9.8 C
Chicago
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

„Gloria Artist” dla Anny Krysińskiej i Mieczysława Dziś z zespołu „Polonia”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Anna Krysińska, Dyrektorka Zespołu Pieśni Tańca „Polonia” (ZPiT)  oraz Mieczysław Dziś, Dyrektor Muzyczny ZPiT otrzymali odznaczenia „Gloria Artist”, przyznane im przez Ministerstwo Nauki i Kultury w Polsce za promocję polskiej kultury w USA i na  swiecie.

 

Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych dla polonijnych artystów,  nauczycieli i działaczy odbyła się w Konsulacie RP w Chicago z okazji święta Konstytucji, w poniedziałek, 3 maja, 2021 roku.

Wręczenia odznaczeń dokonała Małgorzata Bąk-Guzik, Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago wraz z Piotrem Semeniukiem, Wicekonsulem RP.  Podziękowania wyrazili laureaci odznaczeń Anna Krysiński i Mieczysław Dziś.

Zespoł Pieśni Tańca „Polonia” (ZpiT)  zaprezentował w sobotę 1 maja, 2021 roku Widowisko Historyczne z okazji 230 Rocznicy Konstytucji 3-Maja dla kilkuset dzieci i młodzieży polskiej szkoły sobotniej przy Kosciele św. Ferdynanda.

Zespół „Polonia” —  Pieśni i Polskiego Tańca Ludowego działa pod patonatem  Unii Polsko  Rzymskokatolickiej w Ameryce (Polish-Roman Catholic Union) od 29 lat.

Zespół zajmuje się pielęgnowaniem i promocją polskiej kultury w USA i za granicą.

Powstał w 1984 roku pod kierunkiem artystycznym światowej sławy polskiej choreografki Celiny Rożnowskiej i jej córki Anny Krysińskiej. Mieczysław Dzis, multiinstrumentalista i śpiewak, prowadzi zespół jako dyrektor muzyczny i chóralny.

Dziś Północno-Zachodnie Centrum Tradycyjnych Polskich Tancerzy Ludowych Polskiego Związku Rzymskokatolickiego w Ameryce (PRCUA) składa się z około 200 młodych śpiewaków i tancerzy w wieku od 3 do 25 lat.

Większość grupy „Polonia” to studenci i młodzi profesjonaliści.  Grupa ta ma bardzo bogate doświadczenie w uczestnictwie w różnych festiwalach folklorystycznych w USA, w Polsce i w wielu krajach świata.

Na stronie internetowej zespołu czytamy, że „celem Centrum jest przekazanie kolejnym pokoleniom skarbów polskiego folkloru z jego wyjątkowością, różnorodnością i siłą wyrazu. W repertuarze artystycznym Centrum znajdują się melodie, pieśni i tańce ze wszystkich regionów Polski: północnej i południowej, wschodniej i zachodniej oraz polskie tańce narodowe. Cechą wyróżniającą spektakle Centrum Tańca Polskiego, wyróżniającą go na tle innych zespołów folklorystycznych, jest podejście choreografa do zachowania autentycznych schematów tanecznych polskich tańców.

Zespół Polonia aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym i społecznym polskiego i amerykańskiego społeczeństwa.

Do ważniejszych wydarzeń należało: „Celebrowanie polskości w Navy Pier”/”Celebrate Poland at Navy Pier, Polish Heritage Month, Taste of Polonia, Copernicus Celebration at Adler Planetarium, Beginning of New Millennium Celebration at the Chicago Historical Society, Winter Wonderland Festival at Navy Pier, Festival Polonaise w Niles, obchody Dnia Jedności na lotnisku O’Hare, Paszport do świata w Muzeum Dziecięcym na molo Navy Pier oraz Obchody Dnia Świętego Józefa.

„Polonia” brała udział w wielu festiwalach na całym świecie i otrzymała szereg nagród, w tym Złoty Medal „Wspólnoty Polskiej” za promocję kultury polskiej, główne wyróżnienie – Festidanza CIOFF 2006 w Peru, oraz „Grand Prix” na Euro. Folk 2005 w Losenez w Bułgarii.

W ostatnich latach zespół Polonia występował na międzynarodowych festiwalach.

Więcej na temat zespołu „Polonia” na stronie: http://www.poloniaensemble.org/

Gratulujemy laureatom odznaczeń i życzymy polonijnym artystom, działaczom i nauczycielom dalszej owocnej pracy z polonijnymi dziećmi i młodzieżą.

Tekst @ Andrzej Mikołajczyk

Zdjęcia @ Anna Krysińska

Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych dla polonijnych działaczy w Chicago. 

 

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520