26 C
Chicago
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Francuski rząd tworzy sztab kryzysowy z powodu największej suszy w historii kraju. W Iraku pracownicy państwowi dostali wolne z powodu 50-stopniowych upałów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Z powodu „wyjątkowej suszy” i trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się wiele obszarów kraju, premier Francji Elisabeth Borne utworzyła międzyresortową jednostkę kryzysową, która będzie podejmować działania osłonowe dla sektorów transportu, energetyki oraz rolnictwa – poinformowała w piątek kancelaria szefowej rządu.

„To najpoważniejsza susza, jaka kiedykolwiek została odnotowana w naszym kraju”, a „prognozy pogody wskazują, że (obecna) sytuacja może utrzymać się przez następne 15 dni i stać się jeszcze bardziej niepokojąca” – podkreślono w komunikacie.

 

„Wyjątkowa susza, której obecnie doświadczamy, pozbawia wiele gmin wody i jest tragedią dla naszych rolników, ekosystemów oraz bioróżnorodności” – wskazała kancelaria premier. Problem braku opadów „pogłębia się z powodu akumulacji kolejnych fal upałów, które wzmagają parowanie i zapotrzebowanie na wodę” – dodano.

 

W czwartek 93 z 96 departamentów Francji kontynentalnej zostały objęte ograniczeniami dotyczącymi zużycia wody; 62 z nich ogłosiły najwyższy poziom alarmowy.

 

We francuskich mediach społecznościowych trwają dyskusje na temat zezwoleń wydawanych polom golfowym na podlewanie trawy, nawet gdy dany departament wprowadził ograniczenia zużycia wody.

 

Francuski koncern energetyczny EDF ostrzega z kolei, że w najbliższych dniach może zmniejszyć produkcję energii jądrowej z powodu wysokich temperatur wody w rzekach i problemów z chłodzeniem reaktorów.

 

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

 

Irak/ Pracownicy państwowi dostali wolne z powodu 50-stopniowych upałów

W wielu częściach Iraku pracownicy zakładów państwowych otrzymali dzień wolnego w związku temperaturami przekraczającymi 50 stopni Celsjusza – poinformował serwis BBC, powołując się na lokalne media.

Kilka irackich miast znalazło się w czwartek wśród najgorętszych miejsc na świecie. Z powodu upałów, które trwają w kraju od połowy lipca, co najmniej 10 z 18 prowincji zawiesiło obowiązki większości pracowników państwowych.

 

W portowym mieście Basra w południowo-wschodniej części kraju, gdzie panują wyjątkowo wysokie temperatury, pracownicy zostali wysłani na czterodniowy urlop.

 

Choć biura są zamknięte, to dla wielu ludzi warunki pozostaną trudne, gdyż częste przerwy w dostawach prądu sprawiają, że nie działa klimatyzacja.

 

Wysokie temperatury nie są rzadkim zjawiskiem w Iraku, jednak mieszkańcy skarżą się na pogarszające się warunki. W tym roku problemem są również częste burze piaskowe – informuje BBC. (PAP)

 

mrf/ akl/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520