W ostatnich latach model pracy przeszedł znaczącą ewolucję. Wpływ na to miała przede wszystkim pandemia, która sprawiła, że dla wielu młodych pracowników praca zdalna stała się nie tylko koniecznością, ale i normą. Jednak czy same spotkanie online są wystarczające? Czy mogą stanowić barierę w budowaniu autentycznych relacji międzyludzkich? Coraz więcej osób, po wielu miesiącach spędzonych na pracy z domu, tęskni za bezcennymi spotkaniami twarzą w twarz, nieformalnymi rozmowami przy porannej kawie. Biura bez wątpienia są nadal potrzebne, gdyż pracownicy chcą do nich przychodzić, ale na nowych, bardziej elastycznych warunkach.
Biura – z przestrzeni pracy do przestrzeni doświadczeń
Biura nieustannie się zmieniają, by sprostać nowym wyzwaniom i oczekiwaniom w dynamicznym świecie biznesu. Wprowadzenie pracy w trybie hybrydowym i budowanie zespołów rozproszonych sprawiły, że ich rola uległa zmianie. Biuro przekształca się z miejsca, w którym pracownicy spędzają 8 godzin przy biurku w przestrzeń promującą interakcję, pracę zespołową, budowanie relacji, koncentrację oraz zdrowy relaks. Dlatego tak istotne jest projektowanie przestrzeni, które są przystosowane do różnorodnych aktywności i wyposażone w ergonomiczne oraz funkcjonalne meble dostępne w ofercie Mikomax Smart Office.
źródło: mikomaxsmartoffice.com
Korzyści ze spotkań twarzą w twarz w biurze
W dzisiejszym świecie biznesu, gdzie komunikacja online jest powszechnie stosowana, spotkania twarzą w twarz są nadal istotne z kilku powodów.
Autentyczność relacji
Relacje są integralną częścią doświadczeń w miejscu pracy. Podczas gdy wideokonferencje mogą pomóc zespołom w utrzymaniu kontaktu, spotkania osobiste pozwalają na rozwój głębszych i bardziej znaczących relacji. Nieformalne rozmowy są bardzo niedoceniane jako sposób nawiązania kontaktu ze współpracownikami i budowania silnej kultury pracy. Small talk świetnie nadaje się do rozwijania relacji, a poznawanie ludzi na bardziej osobistym poziomie prowadzi do silniejszych więzi z organizacją i osobami w niej zatrudnionymi.
Spotkania osobiste to także świetny sposób na wdrożenie nowych członków zespołu. Rozpoczęcie zupełnie nowej pracy, poznanie nowych współpracowników i zasad firmy w izolacji za ekranem nie pomaga w budowaniu tożsamości organizacyjnej.
Zrozumienie niuansów i emocji
Bezpośrednie spotkania umożliwiają lepsze zrozumienie intencji, uczuć i postaw rozmówców. Można wówczas łatwiej dostrzec i zinterpretować gesty, mimikę czy ton głosu. Te subtelne aspekty komunikacji często umykają podczas rozmów telefonicznych czy wideokonferencji, a mogą być istotne dla pełnego zrozumienia i prawidłowej interpretacji przekazywanych informacji.
Łatwiejsze rozwiązywanie problemów i konfliktów
Spotkania twarzą w twarz często prowadzą do bardziej owocnych i dynamicznych dyskusji. Umożliwiają szybsze rozwiązywanie problemów dzięki możliwości natychmiastowego zadawania pytań i otrzymywania odpowiedzi. Obecność członków zespołu w biurze sprzyja kreatywnemu myśleniu poprzez spontaniczną wymianę myśli i pomysłów.
źródło: mikomaxsmartoffice.com
Jak przygotować biuro do roli miejsca spotkań zespołów w świecie pracy hybrydowej?
Firmy, które chcą być gotowe na nową rzeczywistość pracy hybrydowej, powinny przede wszystkim przemyśleć i dostosować przestrzeń biurową, tak aby wspierała ona spotkania i współpracę pracowników. Można to zrobić, wprowadzając różnorodne strefy pracy, które będą odpowiednie do poszczególnych typów zadań – od miejsca na nieformalne spotkania, po ciche pomieszczenia do skupienia.
Przestrzenie socjalne i strefy relaksu
Aby biuro stało się miejscem, gdzie pracownicy chętnie będą przychodzić, warto zadbać o stworzenie przyjaznych przestrzeni socjalnych i stref relaksu. Można to osiągnąć, tworząc miejsca sprzyjające nieformalnym spotkaniom i wymianie myśli. Dobrym pomysłem jest umieszczenie na open space designerskich foteli Packman, puf, sof i stolików kawowych oddzielonych ściankami akustycznymi. W razie potrzeby pracownicy będą mogli do nich podejść i porozmawiać bez przeszkadzania innym.
W biurze jak w domu
Pod wieloma względami dzisiejsze biura przypominają domowe przestrzenie, gdzie granice między życiem zawodowym a prywatnym delikatnie się zacierają. Przestrzenie z modułowymi meblami ułatwią realizację indywidualnych zadań, ale także staną się miejscem, gdzie naturalnie rozwijają się relacje i rodzą innowacyjne pomysły. W ten sposób biuro przestaje być miejscem, do którego pracownicy muszą przychodzić, a staje się przestrzenią, którą chcą odwiedzać, aby czerpać inspirację. Więcej na temat domowej atmosfery w biurze przeczytasz w tekście: Co sprawia, że pracownicy w biurze czują się jak w domu?
źródło: mikomaxsmartoffice.com
Zróżnicowane wyposażenie miejsca relaksu i spotkań
Strefy przeznaczone na chwilę przerwy od codziennych obowiązków pełnią we współczesnych korporacjach niezwykle ważną funkcję. Często atmosferą nawiązują do eleganckiego lobby hotelowego. To miejsca, gdzie pracownicy mogą prowadzić swobodne rozmowy – zarówno te zawodowe, jak i te o lżejszym charakterze. Ich aranżacja powinna pozwalać na krótki odpoczynek, przejrzenie poczty e-mail czy wypicie kawy.
Aby maksymalnie wykorzystać potencjał tych stref, warto zadbać o ich atrakcyjne i funkcjonalne urządzenie. Komfortowe fotele, sofy, modułowe siedziska oraz różnorodne stoliki mogą uczynić przestrzeń bardziej przyjazną i sprzyjać spontanicznym, różnorodnym dyskusjom oraz spotkaniom. Taka dobrze wyposażona strefa wypoczynku będzie sprzyjać organizowaniu nieformalnych prezentacji czy innych wydarzeń, zachowując przy tym komfortową i przyjazną atmosferę.
Jeden pracuje rękami, drugi językiem.
Każda praca jest z początku trudna.