12.5 C
Chicago
sobota, 13 kwietnia, 2024

Aż 2,3 miliona Włochów dało się oszukać, kupując fałszywe OC pojazdu!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W ciągu ostatniego roku ponad 2,3 miliona Włochów padło ofiarą oszustwa, kupując fałszywe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej samochodu lub motocykla. To trzy razy więcej niż w badaniu z poprzedniego roku. Łączne szkody szacowane są na prawie 700 milionów euro – wynika z badania instytutów mUp Research i Norstat Italia opisanego przez dziennik „L`Avvenire”.

W ciągu roku średnia roczna składka OC płacona we Włoszech za ubezpieczenie samochodu wzrosła o 31,5 proc., osiągając 610,87 euro, natomiast za ubezpieczenie motocykla o 41,4 proc. – średnio do 572,97 euro. „W tej sytuacji Włosi chcą oszczędzić, a przestępcy wykorzystują tę potrzebę, aby ich oszukać” – napisali badacze.

Średnia szkoda na osobę wyniosła około 287 euro. Tylko co drugi oszukany zgłosił tę sprawę organom ścigania, bankowi lub innej instytucji, np. chroniącej prawa konsumentów.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych kanałów do oszukiwania klientów w zakresie kupna OC jest internet. W 42 proc. przypadków oszustwo rozpoczęło się od fałszywego e-maila odsyłającego do oszukańczych stron. W niemal jednym na cztery przypadki było to fałszywe call center; odsetek tej metody wzrósł ponad dwukrotnie w porównaniu z poprzednim badaniem, z 11,1 proc. do 23 proc.

W dalszej kolejności wśród najczęściej wykorzystywanych narzędzi do oszukiwania Włochów znajdują się fałszywe SMS-y (21 proc.) i usługi bezpośredniej sprzedaży (20 proc.). Nie brakuje też oszustw za pośrednictwem sieci społecznościowych i komunikatorów internetowych – w tym przypadku fałszywą polisę OC kupiło odpowiednio 9 i 8 proc. oszukanych. (PAP)

Z Pescary Miłosz Marczuk

 

mmk/ mms/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520