10.7 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Demokratyczna Republiki Konga/ W Kinszasie protesty przeciwko Zachodowi; Polska oskarżana o dwulicowość

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Od tygodnia w stolicy Demokratycznej Republiki Konga, Kinszasie, trwają demonstracje, podczas których tłumy protestują przeciwko zachodnim rządom. Również przeciwko Polsce, którą oskarża się o dwulicową postawę, w związku z poparciem dla Rwandy, wyrażonym przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas jego niedawnej podróży do Afryki. DRK oskarża Rwandę o wspieranie działających na wschodzie kraju rebeliantów.

Na filmie z Kinszasy udostępnionym we wtorek przez portal Africanews widać młodego mężczyznę trzymającego transparent z napisem „Pologne degage en D.R.C” (w swobodnym tłumaczeniu – Polsko wynoś się z DRK). (http://tinyurl.com/4hwnj2an).

Polska została dostrzeżona przez protestujących za sprawą prezydenta Dudy, który 7 lutego, w czasie, gdy w Kinszasie trwały zamieszki, odwiedził sąsiednią Rwandę, gdzie podpisał dwie umowy gospodarcze ze swoim rwandyjskim odpowiednikiem Paulem Kagame.
„Polska poszukuje wiarygodnych partnerów w krajach Afryki, którzy wyznają wspólne wartości. Nie mamy żadnych wątpliwości, że w Rwandzie pod tym względem znajdujemy zrozumienie i przyjaciół” – powiedział prezydent podczas konferencji prasowej, a deklarację tę zamieścił również w serwisie społecznościowym X.
W DRK uznano, że Polska, wspierając Rwandę, wspiera tym samym rebeliantów z ruchu M23, którzy od ponad dziesięciu lat walczą o kontrolę nad bogatymi w minerały wschodnimi terenami kraju. W wyniku ich działań domy we wschodniej prowincji Masisi opuściły setki tysięcy ludzi. Rebelianci, podobnie jak rządzący Rwandą, należą do ludu Tutsi.
Specjalizujący się w problematyce DRK portal internetowy depeche.cd zatytułował 10 lutego jeden ze swoich artykułów wprost: „Polskie wsparcie wojskowe dla Rwandy: DRK potępia porozumienie o uzbrojeniu i wzmocnieniu zdolności logistycznych agresora”.
Również MSZ DRK ostro skrytykowało polsko-rwandyjskie umowy. W oficjalnej nocie zaprotestowało przeciwko „dwulicowej postawie Polski”, która poparła DRK na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, gdy oskarżano Rwandę o agresję i niepodważalne wsparcie dla terrorystów z M23. „Najwyraźniej taka postawa (podpisanie umów – PAP) prowadzi nas do przekonania, że Polska sprzymierzyła się z Rwandą w jej agresji przeciwko Demokratycznej Republice Konga (…) DRK zastrzega sobie prawo do wyciągnięcia wszelkich konsekwencji z tego celowego i nieobyczajnego zachowania polskiego rządu” – napisano w dokumencie, cytowanym 9 lutego przez kongijską agencję prasową ACP.
Do sprawy odniósł się też belgijski europarlamentarzysta Marc Botenga, który w serwisie społecznościowym X napisał 8 lutego: „Sytuacja we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga jest krytyczna. Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła, że Rwanda wspiera rebeliantów z M23. Ale polski prezydent Duda zadeklarował pełne wsparcie dla… Rwandy”.
Rwanda została oskarżona przez DRK, ONZ i wiele zachodnich rządów, w tym Stany Zjednoczone i Francję, o wspieranie M23 i czerpanie korzyści z wydobywanego w objętym walkami regionie koltanu – mieszaniny rud tantalu, wykorzystywanego między innymi do produkcji telefonów komórkowych – przypomniał we wtorek portal Africanews.
Jednak demonstranci w DRK uznali, że kraje Zachodu nie zrobiły nic, by powstrzymać rebeliantów, których ofensywa od początku 2024 roku nabiera tempa. Zachód w szczególności oskarżany jest o to, że nie zapobiegł domniemanemu zaangażowaniu Rwandy w konflikt.
W poniedziałek tłum zebrany przed ambasadami USA i Belgii spalił flagi tych krajów, a przed siedzibą Misji Stabilizacyjnej ONZ w DRK podpalono opony.
Celem ataku demonstrantów były przedstawicielstwa dyplomatyczne USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Polski – relacjonuje we wtorek watykańska agencja informacyjna Fides.
We wtorek protestujący wciąż gromadzą się w pobliżu zagranicznych ambasad. Tego dnia władze wprowadziły w dyplomatycznej dzielnicy Gombe zakaz gromadzenia się więcej niż pięciu osób – informuje wychodząca w Kinszasie gazeta „Le Phare”. (PAP)

 

Tadeusz Brzowski

 

tebe/ adj/ kb/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520