12.9 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Francja: Żydzi w obawie przed atakami zmieniają nazwiska w korespondencji mejlowej i w aplikacjach

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Niektórzy francuscy Żydzi, będący ofiarami ataków i dyskryminacji, zmieniają swoje nazwiska na skrzynkach pocztowych i identyfikatory na platformach społecznościowych. Przypadki odmowy usług z powodu przynależności religijnej zdarzają się coraz częściej, podobnie, jak szykany ze strony muzułmańskich pracowników – wskazuje w wtorek dziennik „Le Figaro”.

„Jesteś Żydem, więc nie zrobię ci fryzury” – „Le Figaro” cytuje przypadek dyskryminacji w salonie fryzjerskim w stosunku do żydowskiej klientki. Dziennik przytacza również przypadek odmowy zawiezienia klienta na lotnisko i słowa taksówkarza: „Brudny Żydzie! Gdybym cię wziął, zamordowałbym ciebie, twoją żonę i twoje dzieci”. Przypadek został zgłoszony na policję.
Żydowscy klienci w aplikacjach taksówkowych mają złe oceny wystawiane przez muzułmańskich kierowców, a część odmawia realizowania dostaw dla takich klientów – wskazuje dziennik.
Incydenty dotyczą także funkcjonowania poczty w przypadku wysyłanie paczek do Izraela. „Często przybywają dużo później, czasem w złym stanie, z przekreślonym słowem +Izrael+ i zastąpionym przez +Palestyna+ – relacjonuje Rebeccah, wskazując, że poczta nie odpowiada na skargi.
Żydowscy klienci skarżą się również na usługi dostawców internetowych i usterki, które – ich zdaniem- dokonywane są celowo przez muzułmańskich pracowników oraz na funkcjonariuszy niektórych urzędów oraz lotnisk, którzy „szykanują żydowskich klientów”. „Kiedy masz na imię Levy lub Cohen, w tej chwili lepiej będzie przyjąć przezwisko” – wzdycha Żydówka w rozmowie z francuskim dziennikiem, która na swoim domofonie napisała jedynie inicjały, a w aplikacji kierowców usunęła nazwisko.
„Usunięcie mezuzy z drzwi, ukrycie jarmułek, wymazanie żydowskich nazwisk ze skrzynek pocztowych lub aplikacji mobilnych mogłoby doprowadzić do +wielkiego wymazania+” – ubolewa z kolei prezes rady stowarzyszeń żydowskich Crif Yonathan Arfi w związku z ponad 1500 aktami antysemickimi zarejestrowanymi we Francji od 7 października.
Według sondażu Fondapolu ze stycznia 2022 r. „identyfikacja jako Żyd we francuskiej przestrzeni publicznej stanowi czynnik ryzyka i szczególnie naraża na przemoc”. 74 proc. Francuzów wyznania lub kultury żydowskiej twierdzą, że doświadczyli już zachowań antysemickich, od kpin po atak fizyczny, zaś 48 proc. ankietowanych unika w dyskusji stwierdzenia, że jest Żydem, a 55 proc. żydowskich rodziców prosi swoje dzieci, aby nie nosiły znaków wyróżniających – pisze „Le Figaro”.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

 

ksta/ jar/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520