30.8 C
Chicago
czwartek, 3 lipca, 2025

Rzecznik MSZ: Minister Sikorski deklaruje chęć spotkania z Karolem Nawrockim po jego zaprzysiężeniu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Minister Radosław Sikorski oczywiście deklaruje chęć spotkania i rozmowy zaraz po zaprzysiężeniu pana Karola Nawrockiego – w tym momencie, gdy stanie się on prezydentem RP – powiedział PAP rzecznik MSZ Paweł Wroński.

Prezydent elekt Karol Nawrocki zadeklarował w czwartek, że jest gotowy na rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, m.in. na temat nominacji ambasadorskich. Wcześniej szef MSZ w rozmowie z PAP przed kilkoma dniami poinformował, że resort spraw zagranicznych zaoferował prezydentowi elektowi możliwość „zbriefowania” przez wiceministrów, tak by „mógł się wdrażać i poznawać stanowisko rządu” i jego politykę zagraniczną, którą – jak zaznaczył – ma reprezentować.
Rzecznik MSZ przypomniał o tej propozycji ministra Sikorskiego i dodał, że obejmuje ona konsultacje z poszczególnymi pionami MSZ tak, by prezydent elekt został „wprowadzony w tajniki i zagadnienia” polskiej polityki zagranicznej.
„Rozumiem, że stwierdzenie, że to prezydent elekt będzie przedstawiał swoje uwagi na temat polskiej polityki jest jego swoistą odpowiedzią na to zaproszenie” – ocenił Wroński.
Pytany o to, czy minister zamierza poruszyć w rozmowie z Karolem Nawrockim kwestię ambasadorów, rzecznik MSZ zaznaczył, że Sikorski jest gotów rozmawiać na ten temat „reprezentując rząd, który zgodnie z konstytucją zajmuje się polityką zewnętrzną i wewnętrzną kraju”. Przypomniał też treść art. 133 konstytucji, zgodnie z którym prezydent Rzeczypospolitej w zakresie polityki zagranicznej współdziała z premierem i właściwym ministrem.
Spór o nominacje ambasadorskie między rządem a prezydentem Andrzejem Dudą o powoływanie ambasadorów rozpoczął się w marcu 2024 r. Prezydent elekt Karol Nawrocki deklarował wielokrotnie, że popiera główne kierunki polityki zagranicznej Dudy i krytykował rząd za niektóre nominacje ambasadorskie, w tym Bogdana Klicha na ambasadora RP w Waszyngtonie i Ryszarda Schnepfa na ambasadora RP w Rzymie. Radosław Sikorski zadeklarował, że jest gotów spotkać się z Karolem Nawrockim.
W marcu ubiegłego roku Sikorski zdecydował, że ponad 50 ambasadorów zakończy misję, a kilkanaście kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu zostanie wycofanych. Prezydent podkreślił natomiast, że „nie da się żadnego ambasadora polskiego powołać, ani odwołać bez podpisu prezydenta”.
W miejsce ambasadorów, którzy opuścili placówki, ale nie zostali formalnie odwołani przez prezydenta, trafili wskazani przez MSZ dyplomaci, którzy ze względu na konflikt nie mają statusu ambasadorów, lecz charge d’affaires – taka sytuacja jest np. w USA, gdzie były szef MON w rządzie PO-PSL Bogdan Klich zastąpił Marka Magierowskiego. Prezydent Duda wielokrotnie dawał do zrozumienia, że nie uważa Klicha za odpowiednią postać na stanowisku ambasadora w USA.
Na początku kwietnia tego roku szef MSZ poinformował, że do kancelarii premiera po roku zwłoki wpłynęły z prezydenckiej kancelarii pierwsze wnioski o kontrasygnaty nominacji ambasadorskich. Prezydent podpisał nominację dla Agnieszki Bartol na stałego przedstawiciela Polski przy Unii Europejskiej. A na początku maja poinformowano, że szef MSZ przekazał nominacje dla nowo powołanych ambasadorów, m.in. Tadeusza Chomickiego w Singapurze, Macieja Huni w Izraelu, Małgorzaty Kosiury-Kaźmierskiej w Norwegii, Artura Orzechowskiego w Estonii, Michała Murkocińskiego w Egipcie. Pod koniec czerwca szefowa prezydenckiej kancelarii Małgorzata Paprocka potwierdziła natomiast doniesienia, że do Kancelarii Prezydenta wpłynęły dokumenty informujące, że szef MSZ chce odwołania trzech ambasadorów: Jakuba Kumocha – ambasadora w Chinach, Adama Kwiatkowskiego – ambasadora RP w Watykanie i Pawła Solocha – ambasadora w Rumunii. (PAP)

wni/ mro/ rbk/ js/

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"