Kalifornijscy ustawodawcy zatwierdzili szereg regulacji, obejmujących technologię sztucznej inteligencji, tzw. deepfakes oraz ochronę pracowników przed wykorzystywaniem w związku z wdrażaniem nowej technologii.
Demokratyczna większość w kalifornijskiej legislaturze debatuje i decyduje w ostatnim tygodniu sesji nad setkami ustaw, które mają trafić na biurko gubernatora Gavina Newsoma.
Newsom ma czas do 30 września, aby podpisać przesłane do jego biura ustawy lub je zawetować. W lipcu tego roku gubernator Kalifornii sygnalizował poparcie dla przepisów, regulujących tworzenie deepfake’ów. Nie jest jednak jasne, czy takim samym poparciem włodarza Złotego Stanu cieszą się pozostaje z całego pakietu ustaw dot. AI.
Projekt przepisów obejmuje m.in. zakaz tworzenia deepfake’ów, związanych wyborami. Stwarza także obowiązek usuwania takich materiałów przez platformy społecznościowe przed i po wyborach. Kampanie muszą ujawniać, czy używają materiałów stworzonych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Dalsza treść pakietów ustaw obejmuje m.in. rozszerzenie edukacji o sztucznej inteligencji w społeczeństwie. Firmy zajmujące się AI będą musiały dostarczać narzędzia wyszukujące w celu usunięcia materiały, przygotowane przez AI, które przestawiają seksualne wykorzystywanie dzieci, a których tworzenia zakazuje kolejna ustawa. Przepisy stanowią także o zakazie wykorzystywania głosu pracowników firm, takich jak call centers w celu tworzenia ich głosowych klonów.
Red. JŁ