Na podstawie 5 tys. najpopularniejszych postów dotyczących kampanii prezydenckiej opublikowanych w polskim internecie od 15 stycznia do 15 maja 2025 r. Res Futura na zlecenie PAP przygotowała zestawienie tematów najczęściej poruszanych przez kandydatów na prezydenta.
Ranking tematów kampanii wyborczej poruszanych w mediach społecznościowych przez kandydatów na prezydenta od 15 stycznia 2025 r. do 15 maja 2025 r.
1. Krytyka przeciwników politycznych – 32,4 proc. (spośród wszystkich analizowanych 5 tys. postów).
Była to najczęściej wykorzystywana strategia komunikacyjna. Największy udział w tej kategorii miały treści Grzegorza Brauna (35,7 proc.), Sławomira Mentzena (31,3 proc.) i Karola Nawrockiego (30,6 proc.). Wpisy dotyczyły bezpośrednich zarzutów kierowanych do przeciwników oraz podważania ich wiarygodności.
2. Sprawy kobiet i prawa reprodukcyjne – 14,7 proc.
Temat ten najczęściej poruszała Magdalena Biejat (24,8 proc.). Pojawiał się również w przekazach Zandberga i Mentzena, choć w innych kontekstach.
3. Migracja i bezpieczeństwo granic – 12,5 proc.
Liderem w poruszaniu tego tematu był Karol Nawrocki (19,4 proc.), a także Sławomir Mentzen (15,6 proc.) i Grzegorz Braun (17,1 proc.). Posty dotyczyły zagrożeń związanych z migracją oraz bezpieczeństwem wewnętrznym.
4. Zielony Ład i klimat – 6,8 proc.
Najczęściej ten temat pojawiał się w przekazach Mentzena (8,7 proc.), który krytykował unijną politykę klimatyczną. Z kolei Hołownia i Trzaskowski poruszali te kwestie sporadycznie, koncentrując się na rozwoju zielonych technologii.
5. Ochrona zdrowia i edukacja – 11,1 proc.
Temat ten był silnie akcentowany przez Biejat (19,2 proc.) i Zandberga (15,5 proc.), głównie w odniesieniu do dostępności usług publicznych, czesnego na studiach oraz finansowania szpitali. U Mentzena tematyka ta pojawiała się w kontekście krytyki systemu ochrony zdrowia.
6. Bezpieczeństwo narodowe i polityka zagraniczna – 8,3 proc.
Najczęściej zwracał na ten temat uwagę Nawrocki (15,7 proc.) i Hołownia (10,8 proc.). Pisali oni o relacjach z USA, NATO, Rosją i Ukrainą. Pojawiały się także odniesienia do polityki obronnej i suwerenności.
7. Gospodarka i podatki – 7,2 proc.
Podnoszone przede wszystkim przez Mentzena (9,6 proc.) i Zandberga (13,6 proc.), z naciskiem na politykę socjalną, wolność gospodarczą oraz nierówności społeczne. Nawrocki (9,3 proc.) koncentrował się na propozycjach prorozwojowych i obronie własności.
8. Wezwania do głosowania i spoty kampanijne – 16,9 proc.
Temat ten był szczególnie intensywnie obecny w komunikacji Joanny Senyszyn (40,8 proc.), a także u Biejat i Mentzena. Posty miały charakter mobilizacyjny, zapowiadały spotkania i wiece, a także wzywały do udziału w wyborach.
9. Krytyka mediów i debat publicznych – 5,6 proc.
Ten temat był często eksponowany przez Mentzena (8,7 proc.) i Brauna (7,1 proc.), odnosząc się do zarzutów o stronniczość, wykluczanie z debat oraz manipulację przekazem.
10. Obrona tradycyjnych wartości, rodziny, religii – 7,6 proc.
Temat ten był najbardziej widoczny w przekazie Karola Nawrockiego (14,3 proc.) i Grzegorza Brauna (8,0 proc.). Dotyczył kwestii patriotyzmu, religii, sprzeciwu wobec ideologii LGBT oraz ochrony rodziny.(PAP)
bst/ mhr/