Nie ma jasnego planu na porozumienie z USA w sprawie Ukrainy – przekazał we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, odnosząc się do pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj, rozpoczętej w lutym 2022 r. Jednocześnie dodał, że zarówno w Moskwie, jak i Waszyngtonie jest wola polityczna, aby zawrzeć takie porozumienie.
Pieskow zaznaczył, że rozmowy z Amerykanami są toczone w dobrej atmosferze, jednak nie chciał podać dokładnej daty, kiedy umowa o zakończeniu wojny mogłaby zostać zawarta.
Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff ocenił w nocy z poniedziałku na wtorek w wywiadzie dla telewizji Fox News, że porozumienie z Rosją na temat wojny „wyłania się” i może zmienić relacje między obydwoma państwami.
Rzecznik Kremla został zapytany we wtorek o możliwość przejęcia przez Rosję części zasobów uranu, zgromadzonych przez Iran. Przedstawiciel władz w Moskwie nie udzielił komentarza w tej sprawie.
Tego samego dnia brytyjski dziennik „Guardian” ujawnił, że jedną z propozycji Stanów Zjednoczonych, mających na celu ograniczyć irańskie zasoby uranu, jest przekazanie części z nich państwu trzeciemu. Gazeta zwróciła uwagę na Moskwę, która blisko współpracuje z Teheranem i mogłaby być beneficjentem tego rozwiązania. Niemniej, według informacji „Guardiana”, irańskie władze odrzuciły tę propozycję.
Zdaniem gazety był to jeden z tematów poruszonych 12 kwietnia podczas spotkania przedstawicieli Iranu i USA w stolicy Omanu, Maskacie. Iran reprezentował szef MSZ Abbas Aragczi, a USA – specjalny wysłannik prezydenta Steve Witkoff. Trwające ponad 2,5 godziny spotkanie odbywało się w formule pośredniej – każda z delegacji przebywała w osobnym pomieszczeniu, a wiadomości między nimi przekazywał minister spraw zagranicznych Omanu Badr al-Busaidi.
Kolejne amerykańsko-irańskie spotkanie odbędzie się w sobotę, 19 kwietnia. Początkowo informowano, że negocjacje zostaną zorganizowane w Rzymie. Następnie resort dyplomacji Iranu powiadomił, że miejscem rokowań ponownie będzie Oman. (PAP)
awm/ szm/