11.1 C
Chicago
poniedziałek, 21 kwietnia, 2025

Andrzej Duda odznaczył prezydenta Ukrainy Orderem Orła Białego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, za działalność na rzecz bezpieczeństwa, niezłomność w obronie praw człowieka prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został w środę odznaczony Orderem Orła Białego – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Zełenski – wraz z małżonką Ołeną Zełenską – przebywa w środę z oficjalną wizytą w Polsce. Po godz. 11 rozpoczęło się spotkanie par prezydenckich w Pałacu Prezydenckim.

W trakcie spotkania Kancelaria Prezydenta RP poinformowała na Twitterze, że prezydent Zełenski został odznaczony – w uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, za działalność na rzecz bezpieczeństwa, niezłomność w obronie praw człowieka – Orderem Orła Białego. Do wpisu dołączono również nagranie, na którym prezydent Duda – w obecności m.in. pierwszych dam Polski i Ukrainy – wręczył ukraińskiemu przywódcy odznaczenie.

 

„Nie ma wątpliwości, że jesteś, Wołodymyrze Zełenski, wyjątkowy. Trudno ukryć łzy wzruszenia, obserwując Twoją służbę wobec ojczyzny. Nie porzuciłeś ani Ukrainy, ani swoich rodaków. Jesteś wzorem przywódcy państwa i narodu” – powiedział polski prezydent, cytowany przez KPRP, podczas uroczystości.

 

Andrzej Duda podkreślił również, że Order Orła Białego jest najstarszym i najcenniejszym polskim odznaczeniem. „Jest wręczany wyjątkowym osobom, które swoim życiem dokonały wyjątkowych zasług wobec Rzeczypospolitej, tego, co ją otacza” – podkreślił.

 

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. (PAP)

 

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

 


 

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzincu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę rozpoczęła się w środę oficjalna wizyta ukraińskiej pary prezydenckiej Wołodymyra i Ołeny Zełenskich w Polsce.

Po oficjalnym powitaniu przewidziane są rozmowy par prezydenckich, spotkanie przywodców w cztery oczy, rozmowy w wąskim gronie i rozmowy delegacji; następnie odbędzie się wspólna konferencja prezydentów. W tym czasie pierwsze damy Polski i Ukrainy spotkają się z ukraińskimi medykami szkolącymi się w Polsce.

 

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz poinformował, że rozmowy prezydentów będą dotyczyły całego spektrum relacji polsko-ukraińskich, począwszy od polityki bezpieczeństwa, sytuacji na Ukrainie i w regionie.

 

„Prezydenci będą rozmawiali o tym, jak zachować wsparcie Zachodu, jedność europejską i euroatlantycką, to co udało nam się wypracować od początku wojny. Dziś istnieje konieczność, aby umacniać tę jedność, bo w naturalny sposób rosyjska propaganda i Rosja próbuje rozbić naszą współpracę” – mówił Przydacz.

Kolejnym tematem rozmów – zapowiedział Przydacz – będą kwestie gospodarcze. „Prezydenci będą starać się nakreślić pewien plan działań na przyszłość, tak żeby polscy przedsiębiorcy – także z uwagi na bliskość kulturową, na bliskość granicy i z uwagi na ich zaangażowanie przez ostatnie miesiące w pomoc uchodźcom ukraińskim – mieli szansę na realizację swoich działań biznesowych w przyszłości na Ukrainie” – powiedział Przydacz.

 

Dodał, że trzecim tematem będą kwestie historyczne, które w ostatnich latach były drażliwe w relacjach polsko-ukraińskich. „Dialog historyczny zawsze jest ważnym elementem rozmów pana prezydenta Andrzeja Dudy, musimy pamiętać, że pamieć historyczna dla Polaków i szacunek dla naszej historii jest dla nas wszystkich niezmiernie ważny” – podkreślił prezydencki minister.

