Departament Pojazdów Mechanicznych (DMV) z Kalifornii przeprosił za wydanie indywidualnej tablicy rejestracyjnej o numerach „LOLOCT7”. Kalifornijskie DMV znalazło się w ogniu krytyki, gdy organizacja StopAntisemitism zwróciła uwagę, że wytłoczone oznaczenie może nawiązywać do ataku Hamasu na Izrael z 7 października 2023 roku.
Organizacja przeciw antysemityzmowi StopAntisemitism podniosła alarm, gdy jej działacze dowiedzieli się o wydaniu przez kalifornijskie DMV tablicy rejestracyjnej o spersonalizowanym oznaczeniu „LOLOCT7”. Uznano, że treść tablicy jest zlepkiem akronimów, który nawiązuje do ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael z 7 października ubiegłego roku.
Rozdzielając oznaczenie z tablicy rejestracyjnej, wydanej przez DMV, na części, w jednym z wariantów otrzymujemy „LOL” – „Laughing Out Loud”, odnoszący się do śmiania się w głos – oraz „OCT7”, które w mniemaniu StopAntisemitism miałoby oznaczać „October 7(th)”, czyli 7 października.
Właściciel pojazdu, dla którego wydano tablicę rejestracyjną zaprzeczył oskarżeniom organizacji. Wyjaśnił, że „LOLO” oznacza dziadka w języku tagalskim, „CT” odnosi się do modelu Cybertruck koncernu Tesla, natomiast „7” symbolizuje siódemkę dzieci właściciela.
Kalifornijski urząd przeprasza za wydanie „nienawistnej” tablicy rejestracyjnej i wycofuje indywidualne oznaczenie
Pomimo zapewnień właściciela, że numer rejestracyjny, o jaki zawnioskował do DMV, w żadnej części nie odnosi się do wydarzeń z 7 października 2023 roku, urząd i tak uznał wydanie tablicy za poważny błąd. W specjalnym oświadczeniu kalifornijskie DMV przeprosiło za używanie „mowy nienawiści”.
„Używanie nienawistnego języka jest nie tylko wyraźnym naruszeniem naszych zasad, ale także naruszeniem naszych podstawowych wartości, by z dumą służyć społeczeństwu i zapewniać bezpieczne i przyjazne drogi” – brzmi fragment oświadczenia urzędu dla „Los Angeles Times”.
Po interwencji StopAntisemitism DMV zapowiedziało ponadto, że tablica zostanie wycofana, a właściciel będzie miał możliwość odwołania się od tej decyzji.
Antysemityzm w tablicy rejestracyjnej? Numery miały nawiązywać do ataku na Izrael z 7 października 2023 roku
Formułując oskarżenia wobec urzędu organizacja StopAntisemitism odnosiła się do wydarzeń z 7 października 2023 roku. Doszło wówczas do skoordynowanego ataku bojowników palestyńskiego Hamasu na osiedla izraelskie (kibuce), znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Gazy – kontrolowanej wówczas przez Hamas. W ataku zginęło 766 cywili. Bezpośrednim następstwem krwawej ofensywy Hamasu była izraelska interwencja wojskowa w Strefie Gazy. Śmierć poniosło w jej trakcie 730 żołnierzy Izraelskich Sił Samoobrony (IDF) i 68 policjantów.
W wojnie Izraela z Hamasem zginęło po stronie palestyńskiej ponad 44 tys. osób z czego 34 344 zidentyfikowało Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy. Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej 56 proc. ofiar wśród Palestyńczyków stanowiły dzieci i kobiety.
StopAntisemitism zostało założone w 2018 roku „w odpowiedzi na rosnącą przemoc i nastroje antysemickie w Stanach Zjednoczonych”. Działalność organizacji obejmuje nadawanie tytułu „Antysemity Roku”, którym obwołano w 2024 roku konserwatywną aktywistkę Candance Owens, a dwa lata wcześniej – rapera Kanye Westa.
Red. JŁ