Polacy przebywający na Ukrainie nie mogą zagłosować w polskich wyborach parlamentarnych i referendum, gdyż ze względu na wojnę odstąpiono od organizacji wyborów w tym kraju. Niektórzy obywatele Polski zdecydowali się z tego powodu pojechać na głosowanie do ojczyzny.
„Na Ukrainie zorganizowanie wyborów było niemożliwe ze względu na obowiązywanie ustawy o stanie wojennym” – powiedział PAP ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki, który w niedzielę odda swój głos w Polsce.
Niektórzy Polacy mieszkający na Ukrainie na stałe, bądź ci, którzy tu pracują również zdecydowali, że w dniu wyborów udadzą się na głosowanie do kraju.
„Zawsze uczestniczę w wyborach; uważam, że nie można później krytykować sytuacji w Polsce, jeżeli nie skorzystało się wcześniej ze swojego prawa wyborczego” – wyjaśnił pan Michał, który zagłosuje w niedzielę w przygranicznym Chełmie.
„Dlatego też zdecydowałem się pojechać specjalnie do Polski w sytuacji gdy na Ukrainie, z oczywistych względów, nie było możliwe utworzenie okręgów wyborczych i głosowanie” – podkreślił rozmówca PAP.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
Portugalia/ Rekordowa liczba zarejestrowanych do głosowania w polskich wyborach parlamentarnych
W Portugalii o godzinie 7 czasu lokalnego (8 w Polsce) rozpoczęło się w niedzielę głosowanie w wyborach do polskiego Sejmu i Senatu oraz ogólnokrajowym referendum. Do udziału w wyborach zarejestrowała się rekordowa liczba 3,9 tys. osób.
Jak powiedział PAP rzecznik prasowy ambasady RP w Lizbonie Bogdan Jędrzejowski, z powodu dużego zainteresowania ze strony Polaków mieszkających w Portugalii lub przebywających na wczasach w tym kraju konieczne było uruchomienie trzech obwodowych komisji wyborczych.
„Mamy nadzieję, że niedzielne głosowanie będzie miało sprawny przebieg z uwagi na fakt, że po raz pierwszy istnieje możliwość głosowania w tak wielu jak na Portugalię komisjach” – dodał Jędrzejowski.
Sprecyzował, że podczas ostatnich wyborów parlamentarnych, w 2019 r., Polacy w Portugalii mieli możliwość głosowania jedynie w dwóch komisjach: w Lizbonie oraz położonym w aglomeracji Porto mieście Vila Nova de Gaia, zaś w jeszcze wcześniejszych wyborach jedynie w portugalskiej stolicy.
„W związku z dużym zainteresowaniem udziałem w głosowaniu ze strony naszych rodaków uruchomiona została w tym roku trzecia obwodowa komisja wyborcza. Działa ona w położonej pod Lizboną miejscowości Linda-a-Velha” – wyjaśnił Jędrzejowski.
Lokale wyborcze na terenie Portugalii, w której jak szacuje MSZ żyje obecnie około 6 tys. obywateli polskich, mają zostać planowo zamknięte o 21.00 czasu lokalnego. (PAP)
Irlandia/ Rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu RP i w referendum
Rekordowa liczba ponad 24 tys. polskich obywateli zarejestrowała się na terenie Irlandii do udziału w odbywających się w niedzielę wyborach do Sejmu i Senatu RP oraz ogólnokrajowym referendum. To aż o 10 tys. więcej niż w wyborach cztery lata temu.
Głosowanie rozpoczęło się o godz. 7 czasu irlandzkiego (godz. 8 w Polsce) i potrwa do godz. 21.
Na terenie Irlandii utworzono 11 obwodów do głosowania – pięć w Dublinie, dwa w Cork i po jednym w Athlone, Galway, Kilkenny i Limerick. Według informacji opublikowanych na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej, w tych 11 okręgach do udziału w wyborach i referendum zarejestrowało się 24 412 obywateli Polski – najwięcej w obwodzie nr 112 w Dublinie, gdzie w spisie wyborców widnieje 2540 nazwisk.
