4.3 C
Chicago
środa, 16 kwietnia, 2025

Komisja Europejska na razie łaskawa dla polskiego drobiu. „Zaakceptowaliśmy zaproponowane przez Polskę środki ws. ptasiej grypy”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

www.strony.us - Strony Internetowe, Strony Internetowe Chicago Floryda, Pozycjonowanie, Pozycjonowanie stronwww, Pozycjonowanie Stron Chicago Floryda, Reklama Chicago

Komisja Europejska poinformowała, że po spotkaniu z polskimi władzami we wtorek przyjęła do wiadomości zaproponowane przez Polskę środki przeciwdziałające ptasiej grypie, które mają być zastosowane na Mazowszu i Wielkopolsce, i zapowiedziała, że na razie nie zostaną wprowadzone żadne dodatkowe środki na szczeblu UE.

Rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova poinformowała, że Komisja i władze polskie odbyły we wtorek „konstruktywne spotkanie techniczne” dotyczące nadzwyczajnych środków krajowych, jakie Polska podejmie w celu zaradzenia niepokojącej tendencji do pojawiania się ognisk ptasiej grypy na swoim terytorium.
Hrnczirzova powiedziała, że KE „przyjęła do wiadomości” zaproponowane przez polskie władze rozwiązania, ale nie zdradziła konkretnie, o jakie środki chodzi. Te leżą w gestii polskiego resortu rolnictwa, choć – jak zaznaczyła rzeczniczka – muszą być zgodne z przepisami UE. Według prawa UE w przypadku stwierdzenia występowania wirusa ptasiej grypy, „na fermie drobiu trzeba wybić zwierzęta, tak żeby zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa”; z ferm, w których odkryto wirusa, nie można też sprzedawać mięsa.
Wiadomo natomiast, że działania podjęte zostaną w dwóch województwach, gdzie odnotowano najwięcej ognisk choroby, czyli mazowieckim i wielkopolskim. Jak poinformowała wcześniej w tym tygodniu KE, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Polsce potwierdzono 53 ogniska ptasiej grypy w województwach mazowieckim i wielkopolskim, a w całym kraju łącznie 73.
Hrnczirzova zaznaczyła, że działania prowadzone przez Polskę będą podlegać regularnemu nadzorowi. Polska będzie musiała wprowadzić także strefy ochronne – te wyznaczane są w promieniu 3 km wokół fermy, gdzie stwierdzono ogniska chorobowe, i to właśnie na tym obszarze podejmowane są szczególne środki. Obszar w promieniu 10 km uznawany jest natomiast za strefę o podwyższonym ryzyku. W ramach wyznaczonych stref nie można np. transportować drobiu i produktów drobiarskich oraz trzeba stosować specjalne zasady higieny na fermach.
Rzeczniczka dodała, że dzięki środkom krajowym KE na razie nie wprowadzi żadnych dodatkowych środków na szczeblu UE. To jednak może się zmienić, jeśli sytuacja się pogorszy, a zastosowane przez polskie władze środki okażą się nieskuteczne.
Polska oficjalnie przedstawi teraz środki Komisji i wszystkim państwom członkowskim oraz wdroży je w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby.
Komisja zapowiedziała, że „będzie uważnie śledzić rozwój sytuacji” oraz utrzymywać ścisły kontakt z polskimi władzami. Kwestia ta zostanie też przeanalizowana na najbliższym posiedzeniu komitetu stałego KE ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (PAFF) pod koniec kwietnia. W przyszłym tygodniu natomiast Polskę odwiedzi Europejski Weterynaryjny Zespół Doradczy (EUVET); wizyta rozpocznie się we wtorek i potrwa do czwartku.

 

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

 

jowi/ mce/ luo/ mms/ lm/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"