14.8 C
Chicago
niedziela, 25 lutego, 2024

Kukiz: Na marszu opozycji zabrakło propozycji ideowych; nie przedstawiono antidotum dla wyborców

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na niedzielnym marszu opozycji zabrakło propozycji ideowych. Nie przedstawiono antidotum dla wyborców – powiedział PAP lider Kukiz’15 Paweł Kukiz. Nazwał formację Donalda Tuska „opcją polityczną, która nie wywiązała się z głównych obietnic, a wręcz zrobiła wszystko odwrotnie”.

W rocznicę częściowo wolnych wyborów z 1989 roku odbył się w Warszawie organizowany przez Platformę Obywatelską i jej lidera Donalda Tuska marsz opozycji.
„Moja główna refleksja po tym marszu jest taka, że też byłem w takiej euforii jak część osób, które uczestniczyły w tym wydarzeniu, gdy w 2005 roku dowiedziałem się, że blisko milion podpisów zostało zebranych pod inicjatywą Platformy 4XTAK, czyli za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych, likwidacją Senatu, zniesieniem immunitetów i zmniejszeniem liczby posłów o połowę” – powiedział Kukiz.
„Tylko jak Platforma Obywatelska wygrała wybory, to od razu te podpisy zmielili i taka mnie naszła refleksja, że ten scenariusz może się teraz zmaterializować, że zmielą nie tyle podpisy, co nadzieje” – ocenił.
Kukiz zarzucił środowisku Donalda Tuska, że w Sejmie przy projektach ustaw ws. obniżenia frekwencji przy referendach lokalnych i ws. sędziów pokoju sprzeciwiała się proobywatelskim postulatom.
Przyznał, że niepokoi go fakt, iż uczestnicy niedzielnego wydarzenia, którzy byli pytani przez dziennikarzy, „dlaczego pani/pan uczestnicy w marszu”, odpowiadali: „Bo chcę, żeby coś się zmieniło”. „Ale ludzie nie mają pojęcia, co ma się zmienić” – powiedział Kukiz.
„Ludzie nie mówią, że chcą, aby lokalne referenda były skuteczne, żeby ludzie mieli głos na co dzień, żeby mieli wpływ na władzę i mogli tę władzę kontrolować, żeby poseł był lojalny wobec wyborcy, a nie względem partii, która go wystawiła, czyli o tych wszystkich postulatach, które niosła Platforma Obywatelska w 2005 roku, bo to jest droga do ucywilizowania życia politycznego, społecznego w Polsce i to jedyna (droga), a nie zamiana co cztery czy osiem lat głównych graczy (na scenie politycznej) na zasadzie raz jeden, raz drugi” – stwierdził Kukiz.
Według polityka, podczas marszu zabrakło ideowych propozycji i recept, które byłyby odpowiedzią na krytykowane na wydarzeniu rządy PiS. „Trzeba przedstawić jakieś antidotum wyborcom” – powiedział lider Kukiz’15.
„To, co spowodowało, że stałem się wrogiem Platformy jest (ich) absolutna rezygnacja z 4XTAK, bo wokół tych głównych czterech postulatów Platforma się zbudowała, a po wygraniu wyborów podpisy zostały zmielone – nie symbolicznie, ale fizycznie je zniszczono” – podkreślił i nazwał formację Tuska „opcją polityczną, która nie wywiązała się z głównych obietnic, a wręcz zrobiła wszystko odwrotnie”. (PAP)

 

autor: Grzegorz Bruszewski

 

gb/ mrr/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520