19.3 C
Chicago
piątek, 18 kwietnia, 2025

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i przed silnym mrozem

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w woj. warmińsko-mazurskim oraz ostrzeżenia I stopnia przed silnym mrozem dla dziewięciu województw.

Ostrzeżenie II stopnia przed opadami śniegu obejmuje dwa powiaty w województwie warmińsko-mazurskim – braniewski i elbląski. Jak informuje Instytut, okresami występować będą przelotne opady śniegu o natężeniu umiarkowanym i silnym, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o od 10 cm do 20 cm, lokalnie 25 cm. Na terenie występowania ostrzeżenia możliwe zawieje śnieżne i burze.
Dla pięciu powiatów IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia. W powiatach bartoszyckim, lidzbarskim, olsztyńskim, ostródzkim i w Elblągu wystąpią umiarkowane, przelotne opady śniegu, które spowodują wzrost pokrywy śnieżnej o od 5 cm do 15 cm, lokalnie 20 cm.
W przypadku obu ostrzeżeń przyrost pokrywy śnieżnej będzie nierównomierny. Ostrzeżenia będą obowiązywały od poniedziałku od godz. 15.00 do godz. 12.00 następnego dnia. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk wynosi 80 proc.
Instytut wydał również ostrzeżenia I stopnia przed silnym mrozem dla części województwa łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego i wielkopolskiego. W województwie lubelskim, opolskim i świętokrzyskim ostrzeżenie obowiązuje dla wszystkich powiatów.
Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Instytut zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.
Ostrzeżenie II stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. (PAP)

Ostatni turnus ferii zimowych z temperaturą powyżej normy i mrozami na południu

W pierwszym tygodniu ostatniego turnusu ferii zimowych pogodę będzie kształtował wyż; aura będzie pogodna i sucha, na południu wystąpią mrozy – poinformował IMGW w prognozie na 8. tydzień roku. Z prognoz Instytutu wynika, że w drugim tygodniu na północy kraju temperatura będzie powyżej normy.

Przez większość nadchodzącego tygodnia pogodę w Polsce kształtował będzie rozległy wyż. Aura będzie pogodna i sucha, a noce mroźne, szczególnie na południu kraju i w obszarach podgórskich.

 

Jak podał Instytut, pod koniec tygodnia wyż osłabnie, a od południowego zachodu docierać zaczną niże, które przyniosą ocieplenie oraz opady śniegu i deszczu ze śniegiem, miejscami opady marznące powodujące gołoledź. Na początku tygodnia pogoda pogorszy się tylko w zachodniej części kraju, a w weekend strefy zachmurzenia i opadów dotrą na wschód. Pod koniec tygodnia możliwe wysokie temperatury maksymalne na zachodzie i w centrum kraju.

 

W poniedziałek i we wtorek na przeważającym obszarze Polski będzie słonecznie, pogodnie i sucho. Zachmurzenie będzie małe, tylko na północnym wschodzie okresami umiarkowane i duże, tam miejscami przelotne opady śniegu. W nocy lokalnie może pojawić się mgła, osadzająca szadź i ograniczająca widzialność do około 400 m.

 

Według prognoz Instytutu temperatura minimalna wyniesie od -15 st. C i -12 st. C w rejonach podgórskich; lokalnie na południowym zachodzie, około -9 st. C w centrum i na południu, do -5 st. C na północy i wschodzie. Na Wybrzeżu temperatura wyniesie od -2 st. C do 0 st. C. Temperatura maksymalna wyniesie od 0 st. C do 3 st. C, w rejonach podgórskich około -4 st. C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

 

W środę i czwartek zachmurzenie będzie przeważnie małe – informuje IMGW. Temperatura minimalna wyniesie od -15 st. C w rejonach podgórskich oraz -11 st. C na wschodzie, około -8 st. C w centrum i na południowym zachodzie, do -4 st. C na północy. Temperatura maksymalna wyniesie od 0 st. C do 3 st. C, lokalnie w górach około -2 st. C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, południowo-wschodni i południowy.

 

W piątek i sobotę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, początkowo na wschodzie małe i umiarkowane. Do tego postępujące z zachodu na wschód przelotne opady śniegu, śniegu z deszczem i lokalnie deszczu – wynika z prognozy synoptycznej IMGW na 8. tydzień roku. Może pojawić się przejściowy deszcz, powodujący gołoledź.

 

Temperatura minimalna na przeważającym obszarze kraju wyniesie od -8 st. C do -4 st. C, cieplej będzie na północnym zachodzie i miejscami na północy, od -1 st. C do 0 st. C. Chłodniej lokalnie w rejonach podgórskich Karpat, około -12 st. C. Temperatura maksymalna wyniesie od -1 st. C do 4 st. C, najcieplej na południu i zachodzie tam 5-6 st. C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, południowo-wschodni i południowy.

 

W niedzielę zachmurzenie będzie na zachodzie małe i umiarkowane, a na pozostałym obszarze Polski duże. Na Wybrzeżu lokalnie opady deszczu. Temperatura minimalna wyniesie od -7 st. C i -3 st. C na wschodzie do -1 st. C i 2 st. C na zachodzie i Wybrzeżu. Temperatura maksymalna wyniesie od 2 st. C na północnym wschodzie do ok. 8 st. C w centrum i na południu oraz do 13 st. C na zachodzie. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, na wschodzie porywisty, z kierunków południowych.

 

Według prognoz długoterminowych dostępnych na stronie IMGW, w kolejnym tygodniu (24 lutego – 2 marca) ostatniego turnusu ferii zimowych temperatura maksymalna wyniesie od 7 st. C na północnym wschodzie Polski, 8 st. C w centrum, do 9-10 st. C na południu kraju oraz na południowym zachodzie. Średnia temperatura minimalna wyniesie od -3 st. C w rejonach podgórskich, -2 st. C w woj. lubelskim, do -1 st. C na północnym wschodzie Polski. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia temperatury poniżej 0 st. C prognozowane jest w rejonach podgórskich, na krańcach woj. małopolskiego.

 

Na północy Polski w ostatnim tygodniu ferii zimowych prognozowana jest średnia temperatura powyżej normy oraz opady w normie z wyjątkiem woj. lubelskiego, gdzie będzie sucho. Szacuje się, że w dniach 24 lutego-2 marca suma opadu atmosferycznego wyniesie od 7-8 mm na północnym zachodzie kraju, 6 mm na północy i północnym wschodzie, 4 mm w centrum i od 3-5 na południu i południowym zachodzie Polski.

 

W tym roku po raz ostatni ferie zimowe odbywały się w czterech terminach: od 18 stycznia do 2 lutego dla województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego; od 25 stycznia do 9 lutego w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim, od 1 do 16 lutego na feriach przebywali uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego; od 15 lutego do 2 marca trwa ostatni turnus ferii zimowych dla uczniów z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

 

Od roku szkolnego 2025/2026 będą trzy terminy odpoczynku dla uczniów w ramach ferii zimowych. Na nowo określone zostały też grupy województw, w których ferie będą w tym samym terminie. Jednocześnie w kolejnych latach zostanie zachowana zasada rotacji grup województw, tzn. grupa, która w 2026 r. będzie miała ferie w ostatnim terminie, w 2027 r. będzie je miała w pierwszym terminie itd. Uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego nie będą mieli tak jak dotąd stałego terminu ferii na przełomie stycznia i lutego.

 

Następna przerwa w nauce w szkołach – na Wielkanoc – przypada od 17 do 22 kwietnia.(PAP)

 

mbed/ mark/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"