Kalifornijski Senat może w czwartek przegłosować ustawę, która zakończy proceder przymusowej pracy w więzieniach stanowych. Ustawa zmieniająca przepisy jest forsowana w Złotym Stanie od lat.
Zgodnie z „klauzulą wyjątkową” kalifornijskiej konstytucji, osoby osadzone w stanowym systemie więziennictwa zazwyczaj otrzymują przydział pracy, który może obejmować między innymi kuchnię, utrzymanie podwórka, edukację dorosłych lub funkcję dozorcy.
Według Prison Policy Initiative „cierpią na tym szczególnie osoby kolorowe”, którzy stanowią większą część populacji więzień. Czarni stanowią 28% składu kalifornijskich więzień (przy 5% populacji w całym stanie), a Latynosi aż 45%.
Klauzula wyjątkowa znajduje się także w konstytucjach innych stanów. W Alabamie, Oregonie i Tennessee już ją zniesiono, natomiast kalifornijscy naśladowcy od 2020 roku naciskają na zrobienie tego samego w Złotym Stanie.
W czwartek senatorowie stanowi mają zdecydować, czy zatwierdzić ustawę End Slavery in California Act (ACA 8) do wpisania na listę pytań referendalnych, które zostaną poddane pod głosowanie w listopadzie b.r.
Jeśli Kalifornijczycy zaakceptują projekt, „klauzula wyjątkowa” zostanie usunięta ze stanowej konstytucji, a „niewolnictwo” zostanie zakazane w „jakiejkolwiek formie”. Ustawa towarzysząca wymagałaby ponadto świadomej zgody więźnia na wykonywanie pracy w zakładzie karnym. Przyjęcie projektu wymaga 2/3 głosów.
Red. JŁ