32.5 C
Chicago
sobota, 22 czerwca, 2024

Ochrona podczas zamachu na premiera Słowacji przeceniła swoje możliwości? Orban: Fico jest między życiem a śmiercią

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Według ekspertów ochrona słowackiego premiera Roberta Ficy, który został poważnie ranny w zamachu, przeceniła swoje możliwości – pisze w piątek czeski dziennik „Lidove Noviny”. Przedstawiciele rządu w Bratysławie zdecydowanie poparli działania policji i służb.

Po środowym zamachu na Ficę podczas wyjazdowego posiedzenia rządu opinia publiczna zastanawia się nie tylko nad stanem zdrowia słowackiego premiera, ale także nad tym, czy siły bezpieczeństwa nie przeceniły swoich możliwości – zaznacza czeski dziennik. Zdaniem gazety, gdy przedstawiciele rządu popierają działania policji, eksperci mówią o słabościach działań ochrony.

„Dla mnie porażką jest to, że nie mieli tam karetki w odwodzie. A także brak ochrony balistycznej” – powiedziało „LN” anonimowe źródło związane ze słowackimi służbami. Nie chodzi o to, że Fico powinien mieć kamizelkę kuloodporną, ale że jego ochrona musiała mieć składaną, antybalistyczną tarczę, która pozwoliłaby ochronić VIP-a nawet przed strzałem ze strzelby – dodało źródło gazety.
Przedstawiciel sił policyjnych ochraniających czeskich VIP-ów zwrócił uwagę na inne słabości w procedurze słowackich służb bezpieczeństwa. „Byłem zaskoczony faktem, że po strzelaninie zostawili Ficę i wszyscy rzucili się na strzelca. W naszym kraju wygląda to tak, że jeden zespół zajmuje się strzelcami, a drugi próbuje zabezpieczyć VIP-ów” – zauważył.
Jeszcze ważniejsze od szybkiej reakcji jest patrolowanie miejsca, w którym będzie przebywał polityk – napisała gazeta. W praktyce często zdarza się, że jednostka, która zapewnia bezpieczeństwo chronionej osobie, sprawdza takie miejsca wcześniej. W czasie samego wydarzenia na miejscu jest również kilku ubranych po cywilnemu policjantów. Detektywi w cywilu byli również widoczni na nagraniu z wyjazdowego posiedzenia rządu. To, czy sprawdzili, że wśród osób czekających na premiera, jest ktoś z policyjną kartoteką, będzie przedmiotem dalszego dochodzenia.
Słowacki minister spraw wewnętrznych Matusz Szutaj Esztok dał do zrozumienia, że policja nie popełniła żadnych błędów. „Nie zgadzam się na to, by część mediów i polityków zrzucała winę za ten haniebny czyn na siły bezpieczeństwa i obarczała je odpowiedzialnością. Środki bezpieczeństwa na spotkaniu wyjazdowym rządu w Handlovej były na maksymalnym możliwym poziomie, wyższe zostały podjęte tylko w związku ze spotkaniem wyjazdowym na Ukrainie” – powiedział.

Piotr Górecki (PAP)

 

***

W dwa dni po zamachu premier Słowacji Robert Fico znajduje się na granicy życia i śmierci – oznajmił w piątek w radiu publicznym premier Węgier Viktor Orban. Zapewnił, że modli się za ciężko rannego szefa rządu słowackiego.
„Modlimy się za premiera i kibicujemy Słowacji” – powiedział Orban, dodając, że życzy Ficy „szybkiego powrotu do zdrowia i pracy”.
Premier Węgier dodał, że będzie brakowało obecności szefa słowackiego rządu w trakcie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, która „wraz z amerykańskimi wyborami może zadecydować o wojnie i pokoju w Europie”.
Orban podkreślił, że bardzo „potrzebujemy Roberta Ficy”, który jest zwolennikiem pokoju, „potrzebujemy pokojowej Słowacji, teraz straciliśmy to wsparcie”.
Premier Słowacji został ciężko ranny w środowym zamachu w miasteczku Handlova, gdzie odbywało się posiedzenie rządu. Zamachowiec, 71-letni Juraj C. – literat i członek Stowarzyszenia Pisarzy Słowackich – oddał do Ficy kilka strzałów z legalnie posiadanej broni. Przyznał, że kierował się motywami politycznymi.
Fico zaczynał karierę jako zwolennik lewicy, jednak szybko przesunął się w prawo. Już wcześniej sprawował funkcję premiera, jednak w 2018 r. podał się do dymisji w w rezultacie skandalu związanego z zabójstwem dziennikarza, badającego ewentualne powiązania polityków partii Ficy z mafią. Po zeszłorocznej wygranej premier ogłosił pomysł zlikwidowania mediów publicznych. Prezentował podobny światopogląd co premier Węgier, twierdził, że wolność przychodziła zawsze ze wschodu, a wojna z zachodu. Krytykował unijną pomoc wojskową dla Kijowa, a rządzona przezeń Słowacja nie wysyłała wsparcia militarnego na Ukrainę.
Atak na premiera Ficę, jak zauważyła agencja Reutera, był pierwszym od ponad 20 lat znaczącym europejskim zamachem na przywódcę politycznego. Zamach ujawnił narastające napięcia i spolaryzowanie polityczne tak w Słowacji, jak w całej Europie – twierdzi Reuters. (PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520