16.4 C
Chicago
środa, 14 maja, 2025

„Dziennik Gazeta Prawna”: Polska w czołówce państw gardzących zdrowiem

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Umiera nas przez cały czas więcej niż przed pandemią. W ciągu 48 tygodni tego roku w Polsce zmarło 408 tys. ludzi. To o 30 tys. więcej niż w 2019 r. – pisze środowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Według gazety w okresie styczeń–listopad 2022 r. zmarło o 56 tys. Polaków mniej niż w tym samym okresie rok temu. Zdaniem dziennika to tylko pozornie powód do optymizmu.

 

„Wtedy szalała pandemia, teraz się skończyła, a zgonów wciąż jest więcej niż przed nią” – stwierdza dziennik. Ocenia, że w tym roku może umrzeć ponad 440 tys. Polaków.

 

„Spodziewaliśmy się, że w 2022 r. będzie więcej zgonów niż w 2019 r. z powodu starzenia się ludności. Ale jest gorzej niż oczekiwaliśmy z uwagi na dług zdrowotny” – podkreśla cytowany przez gazetę demograf prof. Piotr Szukalski.

 

Dziennik powołuje się na raport OECD Healthat Glance 2022. Pokazał on sytuację zdrowotną państw UE po pandemii. Wynika, z niego „że wszędzie było źle, ale nad Wisłą wyjątkowo dramatycznie”.

 

Dziennik podaje, że liczba nadmiarowych zgonów (w porównaniu ze średnią z lat 2016–2019) w trakcie pandemii (od marca 2020 r. do czerwca 2022 r.) była w Polsce trzecią najwyższą w Europie. Według gazety „gorzej było tylko w Bułgarii i Rumunii”. Dziennik zwraca uwagę, że fatalnie wypadamy też pod kątem długości życia. Znaleźliśmy się w gronie czterech państw, w których strata była największa: u nas wyniosła 2,4 roku, czyli dwa razy więcej niż średnia unijna. Przed nami są tylko Słowacja, Bułgaria i Rumunia – zauważa „DGP”.

 

„Widać tu związek z nakładami na zdrowie: te państwa mają jedne z najniższych w stosunku do PKB” – pisze dziennik. Dodaje, że w Polsce – według wyliczeń OECD – wydatki publiczne na ten cel wyniosły w 2020 r. 4,7 proc. PKB. „Razem z Łotwą plasuje to nas na szarym końcu wśród krajów UE” – stwierdza.

 

Resort zdrowia wskazuje, że nakłady na zdrowie zwiększają się. „W 2020 r. wyniosły 116,3 mld zł, co stanowiło wzrost o ponad 13 proc. w stosunku do 2019 r.” – mówi rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, cytowany przez gazetę. (PAP)

 

maja/ joz/

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"