Samochody Volvo należą do najbezpieczniejszych na rynku, co potwierdzają liczne niezależne testy. Do najbezpieczniejszych SUV-ów zalicza się Volvo XC60. W teście bezpieczeństwa EuroNCAP Volvo XC60 otrzymało najwyższą ocenę 5 gwiazdek. Ochrona pasażerów uzyskała 98 proc. na 100 punktów możliwych, ochrona dzieci 87 proc., pieszych 76 proc., a systemy wspomagania kierowcy uzyskały 95 proc.
W prowadzonej w USA próbie Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) przyznało Volvo XC60 model roku 2024 tytuł Top Safety Pick czyli najbezpieczniejszego samochodu. Auto uzyskało najwyższą ocenę w testach zderzeniowych przy uderzeniu z przodu, specjaliści IIHS podkreślają, że cała sylwetka zarówno kierowcy jak i pasażerów jest chroniona. Uderzenie z boku wykazało wzorową ochronę głowy i klatki piersiowej, ale słabszą miednicy, co obniżyło ocenę o jeden punkt.
Najpierw zapobiegać
Od wielu lat EuroNCAP bada nie tylko zdolność struktury nadwozia do rozpraszania energii zderzenia, ale także elektroniczne systemy pomagające kierowcy unikać wypadku. Volvo zdobywa najlepsze oceny, ponieważ jego liczne systemy bezpieczeństwa w razie wypadku współdziałają ze sobą, w celu zapewnienia ochrony kierowcy i pasażerom.
Pomagają w skutecznym hamowaniu (jak ABS), w zachowaniu stabilności jazdy (ESC), zapobiegają poślizgowi kół (ASR), stabilizacja przechyłów, a także oceniają kondycję kierowcy (Driver Alert).
Jedną z ciekawszych funkcji jest Pilot Assist, który może pomagać kierowcy w utrzymywaniu stałej prędkości jazdy oraz określonego odstępu czasowego od poprzedzającego pojazdu. Funkcja Pilot Assist może także pomagać kierowcy w utrzymywaniu toru jazdy samochodu pomiędzy oznaczeniami pasa ruchu.
Kierowca wybiera żądaną prędkość i odstęp czasowy od poprzedzającego pojazdu. Funkcja
Pilot Assist utrzymuje (z pomocą radaru) odstęp od poprzedzającego pojazdu oraz auto między liniami wyznaczającymi pas ruchu (za pomocą kamery).
Gdy kierowca sygnalizuje zamiar wyprzedzania poprzez włączenie kierunkowskazu, Pilot Assist może pomóc poprzez przyspieszenie samochodu, zanim kierowca wjedzie na pas do wyprzedzania.
Kierowca może zawsze samodzielnie skorygować położenie samochodu. Volvo zastrzega, że radar jak i kamera mają ograniczenia funkcjonalne, co oznacza, że może zdarzyć się, że automatyczne hamowanie zostanie uruchomione niespodziewanie, bądź nie nastąpi w ogóle.
Producent przypomina, że układ Pilot Assist jest przeznaczony głównie do jazdy po płaskich drogach. Funkcja może mieć trudności z zachowaniem odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu podczas jazdy po stromych zjazdach – w takim przypadku trzeba zachować szczególną ostrożność i być przygotowanym na konieczność hamowania. Nie należy również używać funkcji Pilot Assist podczas jazdy z dużym obciążeniem lub z przyczepą.
Pomoże w cofaniu
Cofanie autem na ciasnym parkingu bywa wyzwaniem, dlatego Volvo wyposaża auta w układ, który pomaga kierowcy w wykryciu przeszkód podczas cofania, a nawet automatycznie zahamować, jeśli kierowca nie zdoła zareagować na czas.
Funkcje Rear Auto Brake (RAB) i Cross Traffic Alert (CTA) są aktywne tylko w czasie cofania lub po włączeniu biegu wstecznego. W razie wykrycia przeszkód:
Pojawia się sygnał ostrzegawczy i włącza się grafika wspomagania parkowania wskazująca położenie przeszkody. Jeśli kierowca zignoruje na ostrzeżenie i kolizja będzie nieunikniona, samochód może zostać automatycznie zahamowany i pojawi się komunikat tekstowy wyjaśniający przyczynę zahamowania pojazdu.
Jeśli pedał przyspieszenia zostanie wciśnięty z dużą siłą, to samochód będzie cofać nawet po automatycznym zahamowaniu.
System Rear Collision Warning (RCW) włącza kierunkowskazy, które migają z dużą częstotliwością, ostrzegając w ten sposób kierowców pojazdów jadących z tyłu o zagrożeniu kolizją.
Gdy przy prędkości poniżej 30 km/h RCW wykryje zagrożenie kolizją z tyłu, może aktywować napinacze pasów bezpieczeństwa przy przednich fotelach. W razie kolizji dodatkowo uruchamia Whiplash Protection System, zmniejszający ryzyko uszkodzenia kręgosłupa szyjnego.
Tuż przed kolizją z tyłu RCW może też uruchomić hamulce zasadnicze, aby zapobiec rzuceniu samochodu w momencie uderzenia. Hamulce zasadnicze są jednak uruchomione tylko wtedy, gdy samochód stoi w miejscu. Hamulec zasadniczy zostanie zwolniony bezzwłocznie po wciśnięciu pedału przyspieszenia. Niezależnie od wyposażenia samochodu, kierowca musi pamiętać, że przepisy jednoznacznie wskazują właśnie jego jako odpowiedzialnego za skutki wypadku.
Super artykuł!!!! Bardzo przydatny (nie mam samochodu)