zdobyły w Monachium brązowy medal w klasyfikacji drużynowej maratonu, w której liczyły się czasy trzech najlepszych biegaczek. Indywidualnie najlepsza była Aleksandra Lisowska, która uzyskała czas 2:28.34.

W kobiecym maratonie startowało pięć reprezentantek Polski. Angelika Mach była 19.(2:35.03), a Monika Jackiewicz 26.(2:37.15). Katarzyna Jankowska i Izabela Paszkiewicz nie ukończyły biegu.

Zsumowany czas Lisowskiej, Mach i Jackiewicz wyniósł 7:40.54. Biało-czerwone przegrały jedynie z Niemkami (7:28.48) i Hiszpankami (7:39.25).

Lisowska jest pierwszą Polką w historii, która zdobyła medal ME w maratonie. Przez większość dystansu biegła w czołowej grupie, a po 40. kilometrze oderwała się od rywalek i stopniowo powiększała przewagę. To pierwszy medal polskich lekkoatletów w rozpoczętych w poniedziałek ME w Monachium.

„Jeszcze to do mnie nie dociera, ale nie ukrywam, że byłam na to przygotowana. Z rezultatów wynikało, że powinnam zdobyć dziś medal. Liczyłam na złoto, bo jestem w życiowej formie. Chciałam to wykorzystać. Udało mi się osiągnąć rezultat, na który tak ciężko pracowałam” – wyznała Lisowska po biegu na antenie TVP Sport.

Druga była Chorwatka Matea Parlov Kostro (2:28.42), natomiast trzecie miejsce zajęła Holenderka Nienke Brinkman (2:28.52).

„Jadąc tutaj czytałam dużo negatywnych artykułów. Nikt nie stawiał na medal indywidualny. To mnie zmotywowało w trakcie biegu, bo przypomniałam sobie te artykuły. Chciałam dziś udowodnić, że osoby, które to pisały przeliczyły się. Uważam, że poziom polskich biegaczek rośnie z roku na rok” – dodała mistrzyni Europy.(PAP)

Lekkoatletyczne ME – Kopeć, Słowikowski i Stefanowicz awansowali do półfinałów na 100 m

Dominik Kopeć, Przemysław Słowikowski i Magdalena Stefanowicz awansowali do półfinałów biegu na 100 m podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium. Adrian Brzeziński odpadł w eliminacjach.

Słowikowski był trzeci w pierwszej serii wynikiem 10,35. Brzeziński osiągnął czas 10,46 i zajął piąte miejsce w drugim biegu eliminacyjnym. Najlepiej z Polaków wypadł Kopeć, który był drugi w trzeciej serii – 10,30.

Najszybszym zawodnikiem w eliminacjach był reprezentant Irlandii Israel Olatunde – 10,19.

Stefanowicz była druga w pierwszym biegu eliminacyjnym i wywalczyła bezpośredni awans do półfinału. Reprezentanta Polski osiągnęła czas 11,44.

W półfinale na 100 m pobiegnie także Ewa Swoboda, która nie musiała startować w eliminacjach, gdyż jest sklasyfikowana w „12” najlepszych sprinterek w Europie.(PAP)

Lekkoatletyczne ME – Haratyk i Bukowiecki w finale pchnięcia kulą

Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki wywalczyli awans do finału pchnięcia kulą w pierwszym dniu lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium. Jakub Szyszkowski nie przebrnął kwalifikacji. Rywalizacja o medale odbędzie się w poniedziałek wieczorem.

Polacy nie wypełnili minimum kwalifikacyjnego, które wynosiło 21,15 m, ale dwóch biało-czerwonych znalazło się w gronie 12 najlepszych kulomiotów, którzy wystąpią w finale.

Bukowiecki w trzeciej próbie uzyskał 20,96. Był to trzeci wynik kwalifikacji. Haratyk w trzeciej serii pchnął kulę na 20,95 i był czwarty.

Szyszkowski w swojej najlepszej próbie osiągnął wynik 19,19 i został sklasyfikowany na 21. pozycji.

Najlepszym zawodnikiem w eliminacjach był Serb Armin Sinancevic – 21,82. Drugi był Czech Tomas Stanek – 21,39.

Finał pchnięcia kulą mężczyzn rozpocznie się w poniedziałek o godz. 21.(PAP)