 

Zełenski spotka się po południu także z premierem Mateuszem Morawieckim, a następnie z marszałkinią Sejmu Elżbietą Witek oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

 

Po południu w Warszawie zaplanowano polsko-ukraińskie forum gospodarcze, spotkanie par prezydenckich z przedstawicielami środowisk zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy, a następnie wspólne wystąpienie przywódców Polski i Ukrainy na Zamku Królewskim.

 

To pierwsza oficjalna wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. W trybie roboczym prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się dwukrotnie w Rzeszowie: w lutym 2023 r. i w grudniu 2022 r.

 

Polski prezydent złożył w tym czasie cztery wizyty na Ukrainie: w styczniu 2023 r. (we Lwowie spotkali się przywódcy Trójkąta Lubelskiego, a prezydenci Polski i Ukrainy wspólnie odwiedzili Cmentarz Łyczakowski), w sierpniu 2022 r. (Andrzej Duda wziął udział w szczycie Platformy Krymskiej), w maju 2022 r. (Prezydent RP wygłosił orędzie przed Radą Najwyższą Ukrainy) i w kwietniu 2022 r. (Prezydent RP wraz z przywódcami Estonii, Litwy i Łotwy odwiedził wtedy m.in. Borodiankę, Irpień i Buczę – podkijowskie miejscowości zniszczone przez rosyjskie wojska). (PAP)

 

autorka: Aleksandra Rebelińska

 


 

Niemcy/ Media: podróżą do Warszawy prezydent Zełenski robi dla Polski jeden z nielicznych wyjątków

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski od rozpoczęcia rosyjskiej wojny napastniczej w lutym ubiegłego roku rzadko wyjeżdżał za granicę. Dla Polski Zełenski robi teraz jeden z nielicznych wyjątków – pisze w środę portal tygodnika „Spiegel” o wizycie ukraińskiego prezydenta w Polsce. Telewizja ZDF podkreśla skalę wsparcia Polski dla Ukrainy.

„Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski od rozpoczęcia rosyjskiej wojny napastniczej w lutym ubiegłego roku rzadko wyjeżdżał za granicę, najczęściej pojawiając się w innych stolicach za pomocą przekazów wideo. Dla Polski Zełenski robi teraz jeden z nielicznych wyjątków. Polska jest jednym z najważniejszych zwolenników Ukrainy w wojnie z Rosją i oferuje ochronę wielu Ukraińcom, którzy uciekli” – zauważa „Spiegel”.

 

Telewizja ZDF przy okazji wizyty ukraińskiego prezydenta zwraca uwagę, że Polska jest ogromnie ważnym krajem wspierającym Ukrainę, a prezydent Zełenski chce za to wsparcie podziękować.

 

ZDF przypomina o uchodźcach wojennych, którzy znaleźli schronienie w Polsce – „żaden inny kraj nie przyjął tylu uchodźców”, a pomoc dla nich ciągle jest wielka, mimo że kraj sam zmaga się z problemami, np. inflacją. „Także militarnie Polska jest bardzo ważna dla Ukrainy” – powiedziała w środę korespondentka ZDF z Warszawy, przypominając m.in. o nacisku, jaki Polska wywierała na Niemcy w kwestii dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard i o dostarczeniu Ukrainie myśliwców.

 

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

 


Ukraina/ Media o wizycie prezydenta Zełenskiego: trudny moment doprowadził do bezprecedensowej bliskości Polski i Ukrainy

Wołodymyr Zełenski chce osobiście podziękować wszystkim Polakom za wsparcie – pisze agencja Ukrinform o wizycie prezydenta Ukrainy w Warszawie, oceniając, że trudny moment doprowadził do bezprecedensowej bliskości i sojuszu Ukrainy i Polski.

„Trudno znaleźć inne państwo, które na najwyższym szczeblu miałoby równie intensywne relacje z Kijowem. Statystyka mówi sama za siebie: w ciągu roku prezydenci (Wołodymyr) Zełenski i (Andrzej) Duda rozmawiali telefonicznie niemal 30 razy, kilka razy rozmawiali w formacie konferencji wideo. Polski lider czterokrotnie był na Ukrainie – wylicza agencja Ukrinform.

