Warszawa, 09.06.2024. Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Prezes PiS Jaros³aw Kaczyñski (C), pose³ Mariusz B³aszczak (2L), europose³ Joachim Brudziñski (3L), europose³ Beata Szyd³o (4P), pos³anka Anna Krupka (L), europose³ Jadwiga Winiewska (4L), europose³ Adam Bielan (P), pos³anka Ma³gorzata Gosiewska (3P), pose³ Ryszard Terlecki (2P) w sztabie wyborczym Prawa i Sprawiedliwoci w Warszawie, 9 bm. Zakoñczy³y siê wybory do Parlamentu Europejskiego. (mr) PAP/Rafa³ Guz
Najchętniej na KO głosowali wyborcy z województwa pomorskiego – poparcie dla tego ugrupowania wyniosło tam 51,06 proc., z kolei PiS największe poparcie odnotowało w województwie podkarpackim – 52,87 proc. Głos na KO chętniej oddawali mieszkańcy miast niż wsi, w przypadku PiS było odwrotnie.
Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Koalicja Obywatelska z poparciem w skali kraju 37,06 proc. i wprowadziła do europarlamentu 21 europosłów. Głos na KO chętniej oddawali mieszkańcy miast (43,37 proc.) niż mieszkańcy wsi (27,69 proc.).
Najchętniej na KO głosowali wyborcy z województwa pomorskiego – poparcie wyniosło tam 51,06 proc. Wysokie poparcie dla KO odnotowano też w województwach: zachodniopomorskim (44,87 proc.), warmińsko-mazurskim (44,86 proc.), opolskim (44,54 proc.) oraz kujawsko-pomorskim (44,38 proc.).
Jeśli chodzi o miasta, to rekordzistą okazał się Sopot, gdzie na KO zagłosowało 62,22 proc. wyborców. Ponad połowa głosujących wybrała KO także w: Toruniu (54,70 proc.), Wałbrzychu (53,40 proc.), Bydgoszczy (53,08 proc.), Opolu (54,40 proc. dla KO), Elblągu (52,41 proc.), Olsztynie (52,05 proc.), Poznaniu (51,30 proc.), Gliwicach (50,43 proc.), Katowicach (50,42 proc.), Chorzowie (50,35 proc.).
Na przeciwnym biegunie poparcia dla Koalicji Obywatelskiej znalazła się południowo-wschodnia Polska. W województwie świętokrzyskim na KO zagłosowało 20,45 proc. wyborców, w podkarpackim – 23,73 proc., a w lubelskim – 26 proc.
Te miejsca to z kolei bastiony Prawa i Sprawiedliwości, które w całej Polsce zebrało 36,16 proc. głosów i 20 mandatów. Największe poparcie PiS odnotowało w województwach: podkarpackim – 52,87 proc., lubelskim – 47,16 proc., świętokrzyskim – 47,02 proc., małopolskim – 43,10 proc. oraz podlaskim – 42,09 proc.
Z kolei najmniej wyborców zagłosowało na PiS w województwach pomorskim (28,07 proc.), wielkopolskim (28,92 proc.) i zachodniopomorskim (29,50 proc.).
Głos na PiS (odwrotnie niż w przypadku KO) chętniej oddawali mieszkańcy wsi (46,36 proc.) niż mieszkańcy miast (30,67 proc.).
Jeśli chodzi o poparcie dla Konfederacji (która zdobyła 12,08 proc. głosów w skali kraju i 6 mandatów), zdecydowanie chętniej głosowali na ten komitet mieszkańcy wschodniej Polski. W województwie podkarpackim na Konfederację zagłosowało 15,23 proc. wyborców, w lubelskim – 15,11 proc., w małopolskim – 14,66 proc., a w podlaskim – 14,59 proc.
Najmniejsze poparcie Konfederacja odnotowała w województwach: zachodniopomorskim (9,10 proc.), pomorskim (9,37 proc.) i lubuskim (9,49 proc.).
Podobnie jak w przypadku PiS, Konfederację częściej wybierali mieszkańcy wsi (14,73 proc.) niż mieszkańcy miast (10,54 proc.).
Zaraz za podium znalazła się Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL), na którą w skali kraju zagłosowało 6,91 proc. wyborców, co przełożyło się na 3 mandaty w PE.
W podziale na województwa wyraźnie wyższe poparcie Trzecia Droga odnotowała w województwie świętokrzyskim – 14,24 proc. To jedyne miejsce, gdzie poparcie dla tego komitetu przekroczyło 10 proc.
Najmniej wyborców zagłosowało na Trzecią Drogę w województwach podkarpackim (4,71 proc.), dolnośląskim (4,88 proc.) i opolskim (4,94 proc.).
Głosy na Trzecią Drogę rozłożyły się dość równomiernie pomiędzy wsiami a miastami (7,82 proc. głosów oddano na wsi, a 6,42 proc. w miastach).
Próg wyborczy przekroczyła także Lewica z poparciem 6,3 proc. i wprowadziła do PE 3 europosłów.
Największe poparcie dla Lewicy odnotowano w zachodniej i centralnej Polsce, choć w żadnym z województw nie przekroczyło ono 10 proc. W województwie łódzkim na Lewicę zagłosowało 9,93 proc. wyborców, w lubuskim – 9,83 proc., w dolnośląskim – 9,67 proc., a w zachodniopomorskim – 9,28 proc.
Najmniej chętni do głosowania na Lewicę byli mieszkańcy wschodnich województw kraju – podkarpackiego (2,07 proc.), podlaskiego (2,88 proc.) i lubelskiego (3,29 proc.).
Na Lewicę chętniej głosowali mieszkańcy miast (7,58 proc.) niż wsi (3,77 proc.).(PAP)