Dla porównania – w poprzednich wyborach do Sejmu i Senatu RP, w 2019 r., na terytorium Irlandii utworzono osiem obwodów, a do głosowania zarejestrowało się 14 455 osób.
Według opublikowanych w maju tego roku danych z zeszłorocznego spisu powszechnego w Irlandii, w dniu spisu, czyli 3 kwietnia w 2022 r., na stałe przebywało w tym kraju 93 680 obywateli polskich. (PAP)
W. Brytania/ Rekordowe zainteresowanie Polaków wyborami: 160 tys. wyborców zarejestrowanych w 77 komisjach
W rekordowej liczbie 77 obwodów na terenie Wielkiej Brytanii rozpoczęło się w niedzielę głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu RP oraz w ogólnokrajowym referendum. Do udziału w nich zarejestrowało się ponad 160 tys. Polaków, co również jest rekordem.
Głosowanie rozpoczęło się o godz. 7 czasu brytyjskiego (godz. 8 w Polsce) i potrwa do godz. 21:00.
Na terenie Zjednoczonego Królestwa utworzonych zostało 77 obwodów do głosowania, co stanowi prawie 18,5 proc. wszystkich zagranicznych komisji wyborczych. Spośród tych 77 obwodów 51 znajduje się w Anglii (z czego aż 19 w Londynie), 10 – w Szkocji, cztery w Irlandii Północnej, a dwa w Walii. Dla porównania – w poprzednich wyborach do Sejmu i Senatu RP, w 2019 r., obwodów było 54.
Według informacji opublikowanych na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej, na terenie Wielkiej Brytanii do udziału w wyborach i referendum zarejestrowało się 160 772 obywateli Polski. To o prawie 63 tys. więcej niż przed czterema laty i absolutny rekord, jeśli chodzi o polskie wybory na terenie Wielkiej Brytanii.
W większości obwodów zarejestrowało się powyżej 2000 osób – rekordowy jest obwód nr 330 w Ilford pod Londynem, gdzie w spisie wyborców znajduje się 3517 nazwisk, z kolei najmniejszym jest obwód nr 391 w Omagh w Irlandii Północnej, gdzie zarejestrowanych jest 581 wyborców.
Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)
Holandia/ W wyborach zarejestrowało się 37 tys. głosujących; w Amsterdamie możliwe utrudnienia w ruchu
Przeszło 37 tys. Polaków zarejestrowało się, by oddać głos w wyborach parlamentarnych i referendum w 13 komisjach wyborczych w Holandii. W Amsterdamie z powodu maratonu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu samochodowym – ostrzega polska ambasada. Tego dnia w Amsterdamie ma się też odbyć propalestyński marsz.
W tegorocznych wyborach parlamentarnych oraz referendum na terenie Niderlandów powołano 13 obwodowych komisji wyborczych. Po cztery znajdują się w Amsterdamie i Hadze, trzy komisje powołano w Bredzie i po jednej w Groningen oraz Brunssum.
Ze względu na duże zainteresowanie oddaniem głosu Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Hadze niedawno rekomendował Polakom, którzy zarejestrowali się, aby wziąć udział w wyborach w komisach wyborczych na terenie Holandii, aby rozważyli przepisanie się do komisji wyborczych w Belgii lub Niemczech.
„Przepisanie się do komisji, do której zgłosiło się mało wyborców, pozwoli Państwu na uniknięcie kolejki do oddania głosu” – informował wydział. Nie wiadomo, ile osób skorzystało z tej sugestii, wiadomo natomiast, że do oddania głosów w Niderlandach zarejestrowało się 37 tys. Polaków, o 9 tys. więcej niż cztery lata temu.
Polska placówka ostrzega chcących oddać głos w Amsterdamie, że w niedzielę organizowany jest maraton powodujący utrudnienia w ruchu zwłaszcza samochodowym. „Należy liczyć się z wyłączeniem ulic i objazdami. Wygodny dojazd będzie zapewniać metro” – czytamy w komunikacie wydziału.