 

W komentarzu poświęconym wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Polsce, agencja podkreśla: to jego piąta wizyta w zagranicznej stolicy po Waszyngtonie, Londynie, Paryżu i Brukseli, ale pierwsza, która ma status oficjalnej. Agencja odnotowuje, że Zełenski już po rozpoczęciu wojny był w Polsce kilka razy, w drodze do innych stolic w ramach swych wizyt.

 

Ukrinform zaznacza, że od lutego ub.r. wielokrotnie spotykali się również premierzy obu krajów – Mateusz Morawiecki i Denys Szmyhal, co jest istotną zmianą w stosunku do lat poprzedzających rosyjską inwazję.

 

„To dowodzi, że trudny moment doprowadził do niespotykanej wcześniej bliskości i sojuszniczego charakteru stosunków pomiędzy Ukrainą i Polską” – ocenia Ukrinform.

 

„Unikalność tej wizyty polega również na tym, że prezydentowi towarzyszy pierwsza dama Ołena Zełenska, co nie miało miejsca podczas poprzednich wizyt w ciągu ostatnich kilku miesięcy” – dodaje autor tekstu.

 

„Polscy przywódcy lubią powtarzać, że pomagając Ukrainie, przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo Polski. Ale nikt nie może zarzucić władzom Polski i zwykłym Polakom, że pomoc, jakiej udzielili i udzielają Ukrainie, była nieszczera i wynikała z chłodnej kalkulacji. Takie stwierdzenie byłoby nieprawdziwe i obraźliwe dla strony polskiej” – pisze Ukrinform, przypominając, jak od pierwszych dni wojny Polska stała się głównym hubem dla pomocy humanitarnej i „otworzyła swoje granice dla milionów ukraińskich kobiet, dzieci i starszych ludzi”.

 

„Warszawa, po uzgodnieniach z KE, zdecydowała się na bezprecedensowy krok: obywatele Ukrainy uzyskali możliwość wjazdu na jej terytorium bez wiz, a nawet bez paszportów” – zauważa, dodając, że ok. miliona Ukraińców wciąż pozostaje w Polsce.

 

Autor tekstu podkreśla, że Polska nie tylko jest hubem dla pomocy z Zachodu, lecz sama „jest wśród liderów przekazywanej pomocy wojskowej i humanitarnej”. Warszawa przekazała Kijowowi sprzęt wojskowy wart co najmniej 2,2 mld euro, a pod względem wsparcia wojskowego ustępuje tylko USA.

 

Agencja podkreśla również polityczne wsparcie Polski, udzielane Ukrainie na arenie międzynarodowej – lobbowanie sankcji oraz zaangażowanie w badanie rosyjskich zbrodni i poparcie dla stworzenia międzynarodowego trybunału karnego.

 

„Jest oczywiste, że ta wizyta ma kilka sensów strategicznych. Przede wszystkim – wdzięczność. Zełenski chce osobiście podziękować wszystkim Polakom za nieprawdopodobne wsparcie udzielane Ukrainie i Ukraińcom” – pisze Ukrinform.

 

Kolejne tematy to dalsze pogłębienie współpracy między Kijowem i Warszawą w kwestiach politycznych, gospodarczych, bezpieczeństwa i humanitarnej.

 

Będzie to również okazja do rozmowy na tematy trudniejsze, takie jak eksport ukraińskiego zboża przez Polskę do krajów trzecich przez terytorium Polski oraz sprawy historyczne, które aktywnie wykorzystuje rosyjska propaganda, próbując „chociażby pogorszyć atmosferę” dwustronnych stosunków.

 

„Relacje pomiędzy dwoma krajami są obecnie najlepsze w historii niepodległych Ukrainy i Polski. Tego dorobku w żadnym wypadku nie można zaprzepaścić. Przyszłe pokolenia obydwu narodów po prostu tego nie wybaczą” – ocenia agencja. (PAP)

 

rsp/ tebe/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"