11.9 C
Chicago
sobota, 10 maja, 2025

Czeka nas załamanie sprzedaży? „Wysoka inflacja i nienadążający za nią wzrost wynagrodzeń wpływają negatywnie na popyt gospodarstw domowych”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W przyszłych miesiącach spodziewamy się słabych wyników sprzedaży – ocenił Dawid Sułkowski z PIE, komentując dane GUS. Wysoka inflacja i nienadążający za nią wzrost wynagrodzeń wpływają negatywnie na popyt gospodarstw domowych – dodał. Według niego pozytywnie zaskoczyła produkcja w budownictwie.

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2023 r. spadła o 0,3 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym – o 23,1 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 15,1 proc. rdr.

 

Dawid Sułkowski z PIE zwrócił uwagę, że to gorszy wynik niż zakładały rynkowe prognozy, mówiące o 0,3-proc. wzroście. Dodał, że GUS wskazuje największy wzrost w obrocie odzieżą i obuwiem (16 proc.) oraz farmaceutykami i kosmetykami (4,5 proc.). Handel żywnością spadł o 1,7 proc. „To efekt stopniowego odpływu uchodźców z Ukrainy, którzy w ostatnim roku podbijali wyniki sprzedaży dóbr pierwszej potrzeby” – stwierdził. Najmocniej, jak zauważył, spadła sprzedaż paliw – o 12,3 proc. mniej niż rok temu; spada też sprzedaż samochodów oraz prasy i książek.

 

W przyszłych miesiącach PIE spodziewa się słabych wyników sprzedaży. „Wysoka inflacja i nienadążający za nią wzrost wynagrodzeń powoduje spadek zamożności konsumentów. To wpływa negatywnie na popyt gospodarstw domowych” – zaznaczył analityk PIE. Sułkowski zwrócił uwagę, że pesymizm w gospodarce potwierdzają wskaźniki koniunktury – „badanie Eurostatu wskazuje zarówno na negatywne nastawienie konsumentów jak i przedsiębiorstw w handlu detalicznym”.

 

„Pozytywnie zaskoczyła natomiast produkcja w budownictwie. To jednak chwilowe – niższa liczba nowych zamówień osłabi aktywność firm budowlanych” – stwierdził Sułkowski, odnosząc się do wtorkowych danych dot. produkcji budowlanej.

 

Produkcja budowlano-montażowa w styczniu 2023 r. wzrosła o 2,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 55,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

 

Analityk zauważył, że za wzrost odpowiada budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej (15 proc.) oraz specjalistyczne roboty budowlane (o 7,5 proc.). Dodał, że najbardziej osłabiła się aktywność deweloperów przy budowie budynków – produkcja zmniejszyła się o 10,7 proc.

 

Jak wyjaśnił wyższe stopy procentowe ograniczają popyt na kredyty hipoteczne. Przypomniał dane badania Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE i BGK, które wskazują wzrost odsetka firm budowlanych zgłaszającego spadek liczby nowych zamówień – w ciągu 2022 r. było to średnio ok. 30 proc. przedsiębiorstw. Zaznaczył, że spada również udział przedsiębiorstw, w których portfel zamówień rośnie. „W 2022 r. takie wyniki raportowało średnio około 10 proc. firm – było ich trzykrotnie mniej niż przedsiębiorstw, które ograniczały działalność” – podsumował. (PAP)

 

autorka: Magdalena Jarco

 

Ekspert: od marca będą czekały nas ujemne wyniki sprzedaży detalicznej

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, sprzedaż detaliczna spadła poniżej zera. Od marca ponownie będą na nas czekały ujemne wyniki – ocenił ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2023 r. spadła o 0,3 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 23,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny we wtorek. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 15,1 proc. rdr.

 

Jak przekazał ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, sprzedaż detaliczna spadła zgodnie z wcześniejszymi prognozami poniżej zera. W jego ocenie, jest to efekt ubożenia społeczeństwa, „a trzeba pamiętać, że nadal mamy w Polsce blisko 1 mln osób więcej niż przed rokiem”. W ujęciu miesięcznym spadek jest znacznie większy, lecz zaznaczył, iż jest to efekt świątecznych zakupów.

 

„Na plusie w styczniu była jedynie sprzedaż 3 grup produktów – ubrania, farmaceutyki oraz sprzęt RTV i AGD. Z drugiej strony mamy sprzedaż paliw, która zalicza poważny spadek w relacji rocznej 13,3 proc.” – stwierdził ekspert.

 

Zwrócił uwagę, że rok temu napływ uchodźców w pierwszej chwili podbił sprzedaż detaliczną, szczególnie produktów pierwszej potrzeby. „Tym samym od marca ponownie będą czekały nas ujemne wyniki sprzedaży detalicznej” – ocenił. (PAP)

 

ra/ skr/

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"