Tego samego dnia w południe rozpocznie się „Marsz dla Palestyny”, który również może spowodować problemy komunikacyjne w stolicy Niderlandów.
Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)
Belgia/ Ponad 20 tys. Polaków chce głosować w Belgii; to prawie dwa razy więcej niż w 2019 r.
Do spisu wyborców, którzy zamierzają głosować w wyborach do parlamentu RP na terenie Belgii zapisały się 20 673 osoby. Dla porównania, w wyborach w 2019 roku w Belgii udział wzięło 11 680 naszych rodaków.
Jak poinformowała ambasada RP w Belgii na terenie tego kraju utworzono 11 obwodowych komisji wyborczych, czyli o 4 więcej niż w 2019 roku. Wyborcy mogą głosować w 7 lokalach wyborczych na terenie aglomeracji brukselskiej, a także w Antwerpii, Gandawie i Leuven.
Najwięcej wyborców zgłosiło się do głosowania w Gandawie (2843), a najmniej w jednym z lokali na terenie Brukseli przy Avenue de l’Horizon (1455).
Lokale wyborcze są otwarte w godzinach 7-21. Konieczne jest zabranie ze sobą ważnego polskiego dowodu lub paszportu. Nie jest możliwe potwierdzenie tożsamości aplikacją m-obywatel. W dniu głosowania do spisu wyborców można dopisać się wyłącznie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.
Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)
Słowacja/ Polacy głosują w siedzibie Instytutu Polskiego w Bratysławie
W Bratysławie głosowanie w wyborach do parlamentu oraz w referendum zorganizowano w gmachu Instytutu Polskiego w Bratysławie. Zarejestrowało się mniej niż 600 osób.
Położony w samym centrum słowackiej stolicy Instytut Polski jest tradycyjnym miejscem głosowania tutejszych Polaków oraz turystów, zarówno tych indywidualnych, jak i podróżujących w grupach. Organizatorzy spodziewają się kilku autobusów grup turystycznych jadących z południa Europy
Polacy, którzy mieszkają na Słowacji w pobliżu granicy decydują się na głosowanie w komisjach zlokalizowanych w kraju.
Piotr Górecki (PAP)
Czechy/ Polacy rozpoczęli głosowanie w czterech lokalach wyborczych
W Pradze, Ostrawie i Brnie rozpoczęło się głosowanie w wyborach do parlamentu RP oraz w referendum ogólnokrajowym. Polscy obywatele mieszkający i pracujący w Republice Czeskiej, a także turyści oddają głosy tak jak w Polsce, w godz 7-21.
W Pradze zarejestrowało się około 2 500 wyborców. Mogą oddać głos w dwóch lokalach, w gmachu ambasady RP oraz w siedzibie konsulatu. Przed godz. 7 rano na otwarcie lokalu w ambasadzie czekało czterech mężczyzn, którzy pracują w Czechach. Przed konsulatem czekali też Polacy, którzy są w Pradze przejazdem.
Organizatorzy głosowania spodziewają się, że komisje w Pradze odwiedzą także turyści, zarówno ci podróżujący indywidualnie, jak i w zorganizowanych grupach. Oddający głos poza miejscem zamieszkania muszą mieć ze sobą zaświadczenia o prawie do głosowania.
Poza stolicą uruchomione zostały dwa lokale wyborcze. Jeden tradycyjnie ma siedzibę w gmachu Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie. Drugi, specjalnie na wybory 2023 stworzono w siedzibie konsulatu honorowego w Brnie. W największym mieście Moraw pracuje duże skupisko Polaków. W obu komisjach zarejestrowało się około 700 wyborców.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
Niemcy/ Rozpoczęło się głosowanie w wyborach; w 47 komisjach zarejestrowało się ponad 100 tys. wyborców
O godz. 7 rano rozpoczęło się w Niemczech głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu RP i ogólnokrajowym referendum. Do głosowania w 47 komisjach wyborczych utworzonych na terenie Niemiec zarejestrowało się ponad sto tysięcy Polaków.
