Najniższą od połowy września liczbę zakażeń koronawirusem – 3402 – wykryto w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii, a łączna liczba zakażeń z ostatnich 7 dni jest o 26,6 proc. niższa niż w ciągu poprzednich siedmiu – podał w piątek brytyjski rząd.
Jednak statystyki z bieżącego tygodnia wskazują, że liczba zakażeń znowu znacząco się zmniejsza. W trakcie minionych 7 dni wykryto ich 29 204, czyli aż o 10,6 tys. mniej niż w ciągu poprzednich siedmiu. Na dodatek w ciągu ostatnich 7 dni nie było ani jednego, w którym bilans wykrytych zakażeń przekroczyłby 5000. Warto też zauważyć, że te niskie bilanse mają miejsce przy bardzo dużej liczbie przeprowadzanych testów, która w dni powszednie zwykle przekracza milion.
W jeszcze szybszym tempie spada liczba zgonów z powodu Covid-19. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano ich 52, a w ciągu ostatnich siedmiu dni 302, czyli o ponad 38 proc. mniej niż w poprzednich siedmiu. W efekcie od 10 dni dobowe bilanse zgonów utrzymują się na poziomach dwucyfrowych, podczas gdy w styczniu przez ponad trzy tygodnie umierało codziennie ponad tysiąc osób.
Spadek liczby zakażeń i zgonów jest skutkiem szybko postępujących szczepień. Do czwartku włącznie pierwszą dawkę szczepionki dostało 31,3 mln osób, czyli 59,4 proc. dorosłej populacji, a obie – 4,95 mln, czyli 9,4 mln dorosłych.
Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 4,35 mln zakażeń, z powodu których zmarło 126 816 osób.
Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)
Włochy/ Instytut Służby Zdrowia: krzywa zakażeń zaczyna spadać, ale bardzo powoli
Sytuacja pandemiczna we Włoszech jest stabilna, ale nadal zła – wynika z danych ogłoszonych w piątek, przed trzydniowym świątecznym lockdownem. Instytut Służby Zdrowia informuje, że krzywa zakażeń zaczyna spadać, ale bardzo powoli.
Bilans zmarłych od początku pandemii przekroczył 110 tysięcy.
Od czwartku wykonano 331 tysięcy testów.
Dotychczas we Włoszech wykryto 3,6 miliona przypadków zakażeń; wyleczonych jest około 2,9 miliona osób. Obecnie zakażonych jest 565 tysięcy.
Od soboty do poniedziałku w całym kraju obowiązywać będzie twardy lockdown. Wszystkie regiony będą czerwonymi strefami. Obowiązywać będzie zakaz opuszczania własnej gminy zamieszkania bez uzasadnionego powodu. Dozwolone będą wizyty w prywatnych domach z ograniczeniem do dwóch osób dorosłych, ewentualnie z dziećmi w wieku do lat 14 i tylko raz dziennie. Można będzie iść do kościoła, pod warunkiem, że będzie to ten najbliżej domu.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Minister Niedzielski: Dzisiejsza liczba nowych zakażeń jest mniejsza o 13 proc. od odnotowanej tydzień temu
Decyzji dotyczących obostrzeń można się spodziewać prawdopodobnie w środę lub w czwartek – wyjaśnił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Jak tłumaczył w rozgłośni, by mówić o „przełamaniu trendu” musimy mieć do czynienia z kilkoma dniami z odnotowanymi spadkami. Ponadto okres świąteczny – dodał minister – powoduje „pewne zaburzenia sprawozdawcze”.
„Dopiero w przyszłym tygodniu – ponieważ w poniedziałek mamy święto, to tak naprawdę środa-czwartek – będziemy coś bardziej jednoznacznie w stanie powiedzieć” – podkreślił szef resortu zdrowia.
Zapytany, czy wtedy też podjęte zostaną decyzje dotyczące obostrzeń, które obowiązują do piątku, 9 kwietnia, Niedzielski odparł, że czeka na dane do środy. Dopytywany, czy wtedy można się spodziewać decyzji w tej sprawie, odpowiedział: „Prawdopodobnie tak. Środa-czwartek”.
W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 30 546 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 497 osób. W ubiegły piątek (26 marca) resort zdrowia informował o 35 143 nowych przypadkach i o śmierci 443 chorych.
Do 9 kwietnia w całej Polsce obowiązują zaostrzone zasady związane z pandemią. Zamknięte są salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne, a także wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw. Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych i księgarni. Utrzymane jest też m.in. zamknięcie hoteli i ograniczenie działalności gastronomii do opcji na wynos.(PAP)
Autorka: Agnieszka Ziemska