24.6 C
Chicago
wtorek, 29 kwietnia, 2025

Atak zimy. Ciężkie warunki drogowe. W sobotę zaczynają się ferie zimowe w ostatnich pięciu województwach

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, od rana w czwartek pracowały na nich 483 pojazdy zimowego utrzymania – poinformował PAP w czwartek wieczorem Kryspin Wiktorowski z punktu informacji drogowej centrali Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

GDDKiA apeluje do kierowców o ostrożną jazdę, szczególnie w tych rejonach kraju, gdzie warunki pogodowe mają wpływ na przejezdność.
Jazdę utrudniają błoto pośniegowe lub lokalna śliskość, opady śniegu, deszczu ze śniegiem, opady deszczu, mżawka i mgła.
Błoto pośniegowe lub lokalna śliskość występują na terenie województwa lubuskiego, w północnej i zachodniej części województwa dolnośląskiego i w woj. wielkopolskim na DK36 w granicach województwa, S5 na odcinku Stęszew – granica woj. dolnośląskiego, oraz na DK25, DK12 i DK11 w okolicach Pleszewa i Kalisza.
Opady śniegu, deszczu ze śniegiem występują na terenie ośmiu województw -zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego i opolskiego.
W dwóch województwach – łódzkim i śląskim – występują opady deszczu, mżawka, a mgła na terenie województwa małopolskiego.
GDDKiA przypomniała, że w piątek zachmurzenie ma być duże, tylko na północnym wschodzie większe przejaśnienia. Miejscami opady śniegu, w południowej połowie kraju też deszczu ze śniegiem i deszczu marznącego powodującego gołoledź.
Na południu województw śląskiego i małopolskiego miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 6 cm – wynika z prognoz.
Na zachodzie, południu i w centrum drogi i chodniki mogą być śliskie – ostrzega GDDKiA. Na zachodzie lokalnie mgły, również marznące, ograniczające widzialność do 400 metrów. Temperatura minimalna na północny i północnym wschodzie od minus 8 do minus 5 stopni Celsjusza, na pozostałym obszarze od minus 4 st. do zera.
Wiatr słaby i umiarkowany, na Pomorzu okresami porywisty, na północy oraz w centrum północno-wschodni i północny, na pozostałym obszarze z kierunków zachodnich, tylko na południowym wschodzie południowy.
Wysoko w Karpatach wiatr umiarkowany, miejscami dość silny, w porywach do 55 km/h, północno-zachodni i północny – przypomniał prognozowane na piątek warunki pogodowe dyżurny centrali GDDKiA.(PAP)

W sobotę zaczynają się ferie zimowe w ostatnich pięciu województwach

W sobotę rozpoczną się ferie zimowe dla uczniów z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego, którzy mają je w tym roku jako ostatni w kraju. Ferie dla nich potrwają do 2 marca.
W poniedziałek, po dwutygodniowej przerwie, do nauki wracają uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Ich ferie rozpoczęły się 1 lutego
Ferie zimowe w tym roku szkolnym są w czterech terminach między 18 stycznia a 2 marca.
Uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, mieli w tym roku ferie od 18 stycznia do 2 lutego, a z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego od 25 stycznia do 9 lutego.
Następna przerwa w nauce w szkołach – na Wielkanoc – przypada od 17 do 22 kwietnia.
Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach ogłasza minister edukacji na podstawie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego.
W tym roku po raz ostatni ferie zimowe są w czterech terminach. Od roku szkolnego 2025/2026 będą trzy terminy odpoczynku dla uczniów w ramach ferii zimowych. Na nowo określone zostały też grupy województw, w których ferie będą w tym samym terminie. Jednocześnie zostanie zachowana zasada rotacji grup województw, tzn. grupa, która w 2026 r. będzie miała ferie w ostatnim terminie, w 2027 r. będzie je miała w pierwszym terminie itd. Uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego nie będą mieli tak jak dotąd stałego terminu ferii na przełomie stycznia i lutego.(PAP)

 

Prognoza pogody na 14 i 15 lutego

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Skandynawia, częściowo zachodnia, centralna oraz południowo-wschodnia Europą będzie w zasięgu układów wysokiego ciśnienia. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będą niże. Od zachodu nad Polską rozbudowywać się zacznie wyż z centrum nad Niemcami, jedynie na krańcach południowych zaznaczy się wpływ chłodnego frontu atmosferycznego. Z północy zacznie napływać arktyczna masa powietrza.
Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1005 hPa. Przewiduje się wzrost ciśnienia.
W piątek na południowym wschodzie zachmurzenie całkowite, na pozostałym obszarze duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu, tylko na krańcach północno-zachodnich i na południowym wschodzie opady deszczu ze śniegiem. Na wybrzeżu oraz na południu województw: małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5-7 cm. Pod wieczór spadek temperatury poniżej 0 st. C, drogi i chodniki miejscami mogą być śliskie. Temperatura maksymalna od -4 st. C na Suwalszczyźnie, około -1 st. C w centrum, do 2 st. C na południu i nad morzem. Wiatr umiarkowany, na północy oraz na obszarach podgórskich Karpat porywisty, w Bieszczadach w porywach do 55 km/h, z kierunków północnych.
W nocy zachmurzenie umiarkowane, tylko na północy oraz początkowo na południu duże z większymi przejaśnieniami. Na północy oraz na południowym zachodzie i południu miejscami opady śniegu. Temperatura minimalna od -12 st. C na Podhalu oraz -10 st. C na północny i północnym wschodzie, około -7 st. C w centrum do -1 st. C nad morzem. W kotlinach karpackich lokalnie możliwy spadek temperatury do -14 st. C. Wiatr słaby, na wybrzeżu umiarkowany, północno-zachodni i północny.
W sobotę zachmurzenie umiarkowane okresami wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady śniegu, na wybrzeżu przyrost pokrywy śnieżnej o około 6 cm. Bez opadów na południowym wschodzie kraju. Temperatura maksymalna od -2 st. C do 1 st.C; jedynie w rejonach podgórskich od -6 st. C do -3 st. C. Wiatr w południowej połowie kraju słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni.
W piątek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady śniegu, stopniowo od północy regionu zanikające. Temperatura maksymalna -1 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny. W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna -6 st. C. Wiatr słaby, północno-zachodni. W sobotę w stolicy zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe opady śniegu. Temperatura maksymalna 0 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.(PAP)

 

IMGW ostrzega przed oblodzeniem w dziewięciu województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia przed oblodzeniem na drogach i chodnikach. Alert dotyczy dziewięciu województw i obowiązuje do godz. 9 w piątek.
Alerty obowiązują w dziewięciu województwach: dolnośląskim, opolskim i śląskim, części woj. małopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i lubuskiego.
Instytut prognozuje, że ze względu na występujące opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu na tych obszarach, mokra nawierzchnia dróg i chodników będzie zamarzać, powodując ich oblodzenie.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk wynosi 80 proc. Alerty będą obowiązywać do godz. 9 w piątek.(PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"