Dowody na to, że wariant koronawirusa Omikron powoduje mniej ciężki przebieg choroby niż wcześniejsze warianty Covid-19, prawdopodobnie spowolnią w tym roku wzrost sprzedaż szczepionek, gdyż bogatsze kraje ograniczą swe zakupy – pisze Bloomberg, powołując się badania firmy Airfinity Ltd.
Wartość sprzedaży szczepionek przeciwko Covid-19, z wyłączeniem pochodzących z Chin i Indii, wzrośnie w 2022 roku do ok. 85 mld dolarów, czyli o około 28 proc. mniej w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami opiewającymi na 118 mld dolarów – poinformowała w piątek londyńska firma badawcza Airfinity Ltd.
Obniżka wartości sprzedaży szczepionek jest również spowodowana niższymi kwotami płaconymi za nie przez biedniejsze kraje, które w końcu przeprowadzają u siebie szczepienia.
Omikron szybko rozprzestrzenił się na świecie, jednak powoduje mniej hospitalizacji i przypadków śmierci, niż jego poprzednicy, tacy jak Delta, która szybko jest przez Omikron wypierana.
Podczas gdy eksperci ds. zdrowia ostrzegają, że globalny kryzys jeszcze się nie skończył i nadal istnieją znaczne zagrożenia, optymizm w sprawie odroczenia pandemii prawdopodobnie ograniczy zakupy szczepionek w bogatszych krajach – napisała firma Airfinity w oświadczeniu.
W wywiadzie dla telewizji Bloomberg w ubiegłym tygodniu dyrektor generalny Moderna Inc. Stephane Bancel powiedział, że Moderna może odnotować w tym roku sprzedaż szczepionek o wartości około 26 mld dolarów, podczas gdy Pfizer Inc. i niemiecki partner BioNTech mogą osiągnąć sprzedaż o wartości ok. 43 mld dolarów – szacuje Airfinity. Oczekuje się, że AstraZeneca uzyska 4,3 mld dolarów przychodów ze szczepionek (PAP)
jo/ tebe/