16.9 C
Chicago
poniedziałek, 12 maja, 2025

Dzięki anime, K-pop oraz serialowi „Squid Game”coraz więcej osób uczy się koreańskiego i japońskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Liczba chętnych do nauki jęz. koreańskiego wzrosła w Wielkiej Brytanii ponad trzykrotnie w latach 2012-2018 – wynika z raportu UCML, brytyjskiej uniwersyteckiej rady języków nowożytnych, przytoczonego w środę przez dziennik „Guardian”. W tym samym okresie liczba studentów jęz. japońskiego wzrosła o 71 proc.

Współcześnie więcej studentów uczy się koreańskiego niż rosyjskiego i japońskiego niż włoskiego.

 

Eksperci przekazali w rozmowie z „Guardian”, że wzmożone zainteresowanie językiem japońskim i koreańskim wynika z popularności kultury wschodnioazjatyckiej. Ważnymi trendami kulturowymi stały się K-pop i J-pop, japońskie gry wideo, anime i filmy, takie jak nagrodzony Oscarem „Parasite”.

 

Według danych Netflixa południowokoreański serial „Squid Game” jest najczęściej oglądanym programem w serwisie od początku jego istnienia. W ciągu pierwszych czterech tygodni od daty premiery zostało transmitowanych 1,65 mld godzin serialu.

 

Rosnąca popularność kultury koreańskiej, zjawisko określane jako koreańska fala, fala K lub hallyu, wpływa na trendy w wielu sektorach, od kosmetyków i mody po żywność i sprzęt AGD.

 

Emma Cayley, dyrektor UCML, skomentowała: „To oczywiste, że nastąpiła zmiana z tradycyjnie nauczanych języków europejskich na nieeuropejskie”. Dodała, że zmiana dotyczy głównie arabskiego i chińskiego, które w połączeniu z japońskim i koreańskim składają się na ożywienie studiów nad językami i kulturami na uniwersytetach.

 

Niedawne badanie UCML wykazało, że odsetek uniwersytetów w Wielkiej Brytanii oferujących język japoński wzrósł z 19 proc. w 2018 r. do 39 proc. w latach 2020-2021. Zaobserwowano także niewielki wzrost zainteresowania językiem koreańskim.

 

Wykładowcy twierdzą, że studenci często zaczynają uczyć się koreańskiego i japońskiego jako hobby na platformach do nauki języków, takich jak Duolingo.

 

Wykładowca języka japońskiego na Uniwersytecie w Leeds w północnej Anglii Kazuki Morimoto także uważa, że studenci zaczęli uczyć się języka „dla zabawy”. Zauważył zmianę podejścia studentów, którzy 10-20 lat temu zwykle łączyli naukę japońskiego ze studiami biznesowymi lub ekonomicznymi w celu poprawienia swojej konkurencyjności na rynku pracy. Współcześnie wielu studentów uczy się języka i kultury po prostu z powodu zamiłowania do nich.

 

Sarah Keith, badaczka koreańskiej popkultury z Uniwersytetu Macquarie w Sydney jest zdania, że jej atrakcyjność na Zachodzie wynika z tego, jak „globalna jest współczesna kultura”, a wielu koreańskich twórców dorastało, obserwując hollywoodzkie i europejskie produkcje. W rezultacie, ich dorobek kulturowy to „równowaga między tym, co znane, a tym, co nowe”, co przykuwa uwagę Zachodu. (PAP)

 

kjm/ mal/

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"