27.2 C
Chicago
wtorek, 8 lipca, 2025

Komisja Europejska chce ratować kolejną branżę, którą wcześniej sama niszczyła. Jest „plan wsparcia” dla przemysłu chemicznego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

www.strony.us - Strony Internetowe, Strony Internetowe Chicago Floryda, Pozycjonowanie, Pozycjonowanie stronwww, Pozycjonowanie Stron Chicago Floryda, Reklama Chicago

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek nowy plan wsparcia dla przemysłu chemicznego, który w ostatnich latach odnotowuje spadki produkcji i liczne zamknięcia zakładów. Branża odpowiada za 1,2 mln miejsc pracy i zaopatruje ponad 90 proc. unijnego przemysłu.

– Chemia to „matka wszystkich sektorów”. Jej upadek oznacza ryzyko dla całego przemysłu – powiedział wiceprzewodniczący KE Stephane Sejourne, prezentując plan na konferencji prasowej w Brukseli.
To już trzeci plan sektorowy zaprezentowany przez Komisję – po planach dla sektora stali i motoryzacji. – To trzy strategiczne branże, które wymagają natychmiastowej reakcji. To ostatni dzwonek, by je uratować. Jeśli nie podejmiemy działań teraz, w najbliższych miesiącach może dojść do kolejnych zamknięć – ostrzegł Sejourne.
Plan dla chemii opiera się na czterech filarach: wsparciu produkcji i inwestycji, transformacji energetycznej i dekarbonizacji, stymulowaniu popytu na europejską chemię oraz uproszczeniu regulacji.
W jego ramach KE tworzy Sojusz na rzecz Chemikaliów Krytycznych, który pomoże zidentyfikować substancje i zakłady o kluczowym znaczeniu dla europejskiego bezpieczeństwa i przemysłu. Unia Europejska wciąż w dużym stopniu uzależniona jest od zagranicznych dostawców kluczowych surowców i związków chemicznych. Dotyczy to m.in. metanolu, wykorzystywanego w produktach czyszczących czy kosmetykach – ponad 80 proc. tego związku pochodzi spoza UE.
Bruksela planuje także rozszerzyć pomoc państwową na energochłonne zakłady chemiczne i przyspieszyć procedury zezwoleń dla inwestycji w czystsze technologie. Wsparcie trafi też do firm rozwijających gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz technologie alternatywne dla PFAS – tzw. „wiecznych chemikaliów”, które Komisja chce zakazać w produktach konsumenckich.
Planowi towarzyszy pakiet uproszczeń regulacyjnych (tzw. omnibus), który ma zmniejszyć obciążenia administracyjne i doprowadzić do 400 mln euro rocznie oszczędności dla branży.

Z Brukseli Maria Wiśniewska(PAP)

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"