„Na moment zamknięcia systemu elektronicznego e-wybory (o północy 10 października), w którym obywatele polscy mogli rejestrować się do spisu w RFN, zarejestrowano 108 727 zgłoszeń we wszystkich Obwodowych Komisjach Wyborczych na terenie Niemiec” – poinformowała PAP rzeczniczka Ambasady RP w Berlinie Magdalena Szuber-Zasacka.
„W berlińskim okręgu konsularnym jest 17 457 zgłoszeń, w kolońskim okręgu konsularnym 47 000”.
Rzeczniczka zwróciła uwagę, że do zgłoszeń elektronicznych dojdą jeszcze zgłoszenia przesłane do Konsulatów Generalnych i Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady pocztą tradycyjną, czyli własnoręcznie podpisane wnioski o dopisanie do spisu.
Dodatkowo, w niedzielę w lokalach wyborczych w Niemczech zagłosują też wyborcy z zaświadczeniami pobranymi w miejscach zamieszkania – liczby tych osób naturalnie nie znamy – uzupełniła Szuber-Zasacka.
Minister Spraw Zagranicznych utworzył w Republice Federalnej Niemiec 47 Obwodowych Komisji Wyborczych w okręgach konsularnych – informuje MSZ.
Polacy głosują dziś w komisjach utworzonych m.in. w Berlinie, Hamburgu, Monachium, Kolonii, Frankfurcie nad Menem, Norymberdze, Hanowerze. Jak podkreśliła Ambasada RP w Berlinie na platformie X: „Zainteresowanie udziałem w wyborach i referendum w jest ogromne. Spróbujmy uniknąć kolejek: lokale wyborcze otwarte będą w godz. 7:00-21:00. Zapraszamy od samego rana”.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
Szwecja/ Rozpoczęło się głosowanie w pięciu komisjach, rekordowa liczba chętnych
W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach do parlamentu RP oraz referendum ogólnokrajowym w pięciu komisjach utworzonych na terenie Szwecji. Do głosowania zgłosiła się rekordowa liczba wyborców – 15 tys.
W rozesłanym drogą mailową w piątek komunikacie dyplomaci prosili o jak najwcześniejsze głosowanie, już w godzinach porannych, ze względu na dużą liczbę głosujących.
W Sztokholmie po raz pierwszy utworzono trzy komisje wyborcze: w ambasadzie RP, wydziale konsularnym oraz w wynajętej sali centrum edukacyjnego ABF.
Pojedyncze komisje w Goeteborgu oraz Malmoe znajdują się w siedzibach organizacji pozarządowych.(PAP)
Francja/ Rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych i referendum
Punktualnie o godz. 7 w komisjach wyborczych we Francji rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych i ogólnokrajowym referendum. W aglomeracji paryskiej zarejestrowało się 11,5 tys. wyborców, w całej Francji – prawie 20 tys.
We Francji działają dwa okręgi konsularne: w Paryżu i w Lyonie. W całym kraju na czas wyborów i referendum zostało powołanych 18 obwodowych komisji wyborczych. W aglomeracji paryskiej działa ich siedem, jedna z nich w budynku ambasady RP.
W sumie do wyborów na terenie całego kraju zostało zarejestrowanych 19 858 wyborców, z czego w aglomeracji paryskiej 11 522, a w samym Paryżu 8 715 – przekazała PAP ambasada RP w Paryżu.
W kraju jest wyraźnie więcej chętnych do głosowania niż w ostatnich wyborach – dodała placówka.
Wszystkie komisje we Francji rozpoczęły prace zgodnie z planem, czyli punktualnie o godz. 7. Lokale wyborcze we Francji będą planowo otwarte do godz. 21. (PAP)
Hiszpania/ Rekordowe zainteresowanie wyborami do Sejmu i Senatu RP oraz referendum ogólnokrajowym
W Hiszpanii utworzono 15 obwodów głosowania w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu RP oraz referendum ogólnokrajowym – dziewięć w okręgu konsularnym Wydziału Konsularnego RP w Madrycie oraz sześć w okręgu Konsulatu Generalnego RP w Barcelonie. Do spisu wyborców zapisała się rekordowa liczba osób – ponad 24,4 tys.
