16.4 C
Chicago
środa, 14 maja, 2025

Ateny: Szefowa rosyjskiej Rady Federacji mówiła o… demokracji, Elżbieta Witek opuściła salę

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która bierze udział w Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów państw Rady Europy odbywającej się w Atenach, opuściła salę podczas wystąpienia szefowej Rady Federacji Rosyjskiej Walentiny Matwijenko na temat demokracji – poinformował Sejm RP.

„Europejska Konferencja Przewodniczących Parlamentów państw RE. Na znak solidarności z krajami, których terytorium jest okupowane przez Rosję, marszałek Sejmu Elżbieta Witek w trakcie wystąpienia przewodniczącej Rady Federacji Rosyjskiej Valentiny Matvienko opuściła salę plenarną” – podał w czwartek na Twitterze Sejm RP.

 

Podczas wystąpienia Matwijenko salę opuścił też marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z delegacją.

 

W dwudniowej Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów państw członkowskich Rady Europy w Atenach, która rozpoczęła się w czwartek, biorą udział marszałkowie polskiego Sejmu i Senatu. W konferencji uczestniczy też szefowa wyższej izby parlamentu Rosji, Walentina Matwijenko.

 

Uczestnicy konferencji dyskutują między innymi o doświadczeniach i wyzwaniach, jakie stoją przed demokratycznymi państwami w obliczu kryzysu publicznej ochrony zdrowia, wywołanego pandemią COVID-19, o roli parlamentów w zapewnieniu prawa do zdrowego i zrównoważonego środowiska naturalnego oraz o wspólnej przyszłości obywateli Europy. (PAP)

 

autorka: Wiktoria Nicałek

 

Marszałek Witek w Atenach: pandemia koronawirusa to największy kryzys od czasów II wojny światowej

Pandemia koronawirusa to największy kryzys od czasów II wojny światowej; Covid-19 spowodował, że poczucie względnego bezpieczeństwa bezpowrotnie minęło – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, występując na Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów w Atenach.

W czwartek marszałek Witek uczestniczyła tam w sesji zatytułowanej „Demokracje w obliczu kryzysu zdrowia publicznego, wywołanego pandemią Covid-19: wymiana doświadczeń i działania na przyszłość”.

 

„Pandemia koronawirusa, to największy kryzys od czasów II wojny światowej. Zarówno pod względem gospodarczym, zdrowotnym, jak i społecznym. Covid-19 stworzył nowy rodzaj podejścia do otaczającego nas świata oraz spowodował, że poczucie względnego bezpieczeństwa społecznego i gospodarczego bezpowrotnie minęło” – powiedziała Witek.

 

„Główne wyzwania stojące przed demokracjami po koronawirusie, to przede wszystkim stworzenie nowej umowy społecznej, obejmującej ochronę zdrowia publicznego, w tym psychicznego, dzieci i młodzieży, a także walkę z rosnącym rozwarstwieniem i wykluczeniem społecznym, głównie na poziomie edukacji i dostępu do technologii” – zaznaczyła.

 

„Kryzys związany z Covid-19 wywarł ogromny wpływ na nasze społeczeństwo oraz wpłynął na zaostrzenie istniejących problemów związanych chociażby z dostępem do opieki zdrowotnej, rynku pracy, nowoczesnych technologii. Oczywiście, Covid-19 wymusił także wiele zmian, które pozytywnie mogą wpłynąć na zmieniający się świat. Jednocześnie, w sferze społeczno-gospodarczej dostrzegamy niestety coraz większe nierówności” – mówiła marszałek Sejmu.

 

Witek oceniła, że „polski rynek pracy w stosunkowo niewielkim stopniu odczuł skutki Covid-19”. „Na tle innych krajów Europy stopa bezrobocia należała do najniższych, co było efektem wielu programów wsparcia przedsiębiorców środkami publicznymi, i przyjętej przez pracodawców strategii zmierzającej do utrzymania zatrudnienia” – podkreśliła. Dodała, że było to możliwe „dzięki przyjęciu już w marcu 2020 przez polski parlament ustawy, tzw. +tarczy antykryzysowej+, dzięki której konieczne ograniczenia i obostrzenia miały możliwie najmniejszy negatywny wpływ na życie obywateli oraz funkcjonowanie firm, urzędów i innych podmiotów”.

 

„Uzupełnieniem +tarczy antykryzysowej+ była +tarcza finansowa+, będąca programem wsparcia, skierowanym do mikrofirm oraz małych, średnich, i dużych przedsiębiorstw. Miała ona przede wszystkim na celu poprawienie płynności finansowej firm, zrekompensowanie szkód powstałych w wyniku pandemii, ochronę miejsc pracy oraz wsparcie dla najbardziej poszkodowanych sektorów. Łącznie na pomoc dla przedsiębiorców i pracowników przewidziano ponad 100 mld złotych” – mówiła marszałek Sejmu.

 

Podkreśliła również rolę tzw. „tarczy branżowej”, koncentrującej się na branżach, których działalność była najbardziej utrudniona, a także tzw. „dodatku solidarnościowego” dla osób, które w wyniku pandemii utraciły źródła dochodu.

 

Marszałek Sejmu oceniła, że „wszystkie te projekty ustaw były możliwe tylko dlatego, że zarówno Sejm, jak i Senat RP ani na chwilę nie przerwały w okresie pandemii swojej pracy”. „Pracowaliśmy w sposób ciągły, może nawet jeszcze bardziej intensywnie, niż przed pandemią, dlatego, że zetknęliśmy się z bardzo trudną sytuacją, a czasami trzeba było reagować bardzo szybko i zebrać jedną i drugą izbę” – zaznaczyła. Dodała, że parlament pracował w sposób hybrydowy, ale każdy z parlamentarzystów mógł się wypowiadać, zadawać pytania zarówno podczas posiedzeń plenarnych, jak i w podczas prac w komisjach.

 

Witek podkreśliła również rolę przedstawicieli służb medycznych w walce z pandemią i podziękowała im; zwróciła też uwagę na tzw. „dodatek covidowy”, który otrzymali.

 

„W obliczu tych zmian musimy podjąć więcej działań zapobiegawczych, w celu uchronienia naszych społeczeństw przed następstwami kolejnych być może pandemii i zminimalizowania ryzyka na przyszłość. Jestem przekonana, że parlamenty narodowe mogą odegrać specjalną rolę w ochronie zdrowia, obronie wartości demokratycznych, oraz muszą być przygotowane do bycia drogowskazem wartości dla swoich obywateli” – powiedziała Witek. (PAP)

 

autor: Mikołaj Małecki

 

mml/ mal/

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"