13.5 C
Chicago
wtorek, 20 lutego, 2024

Amerykanie przy świątecznym stole nie będą wdzięczni za sytuację gospodarczą kraju

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Amerykanie obchodzą dziś Thanksgiving. Tradycyjnie przy świątecznym stole dziękują za to co dobrego spotkało ich w ciągu kończącego się powoli roku.

 

Niestety w dalszym ciągu nie mają powodów by być wdzięcznymi za sytuację ekonomiczną. Wprawdzie gospodarka Stanów Zjednoczonych według rządu umacnia się po pandemii czego dowodem ma być spadek bezrobocia i wysokie wydatki konsumenckie, które pomogły uniknąć recesji, zapowiadanej przez wielu ekonomistów jednak nastroje nadal nie są zbyt optymistyczne.

Nastroje konsumentów spadają zresztą od czterech miesięcy. W opublikowanym ostatnio sondażu Gallupa 47% respondentów oceniło gospodarkę jako „słabą”, a 33% jako „tylko dobrą”. Amerykańska gospodarka odnotowała zdumiewający wzrost o 4,9% w trzecim kwartale. Inflacja zaś spadła. Rynek pracy pozostaje silny, a stopa bezrobocia wciąż utrzymuje się poniżej 4%.

Austan Goolsbee, prezes Banku Rezerwy Federalnej w Chicago, uważa, że nastawienie do gospodarki jest mylące. „Ta rozbieżność między tym, jak czują się firmy, jak czują się jednostki, jak czują się konsumenci, jest trudna do pogodzenia z liczbami” – powiedział podczas dyskusji panelowej w Detroit Economic Club.

Dodał, że kiedy pyta ludzi o poziom gospodarki najczęściej określają ją jednym słowem „okropna”. Zapytani o osobistą kondycję finansową, często odpowiadają „całkiem nieźle”. „Nigdy nie było większej przepaści” – powiedział Goolsbee.

 

BK

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520