Oprócz wcześniej zapisanych osób, głosować będą też wyborcy z zaświadczeniami o prawie do głosowania – poinformowały PAP konsul w ambasadzie RP w Madrycie Justyna Tokarska oraz konsul generalna RP w Barcelonie Ilona Kałdońska.
Okręg konsularny Ambasady RP w Madrycie obejmuje następujące regiony autonomiczne Hiszpanii – Andaluzję, Księstwo Asturii, Estremadurę, Galicję, Kantabrię, Kastylię-La Manchę, Kastylię i Leon, Kraj Basków, Wspólnotę Madrytu, Murcję, Nawarrę, La Rioję, Wyspy Kanaryjskie, Ceutę oraz Melillę.
Okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Barcelonie obejmuje cztery regiony autonomiczne kraju – Katalonię, Baleary, Aragonię i Walencję. Urząd wykonuje również funkcje konsularne na terenie Andory.
W madryckim okręgu konsularnym utworzono dziewięć obwodów głosowania – trzy w Madrycie, dwa w Maladze oraz po jednym w Adeje na Teneryfie, w Las Palmas de la Gran Canaria, w Pampelunie oraz w Sewilli. Do głosowania w tych dziewięciu obwodach zarejestrowało się 11,1 tys. wyborców.
Po raz pierwszy utworzono dodatkowy obwód głosowania w Maladze. Pierwszy raz także podjęto decyzję o utworzeniu obwodu głosowania w Sewilli. Dodatkowo po raz pierwszy od 2015 r. utworzono obwód głosowania w Pampelunie – przekazała PAP konsul Tokarska.
„Należy podkreślić, że w większości obwodów głosowania spodziewamy się dodatkowej dużej liczby wyborców, którzy nie są ujęci w spisie wyborców i będą głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania” – podkreśliła szefowa polskiej placówki konsularnej w Madrycie.
W roku 2019 r. w madryckim okręgu konsularnym w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP głosowało w sumie 6304 wyborców – z czego 5189 zapisanych było do spisów wyborców, a 1115 przedstawiło zaświadczenia o prawie do głosowania. Wyborcy oddawali głosy w siedmiu komisjach – przypomniała.
W barcelońskim okręgu konsularnym utworzono sześć obwodów głosowania – po dwa w Barcelonie i Alicante, jeden w Walencji i jeden w Palma de Mallorca – poinformowała konsul Kałdońska.
Szefowa polskiej placówki w Barcelonie podkreśliła, że po raz pierwszy utworzono dodatkowy obwód głosowania w tym mieście oraz aż dwa obwody głosowania w Alicante – w tej lokalizacji wybory odbywają się po raz pierwszy.
„Odnotowaliśmy bezprecedensową, rekordową frekwencję – do spisu wyborców w szesciu obwodach zapisało się 13 312 wyborców” – powiedziała konsul generalna RP w Barccelonie. „W celu sprawnego przeprowadzenia głosowania przy tak dużej frekwencji we wszystkich powyższych lokalizacjach powołałam obwodowe komisje wyborcze w maksymalnych 13-osobowych składach” – zaznaczyła. Jak dodała, we wszystkich komisjach odnotowano rekordową frekwencję w stosunku do roku 2019″.
„We wszystkich obwodach głosowania spodziewamy się również dużej liczby wyborców, nawet kilkaset osób w każdej komisji, którzy nie są ujęci w spisie i będą głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania” – podkreśliła konsul Kałdońska.
Lokale wyborcze są otwarte dla głosujących w godzinach 7.00 – 21.00 czasu miejscowego właściwego dla siedziby danej komisji wyborczej.
Z Hiszpanii Grażyna Opińska (PAP)
opi/ adj/