18.1 C
Chicago
piątek, 18 kwietnia, 2025

Izrael/ Minister kultury o filmie, który zdobył Oscara: To antyizraelski sabotaż

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Minister kultury Izraela Miki Zohar napisał, że przyznanie Oscara za najlepszy pełnometrażowy dokument produkcji „Nie chcemy innej ziemi” jest „antyizraelskim sabotażem”. Izraelsko-palestyński film opowiada o przemocy i przesiedleniach Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu.

„To smutny dzień dla światowego kina. Zamiast przedstawiać złożoność izraelskiej rzeczywistości, twórcy postanowili wzmacniać przed międzynarodową publicznością narrację zniekształcającą wizerunek Izraela” –  skomentował Zohar w serwisie X w poniedziałek.

 

Minister dodał, że ceni wolność wypowiedzi, ale „zniesławianie Izraela dla międzynarodowej sławy nie jest sztuką, lecz sabotażem przeciwko izraelskiemu państwu”.
Film „Nie chcemy innej ziemi” przedstawia losy Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu na przykładzie mieszkańców regionu Masafer Jatta. Dokument stworzył zespół Palestyńczyków i Izraelczyków: Basel Adra, Hamdan Ballal, Juwal Abraham i Rachel Szor. Pokazano w nim trwające od dekad przymusowe przesiedlenie setek mieszkańców regionu przez izraelskie wojsko i towarzyszącą temu batalię sądową o cofnięcie tych decyzji. Wysiłki Palestyńczyków i izraelskich organizacji broniących praw człowieka ostatecznie się nie powiodły. Sąd Najwyższy uznał eksmisję za legalną.
Produkcja przedstawia też przyjaźń między Adrą, Palestyńczykiem mieszkającym w Masafer Jatta, a Abrahamem, żydowskim aktywistą i dziennikarzem, który spędza coraz więcej czasu w tym regionie, dokumentując wysiedlenia.
Przyznanie statuetek twórcom „Nie chcemy innej ziemi” było jednym z najmocniejszych akcentów niedzielnej oscarowej gali.
„Nie ma tolerancji dla rzeczywistości, w której żyjemy. Trzeba zatrzymać czystki etniczne i niesprawiedliwość” – powiedział Adra. „Wspólnie mówimy mocniejszym głosem. Potworne niszczenie Strefy Gazy musi zostać zakończone, zakładnicy muszą zostać uwolnieni” – dodał Abraham. Twórca podkreślił, że konflikt można rozwiązać metodą polityczną, przyznając prawo do własnego państwa również Palestyńczykom. Dodał, że nie sprzyja temu jednak polityka zagraniczna USA.
Produkcja była wcześniej nagradzana na festiwalach na całym świecie. Zdobyła m.in. nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie w 2024 r.
Mimo nagród i przychylnych recenzji jak dotąd żaden amerykański dystrybutor nie zdecydował się na jego rozpowszechnianie, przez co dokument jest niemal niemożliwy do obejrzenia w USA. Mieszkańcy Izraela i terytoriów palestyńskich mogą go zobaczyć za darmo na stronie twórców.
Zachodni Brzeg Jordanu jest od 1967 r. okupowany przez Izrael. Od lat 90. częścią tego obszaru współadministruje Autonomia Palestyńska. Palestyńczycy dążą do utworzenia na Zachodnim Brzegu swojego niepodległego państwa. Izrael jest od dawna oskarżany o łamanie praw Palestyńczyków, w tym przymusowe przesiedlenia i przejmowanie ziemi. Na tym terenie powstały też liczne osiedla żydowskich osadników, co utrudnia proces pokojowy. Na Zachodnim Brzegu mieszka obecnie blisko 3 mln Palestyńczyków i ok. 500 tys. żydowskich osadników.

Z Jerozolimy Jerzy Adamiak (PAP)

 

adj/ miś/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"