11.2 C
Chicago
wtorek, 22 kwietnia, 2025

Ekonomista: Mimo nieznacznego spadku inflacji bazowej w kwietniu, pozostaje ona na bardzo wysokim poziomie na tle historycznym

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Inflacja będzie się stopniowo obniżać w kolejnych miesiącach do poziomu 7,1 proc. r/r w grudniu, a w całym 2023 r. spadnie do 11,8 proc. wobec 14,3 proc. w 2022 r. – ocenił w poniedziałek starszy ekonomista Credit Agricole Jakub Olipra w komentarzu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w poniedziałek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu br. wzrosły r/r o 14,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,7 proc. Odczyt był zgodny z wcześniejszym wstępnym szacunkiem GUS.
„Tym samym inflacja od 25 miesięcy pozostaje powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3,5 proc. r/r)” – zwrócił uwagę starszy ekonomista Credit Agricole Jakub Olipra. Przypomniał, że w marcu inflacja wynosiła 16,1 proc.
Według analityka banku poniedziałkowe dane GUS „w połączeniu z odnotowanym w ostatnim czasie umocnieniem złotego (…) są zgodne z naszą prognozą zakładającą, że inflacja będzie się stopniowo obniżać w kolejnych miesiącach do poziomu 7,1 proc. r/r w grudniu, a w całym 2023 r. spadnie do 11,8 proc. wobec 14,3 proc. w 2022 r.”.
„Głównym źródłem obniżenia inflacji był silny spadek dynamiki cen w kategorii +żywność i napoje bezalkoholowe+ (19,7 proc. r/r w kwietniu wobec 24,0 proc. w marcu). Źródłem niższego tempa wzrostu cen w tej kategorii były niższe dynamiki cen mięsa, pieczywa, produktów mlecznych i cukru (głównie ze względu na efekty wysokiej bazy sprzed roku) oraz warzyw (ustąpienie efektu fali chłodów, która doprowadziła do obniżenia podaży warzyw w Europie Południowej” – wyjaśnił ekonomista.
Dodał, że na zmniejszenie inflacji wpływ miała także niższa dynamika cen nośników energii (23,5 proc. r/r w kwietniu wobec 26,0 proc. w marcu). Jak stwierdził ekspert, wynikało to przede wszystkim z coraz niższego tempa wzrostu cen opału.
„Do spadku inflacji przyczyniła się również niższa dynamika cen paliw (-0,1 proc. r/r w kwietniu wobec 0,2 proc. w marcu), czego źródłem są obniżające się światowe ceny ropy naftowej, a także obserwowane w ostatnich miesiącach umocnienie złotego względem dolara” – wskazał Jakub Olipra.
Według niego na obniżenie inflacji w kwietniu wpłynęła ponadto niższa inflacja bazowa, która zgodnie szacunkami Credit Agricole zmniejszyła się w kwietniu do 12,2 proc. r/r wobec 12,3 proc. w marcu.
„Spadek inflacji bazowej wynikał z niższej dynamiki cen w kategoriach +rekreacja i kultura+ (głównie za sprawą niższej dynamiki cen turystyki zorganizowanej za granicą), +wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego+ (ze względu na niższą dynamikę cen mebli, artykułów dekoracyjnych, sprzętu oświetleniowego, urządzeń gospodarstwa domowego oraz środków czyszczących i konserwujących), +restauracje i hotele+ oraz +inne wydatki na towary i usługi+ (z uwagi na niższe tempo wzrostu cen artykułów do higieny osobistej i kosmetyków)” – wymienił ekonomista.
Zastrzegł, że mimo nieznacznego spadku inflacji bazowej w kwietniu, pozostaje ona na bardzo wysokim poziomie na tle historycznym.
Według analityków CA finalne dane GUS o inflacji są neutralne dla złotego i rentowności polskich obligacji.(PAP)
autor: Anna Bytniewska

 

ab/ mk/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"