14.9 C
Chicago
sobota, 18 maja, 2024

Komisja Europejska wypłaciła Ukrainie 1,5 miliarda euro w ramach pomocy makroekonomicznej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Komisja Europejska wypłaciła w środę Ukrainie kolejną transzę pomocy makroekonomicznej w kwocie 1,5 mld euro. Środki te mają wesprzeć finansową stabilność kraju.

Wypłata nastąpiła po pozytywnej ocenie przez Komisję uzgodnionych wcześniej warunków związanych z reformami w obszarze sądownictwa, przeciwdziałania praniu pieniędzy, zarządzania finansami publicznymi, otoczenia biznesu i rolnictwa, a także wymogów w zakresie sprawozdawczości, zapewniających przejrzyste i skuteczne wykorzystanie funduszy.

Całkowite wsparcie UE dla Ukrainy i jej obywateli od lutego 2022 r. wynosi obecnie 98,5 mld euro.
„Ukraina dźwiga na swoich barkach wielki ciężar. Dodatkowe 1,5 miliarda euro, które dzisiaj wypłaciliśmy, zapewni Ukrainie możliwość dalszego utrzymywania państwa i podstawowych usług dla ludności podczas walki z agresorem. Będziemy ściśle współpracować z władzami ukraińskimi, aby zapewnić wdrożenie planu dla Ukrainy, na co – mam nadzieję – Rada szybko zgodzi się. Utoruje to drogę do regularnych i przewidywalnych wypłat w ramach instrumentu finansowego na rzecz Ukrainy o wartości 50 miliardów euro. Europa pozostaje zjednoczona i zdecydowana w swoim wsparciu dla Ukrainy” – powiedziała w środę przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.
Nowy Instrument Finansowy dla Ukrainy, który wszedł w życie 1 marca, przewiduje do 50 miliardów euro unijnego finansowania w postaci dotacji i pożyczek na wsparcie odbudowy, odbudowy i modernizacji Ukrainy w latach 2024-2027.

Z Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520