Jeśli jakakolwiek obniżka stóp nastąpi, to będzie ona w grudniu albo w ogóle – prognozuje w środę ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, choć nic w działaniach RPP nie jest pewnego – dodał.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych – poinformowano w komunikacie po zakończeniu posiedzenia Rady. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc.
„Jeszcze dwa miesiące temu mieliśmy obwieszczenie końca inflacji. Następnie kolejną obniżkę stóp. Teraz się zatrzymujemy i patrząc na to jak wyglądają w projekcie rozwoju gospodarki w przyszłym roku oraz części strefy euro można zaryzykować, że jeśli jakakolwiek obniżka stóp nastąpi to albo będzie ona w grudniu albo w ogóle” – prognozuje ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, dodając, że nic w działaniach RPP „nie jest pewnego”.
„Jeszcze wczoraj pisaliśmy, że dwudniowe posiedzenie, RPP zakończy bez niespodzianek i ostatecznie zdecyduje się zredukować stopy” – przypomniał ekspert. Jego zdaniem RPP zaskoczyła ekonomistów i pozostawiła główną stopę procentową bez zmian. „Wczoraj też nakreśliliśmy taki scenariusz, nazywając go pragmatycznym. Miałaby za nim stać świadomość członków RPP, że ostatnie spadki inflacji to wynik sztucznej interwencji na rynku” – wskazał Zielonka.
Ekspert zwrócił uwagę, że prezes NBP „często narzeka”, że ekonomiści krytykują działania RPP za politykę zmiany stóp, że „prowadzi ją źle i podejmuje decyzje w nieodpowiednim momencie”.
W opinii Zielonki może tak się dziać, ponieważ nie ma „żadnej spójności w komunikatach wygłaszanych przez prezesa NBP”. (PAP)
autor: Anna Bytniewska
RPP może zwiększyć nacisk na walkę z inflacją
W najbliższych miesiącach Rada Polityki Pieniężnej może zmniejszyć nacisk na wzrost gospodarczy i zwiększyć determinację w walce z inflacją. Nie sądzimy jednak by prawdopodobny był powrót do podwyżek stóp – ocenili ekonomiści z PKO Banku Polskiego w komentarzu do środowej decyzji RPP.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych – poinformowano w komunikacie po zakończeniu posiedzenia Rady. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc.
W ocenie ekonomistów z PKO Banku Polskiego, „decyzja stanowi pewne zaskoczenie”, ponieważ większość prognoz wskazywała na obniżkę stóp o 25 pb. Wskazali, że RPP dysponowała na posiedzeniu nową projekcją PKB i inflacji, ale inaczej niż miało to miejsce rok temu, horyzont projekcji w listopadowej edycji nie został wydłużony na kolejny rok (2026).
„Nowa ścieżka inflacji CPI jest nieco niższa w krótkim terminie, ale w 2025 ma być wyższa niż wynikało z lipcowej projekcji. Możliwe więc, że w szczegółowych danych kwartalnych inflacja CPI nie wraca do dopuszczalnego pasma odchyleń od celu (w lipcowej ścieżce inflacja CPI była niższa niż 3,5 proc. rdr dopiero w 4q25). W przypadku PKB prognoza na 2023 została obniżona, a na 2024 i 2025 podniesiona” – zauważyli analitycy PKO BP.
Dodali, że RPP podkreśliła, iż kształtowanie się inflacji jest obarczone niepewnością, związaną m.in. z przyszłą polityką fiskalną i regulacyjną.
Zdaniem ekonomistów PKO BP fakt, że horyzont projekcji nie został wydłużony na 2026, kiedy inflacja ma szansę na trwałe znaleźć się w przedziale dopuszczalnych odchyleń od celu oraz „podkreślanie niepewności związanej z polityką fiskalną (w domyśle nowego rządu) wskazuje na możliwą zmianę funkcji reakcji RPP”.
„W najbliższych miesiącach RPP może zmniejszyć nacisk na wzrost gospodarczy (który będzie przyspieszał) i ponownie zwiększyć determinację w walce z inflacją. W takim scenariuszu RPP dokonałaby mniej obniżek stóp procentowych niż zakładaliśmy do tej pory. Nie sądzimy jednak by prawdopodobny był powrót do podwyżek stóp” – stwierdzili analitycy.
Eksperci wskazali, że w komunikacie z posiedzenia RPP odnotowano lekką poprawę aktywności w krajowej gospodarce, która „jednak nadal pozostaje niska”. „Rada zauważyła spadek bieżącej inflacji, wygasanie większości zewnętrznych szoków podażowych i ograniczenie presji kosztowej” – stwierdzono. Zauważono także, iż RPP spodziewa się dalszego stopniowego spadku krajowej inflacji.
„Decyzja o stabilizacji stóp została umotywowana zmianami dokonanymi w poprzednich miesiącach oraz niepewnością co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej, a także ich wpływu na inflację. RPP oceniła, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie” – podsumowano. (PAP)
Autor: Adrian Reszczyński