9.4 C
Chicago
piątek, 12 kwietnia, 2024

Chaos po orzeczeniu SN Alabamy o in vitro. Na Florydzie odroczono głosowanie nad ustawą

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Po batalii o aborcję w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna się bój o in vitro. Sąd Najwyższy Alabamy orzekł, że zamrożone zarodki, wykorzystywane przy zapładnianiu tą metodą, są dziećmi. Bezprecedensowa decyzja skłoniła już niektóre kliniki na terenie stanu do wstrzymania oferowania usług związanych z metodą in vitro. Orzeczenie wpłynęło również na politykę innych stanów, m.in. Florydy, gdzie odroczono głosowanie nad ustawą o statusie prawnym płodów.

Po wyroku Sądu Najwyższego Alabamy republikańska senator Erin Grall z Senatu Florydy poprosiła o odroczenie głosowania nad jej projektem ustawy. Środek ustala definicję płodu jako nienarodzone dziecko, a w związku z tym kwestię odpowiedzialności za niszczenie zarodków. SN Alabamy orzekł, że niszczenie zamrożonych płodów w metodzie in vitro jest de facto śmiercią, a czyniący to powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Ustawa senator Grall miała zostać poddana pod głosowanie Komisji Regulaminowej Senatu Florydy w poniedziałek, ale autorka projektu poprosiła o odroczenie głosowania.

W oryginalnym brzmieniu ustawa ma dać rodzicom nienarodzonego dziecka, tj. według definicji również płodu, prawo „odzyskania określonych odszkodowań” w przypadku śmierci spowodowanej „zaniedbaniem”.

Krytycy ustawy twierdzą, że ustawodawstwo obejmuje zbyt szeroki zakres przepisów i posiada wiele luk, które mogą przysporzyć problemów, np. świadczeniodawcom aborcji dla ofiar gwałtów.

„W obecnym kształcie ustawy nic nie stoi na przeszkodzie, by agresywny partner lub gwałciciel wniósł pozew o odszkodowanie przeciwko świadczeniodawcy opieki zdrowotnej lub przyjaciołom i członkom rodziny osoby, która dokonała aborcji” – powiedziała Kara Gross, dyrektor ds. legislacyjnych i starszy doradca polityczny ACLU na Florydzie.

Orzeczenie SN Alabamy wywołało zamieszanie nie tylko na Florydzie, ale także w innych stanach. Nieoczekiwanie „ZA” metodą in vitro stanął konserwatywny gubernator Teksasu Greg Abbott. Liberalni komentatorzy zwracają jednak uwagę, że nie wezwał jednocześnie do wprowadzenia prawodawstwa, które chroniłoby dostęp do tej metody zapłodnienia w Teksasie.

„Chcemy ułatwić ludziom posiadanie dzieci, a nie… utrudniać to” – powiedział Abbott w niedzielnym wywiadzie. „Proces zapłodnienia in vitro jest sposobem na danie życia jeszcze większej liczbie dzieci”.

Red. JŁ

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520