Przedstawiciele Illinois w Senacie USA wzięli czynny udział w przesłuchaniu senackiej komisji sądowniczej po tragedii w Highland Park. Swoje stanowiska zaprezentowali między innymi senatorowie Tammy Duckworth i Dick Durbin.
Durbin powtórzył swoje, wypowiadane już wielokrotnie stanowisko, w którym przekonywał o konieczności wprowadzenia zakazu sprzedaży broni szturmowej cywilom. Przypomniał, że stała się ona pierwszym wyborem wśród planujących masowe strzelaniny. Odnosząc się do ich liczby senator z Illinois zwrócił uwagę, że ta w Highland Park była 309-tą w tym roku, a po niej doszło już do kolejnych 47-miu.
Zdaniem członka komisji sądownictwa, senatora Chucka Grassley’a, oprócz wprowadzania zakazu sprzedaży broni szturmowej należy skupić się na wczesnym wychwytywaniu osób, które mogą stanowić zagrożenie dla otoczenia. Zwrócił uwagę na potrzebę edukowania społeczeństwa w tym zakresie, nawet na poziomie szkolnym. Jak powiedział, wiele szkół już zdążyło wprowadzić modele oceny zagrożenia. Dodał, że dane zebrane po podobnym do postulowanego, ograniczeniu dostępu do broni szturmowej z 2004 roku pokazują, iż sam zakaz niewiele daje.
Z tą opinią nie zgodziła się senator Tammy Duckworth. Przypomniała, że od 2004 roku, czyli zniesienia 10-letniego zakazu sprzedaży broni szturmowej liczba masowych strzelanin w USA uległa potrojeniu.