Dyrektor amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) Rochelle P. Walensky wydała zgodę na szczepienie dzieci w wieku 5 do 11 lat przeciwko Covid-19 zgodnie z zaleceniem komitetu doradczego CDC, który obradował we wtorek.
Dzieci będą szczepione preparatem pediatrycznym firmy Pfizer/BioNTech.
Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom rozszerzają w ten grupę osób objętych programem szczepień o ok. 28 milionów dzieci, wzywając przy tym do jak najszybszego rozpoczęcia kampanii szczepień w tej grupie wiekowej.
„Przypadki Covid-19 u dzieci mogą skutkować pobytami w szpitalu, zgonami, zespołami zapalnymi typu MIS-C po przejściu choroby i przewlekłymi objawami, które mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy.
Rozprzestrzenianie w ciągu lata wariantu Delta spowodowało gwałtowny wzrost liczby przypadków Covid-19 u dzieci. W ciągu 6 tygodni, od końca czerwca do połowy sierpnia, liczba hospitalizowanych dzieci i nastolatków z powodu Covid-19 wzrosła pięciokrotnie” – ocenił amerykański regulator medyczny.
Rochelle P. Walensky podkreślała we wtorek, że podobnie jak w przypadku szczepionek dla dorosłych, te dziecięce one niemal w 91 proc. skuteczne w zapobieganiu ciężkiemu przechodzeniu Covid-19. „W badaniach klinicznych efekty uboczne były łagodne, samoograniczające się, podobne do obserwowanych u dorosłych, a także występujących podczas podawania innych szczepionek zalecanych dla dzieci. Najczęstszym efektem ubocznym był ból ramienia” – powiedziała Walensky.
Według CDC szczepionki przeciwko Covid-19 przeszły – i nadal będą przechodzić – najbardziej intensywne sprawdzanie poziomu bezpieczeństwa w historii Stanów Zjednoczonych. Pomogą uchronić dzieci przed zakażeniem koronawirusem, a tym samym zmniejszyć ryzyko ciężkich zachorowań lub długotrwałych powikłań. Przyczynią się też do ograniczenia transmisji koronawirusa w społeczenstwie i pozwola uniknąć konieczności wprowadzania kockdownu.
Jak pisze AFP, sondaż przeprowadzony wśród 1 tys. rodziców potwierdził, że większość rodziców „zdecydowanie” lub „prawdopodobnie” zaszczepi swe dzieci. Takiej twierdzącej odpowiedzi udzieliło 57 proc. ankietowanych.
Wahający się, najczęściej wskazywali na obawy dotyczące krótko- lub długoterminowych skutków ubocznych.
Głównym powodem do niepokoju dla niektórych naukowców było ryzyko zapalenia mięśnia sercowego zdarzające się u młodzieży i młodych dorosłych (głównie płci męskiej) po dawce szczepionki Pfizera lub Moderny. Większość dolegliwości na tym tle ustępuje jednak w ciągu kilku dni.
Dystrybucja szczepionek pediatrycznych w Ameryce rozpoczęła się w tym tygodniu. Ma przyspieszyć po 8 listopada. Zgodnie z zapowiedzią władz szczepionki będą dostępne w tysiącach gabinetów pediatrycznych, placówkach opieki zdrowotnej, aptekach, zatwierdzonych przez rząd federalny, ośrodkach zdrowia itp. (PAP)
ad/ mars/