Kongreswoman z Illinois Lauren Underwood rozważa start w wyborach na senatora USA. Demokratka potwierdziła informację dzień po tym, jak chicagowskie media podały, że zespół gubernatora J.B. Pritzkera zniechęca ją do kandydowania.
„Mam 38 lat i bardzo silną pozycję, która daje mi duże szanse na wygraną” – powiedziała Underwood w wywiadzie udzielonym NBC Chicago. Niecałe 48 godzin po tym, jak senator Dick Durbin ogłosił przejście na polityczną emeryturę, Pritzker poparł wicegubernator Julianę Stratton w wyścigu o miejsce Durbina. Dziennikarze powołując się na swoje źródła twierdzą, że zespół Pritzkera powiedział darczyńcom, iż Underwood jest nie jest dobrą a wręcz szkodliwą kandydatką do Senatu USA, co ma ich powstrzymać przed udzieleniem właśnie jej poparcia. Zespół miał zachwalać Stratton.
„Byłam naprawdę rozczarowana, słysząc te wiadomości. To po prostu przejaw obrzydliwej politycznej maszyny, charakteryzującej Illinois od dziesięcioleci” – powiedziała Underwood. Gubernator J.B. zaprzeczył jakiejkolwiek ingerencji w wyścig o fotel senatora. Lauren Underwood powiedziała, że zespół gubernatora zadzwonił i powiedział jej, że Pritzker naprawdę ją szanuje. Chociaż oficjalnie nie ogłosiła, że będzie kandydować, kongresmenka z Naperville jest niezrażona polityczną siłą Pritzkera.
Stratton jest jak dotąd jedyną kandydatką, która formalnie ogłosiła swoją kandydaturę. Otrzymała nie tylko poparcie gubernatora, ale także senator USA Tammy Duckworth. Wśród potencjalnych kandydatów, którzy mogą starać się o fotel senatora, który ma opuścić Dick Durbin wymienia się także Raja Krishnamoorthi i Robin Kelly oraz skarbnika stanu Michaela Frerichsa. Wybory odbędą się w 2026 roku.
BK