8 C
Chicago
piątek, 4 kwietnia, 2025

Kanada/ Premier: Nakładamy 25 proc. cła na samochody importowane z USA

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kanada nakłada 25 proc. cła na importowane z USA samochody, które nie spełniają wymogów CUSMA, umowy o wolnym handlu między Kanadą, USA i Meksykiem – poinformował w czwartek kanadyjski premier Mark Carney.

W reakcji na wchodzące w życie amerykańskie cła na importowane do USA samochody Kanada wprowadzi cła na samochody amerykańskie, ale nie na części, ponieważ zdaje sobie sprawę z korzyści „systemu zintegrowanej produkcji”. Natomiast cła będą nałożone na niepochodzące z Kanady części samochodów amerykańskich, jeśli części te nie spełniają wymogów CUSMA.
Cła nie zostaną nałożone na samochody importowane do Kanady z Meksyku – wyjaśnił Carney podczas konferencji prasowej.
Dodał, że rząd przygotowuje plan, który ma wesprzeć producentów samochodów w Kanadzie, warunkiem będzie utrzymanie produkcji. Carney powiedział, że wszystkie środki pochodzące z kanadyjskich ceł będą przekazywane na pomoc firmom i pracownikom sektora motoryzacyjnego. Rząd szacuje, że będzie to 8 mld dolarów kanadyjskich rocznie.
Carney zwrócił uwagę, że choć Kanada nie została objęta ogłoszonymi w środę przez USA „podstawowymi cłami” w wysokości 10 proc., to jednak są trzy inne transze ceł, które wchodzą lub wejdą w życie, takie jak cła na stal i aluminium. Powiedział, że np. te ostatnie naruszają postanowienia CUSMA, która zobowiązuje do dwumiesięcznych konsultacji przed wprowadzeniem ceł. Dodał, że USA rozważają cła na „strategiczne sektory” takie jak farmaceutyki, drewno budowlane, półprzewodniki i rolnictwo. Zapowiedział, że w nadchodzacych tygodniach będą toczyły się rozmowy w tych kwestiach.
W tym kontekście Carney podkreślił, że Kanada będzie musiała przeprowadzić głęboką renegocjację umów z USA, zarówno gospodarczych, jak dotyczących bezpieczeństwa. Przypomniał, że z każdego dolara wydatków na wyposażenie armii kanadyjskiej 80 centów trafia do amerykańskich producentów, a „w obecnejsytuacji nie ma to sensu” . Dodał, że trwa przegląd zasadności kupowania od USA samolotów F-35. Carney zapewnił jednocześnie, że USA „oczywiście” są sojusznikiem Kanady, pomimo ceł. „Nasza stara relacja z USA polegająca na stałym pogłębianiu integracji się skończyła. 80 lat, kiedy USA przewodziły światowej gospodarce(…) się skończyło” – powiedział.
Zdaniem Carneya Kanada może odegrać rolę lidera w budowaniu „koalicji podobnie myślących krajów, a jeśli USA nie chcą już być liderem, będzie nim Kanada”. Wskazał w tym kontekście na swoje rozmowy z Unią Europejską, dotyczące zacieśnienia więzów gospodarczych i obronnych.
Premier dodał, że światowa gospodarka „jest fundamentalnie odmienna dziś od tego, czym była wczoraj”, a amerykańskie decyzje w sprawie ceł, choć ich celem nie jest bezpośrednio Kanada, „załamią światową gospodarkę i negatywnie wpłyną na rozwój gospodarczy”. Podkreślił, że skutki najbardziej odczują Amerykanie, zarówno spowolnienia gospodarki, jak inflacji. Dodał, że tak jak w 2008 r., gdy był prezesem Banku Kanady, tak i teraz „możemy zredukować negatywny wpływ na Kanadę”.
Pytany, czy ma zaplanowaną rozmowę z Donaldem Trumpem, Carney powiedział, że do rozmowy takiej może dojść, jeśli będzie potrzebna. Przypomniał,że w swojej pierwszej rozmowie z amerykańskim prezydentem w ub. piątek zapowiedział, że Kanada będzie wprowadzać działania odwetowe.
Zdaniem premiera Kanady nie ma obecnie przesłanek, by sądzić, że amerykańska administracja zmieni swoje decyzje w sprawie polityki gospodarczej, tak długo, jak długo skutków nie odczują amerykańskie rodziny. „Ale nie chcę dawać fałszywej nadziei” – podsumował.

 

Z Toronto Anna Lach(PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"