Europosłowie PiS poinformowali we wtorek w Strasburgu, że w czwartkowym głosowaniu w Parlamencie Europejskim poprą wniosek o wotum nieufności dla Komisji Europejskiej kierowanej przez Ursulę von der Leyen. Od miesięcy bardzo krytycznie oceniamy pracę obecnej KE – powiedział szef delegacji PiS Adam Bielan.
– Krytykujemy przede wszystkim przyspieszenie pracy nad (Europejskim) Zielonym Ładem. Wbrew temu, co mówiło się w Polsce, szczególnie podczas prezydencji Polski w (Radzie) Unii Europejskiej, prace nad Zielonym Ładem nie zostały wstrzymane. Jest wręcz przyspieszenie i szczególnie będzie to widać podczas prezydencji duńskiej – powiedział Bielan na konferencji prasowej.
Dodał, że europosłowie PiS krytycznie podchodzą do wdrażania unijnego paktu migracyjnego i umowy handlowej z Mercosurem (organizacją tworzoną przez Argentynę, Boliwię, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj), negocjowanej, jak podkreślił, bez informowania rządów państw UE.
– Wszyscy nasi posłowie będą głosować w czwartek za odwołaniem Ursuli von der Leyen – podsumował.
W konferencji prasowej wziął udział również europoseł Patryk Jaki. – Gdy obecna ekipa przejmowała władzę w Unii Europejskiej, Unia Europejska rozwijała się mniej więcej na poziomie Stanów Zjednoczonych. Od czasu, kiedy oni są u władzy, rok do roku tracimy znaczenie polityczne jako Unia Europejska, tracimy znaczenie gospodarcze, w dłuższej perspektywie będzie traciła na tym Polska. Stąd nasz wniosek. Oczekujemy realnego działania – powiedział.
W jego ocenie politycy, szczególnie z PO, każdego dnia okłamują Polaków, twierdząc, że są przeciwni polityce klimatycznej, Zielonemu Ładowi i polityce migracyjnej UE. – Jesteście przeciwni? To w czwartek zobaczymy w głosowaniu – powiedział Jaki.
Europoseł Mariusz Kamiński podkreślił, że jednym z istotnych elementów wniosku o odwołanie Komisji von der Leyen jest sprawa zakupu szczepionek przeciw COVID-19 od firmy Pfizer za 21,5 mld euro.
– Tu nie chodzi o sam zakup szczepionek, ale o okoliczności i sposób, w jaki to zostało zrobione. W tej sprawie trwa postępowanie Prokuratury Europejskiej. W tej sprawie TSUE wydał wyrok niekorzystny dla pani von der Leyen, która ukrywała część dokumentów, materiałów związanych z negocjacjami dotyczącymi tego zakupu. Sprawa jest niezwykle poważna, pokazująca, że problem korupcji w Unii Europejskiej, w Komisji Europejskiej, problem braku transparentności jest bardzo istotny – powiedział Kamiński.
– Ten, kto podniesie rękę za Ursulą von der Leyen, podnosi rękę za Zielonym Ładem, za Mercosurem, który zniszczy polskie rolnictwo, za zakazem używania samochodów z silnikami spalinowymi. Podniesie rękę za polityką klimatyczną. Podniesie rękę za centralizacją Unii Europejskiej. Podniesie rękę za tymi wszystkimi rozwiązaniami, które dociążają całą Europę, ale również są przedmiotem krytyki w Polsce – powiedział z kolei europoseł Tomasz Bocheński.
Wniosek o wotum nieufności wobec KE jest motywowany m.in. trwającym śledztwem Prokuratury Europejskiej (EPPO) w sprawie udziału Komisji w procesie zakupu szczepionek przeciw COVID-19, zarzutami o związane z tym nieprawidłowości oraz zarzutami o niewłaściwe zarządzanie środkami w ramach popandemicznego Funduszu Odbudowy. Wnioskodawcy oskarżają też Komisję m.in. o ingerencję w wybory prezydenckie w Rumunii.
Wniosek jest ponadto motywowany „nadużywaniem przez Komisję art. 122 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej jako podstawy prawnej rozporządzenia SAFE, inicjatywy finansowania obronności o wartości 150 mld euro”. Zdaniem wnioskodawców stanowi to poważne naruszenie kompetencji i wypaczenie zamierzonego celu artykułu zarezerwowanego dla sytuacji nadzwyczajnych w gospodarce.
Wniosek o wotum nieufności wobec KE musi zostać złożony przez co najmniej jedną dziesiątą europosłów. Obecnie PE liczy 720 posłów, więc potrzeba było minimum 72 podpisów. Wnioskodawcy spełnili ten wymóg.
Aby wniosek został przyjęty, musi uzyskać poparcie co najmniej dwóch trzecich oddanych głosów, reprezentujące większość członków Parlamentu. W przypadku przyjęcia wotum nieufności KE jako całość musi podać się do dymisji.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
luo/ akl/ jpn/