Gubernator stanu Maryland – jedyny czarnoskóry na takim stanowisku w USA – zawetował stanową ustawę o reparacjach za niewolnictwo. Projekt miał na celu powołanie specjalnej komisji, która opracowałaby rekomendacje dla władz w zakresie rekompensat za zniewolenie i segregację rasową przodków czarnoskórych mieszkańców Maryland. Gubernator Wes Moore uzasadnił swoją decyzję, stwierdzając, że „to niewłaściwy czas” na rozpoczęcie tego typu inicjatywy.
Gubernator Maryland Wes Moore (D) nie poparł projektu ustawy, która powołałaby do życia stanową komisję ds. reparacji dla potomków czarnych niewolników. Projekt był wzorowany na podobnych inicjatywach – w tym kalifornijskiej komisji ds. reparacji, która w ubiegłym roku zarekomendowała m.in. pieniężne rekompensaty dla czarnoskórych mieszkańców, których przodkowie padli ofiarą niewolnictwa i segregacji rasowej. Całkowity koszt proponowanego zadośćuczynienia – jak wówczas wyliczono – miałby wynieść ok. 800 mld dolarów. Ambitny plan kalifornijskiej komisji został jednak odrzucony przez gubernatora Gavina Newsoma (D).
Gubernator Moore zawetował w piątek projekt ustawy, która ustanawiałby taką komisję w Maryland. Moore stwierdził, że podjął „trudną” decyzję, nie negując jednocześnie słuszności dążeń do ustanowienia jakiejś formy reparacji za niewolnictwo i segregację.
„Doceniam wysiłek włożony w tę ustawę, ale głęboko wierzę, że teraz nie jest czas na kolejne badanie. Teraz jest czas na działanie, które przyniesie realne rezultaty dla naszych mieszkańców” – stwierdził Moore.
Gubernator zapowiedział, że będzie dążył do „eliminacji nierówności rasowych” w takich kwestiach, jak ogólny poziom bogactwa, bezpieczeństwo żywnościowe, dostęp do mieszkań i edukacji oraz barier, które „od pokoleń izolowały czarne rodziny w Maryland”.
Decyzja Moore’a spotkała się z krytyką ze strony Czarnego Klubu Legislacyjnego Maryland, dla którego zawetowany projekt ustawy był priorytetem.
„W momencie, gdy Biały Dom i Kongres atakują czarne społeczności, likwidują inicjatywy na rzecz różnorodności i używają szkodliwego języka zakodowanego w uprzedzeniach, gubernator Moore miał okazję pokazać światu, że Maryland odważnie mierzy się z własną bolesną historią i potrzebą naprawy tych krzywd” – napisano w oświadczeniu organizacji po ogłoszeniu weta. „Zamiast tego, pierwszy czarnoskóry gubernator w historii stanu zablokował historyczną ustawę, która mogła zapoczątkować proces zadośćuczynienia za niewolnictwo” – dodano.
Red. JŁ