13.5 C
Chicago
niedziela, 20 kwietnia, 2025

Prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie za… 11 lat

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Obecny harmonogram budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej zakłada, że prąd z niej popłynie do sieci w 2036 r. – przekazało w czwartek Ministerstwo Przemysłu. Rozpoczęcie zasadniczej budowy planowane jest w 2028 r., a ukończenie ostatniego z trzech bloków – w 2038 r.

W czwartek dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w resorcie przemysłu Paweł Gajda przedstawił na konferencji prasowej w Katowicach „główne założenia aktualizacji” Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ).
Jak poinformował Gajda, obecna aktualizacja potwierdza cel z poprzedniej aktualizacji w 2020 r. budowy dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6 do 9 GW. Zawarty w obecnej aktualizacji harmonogram budowy pierwszej elektrowni zakłada przekazanie placu budowy wykonawcy do rozpoczęcia prac przygotowawczych jeszcze w tym roku, raport lokalizacyjny w przyszłym i pozwolenie na wstępne roboty budowlane w 2027 r.
Zezwolenie na budowę z punktu widzenia prawa atomowego (tzw. pierwszy beton jądrowy) przewidziane jest w 2028 r., a zakończenie prac budowlanych na pierwszym bloku w 2035 r. Później prowadzone mają być procesy rozruchu, testów, pierwszy załadunek paliwa, osiągnięcie pierwszej krytyczności i pierwsza synchronizacja z siecią.
„Według dzisiejszego harmonogramu przygotowanego przez spółkę celem jest, żeby pierwszy prąd do sieci popłynął w roku 2036 r. i później w kolejnych latach, czyli w 2037 r. i 2038 r. kolejne bloki, aby w 2038 r. mieć całą elektrownię pracującą, a od 1 stycznia 2039 r. mieć dyspozycyjną elektrownię w całości pracującą na potrzeby krajowego systemu elektroenergetycznego” – zasygnalizował przedstawiciel resortu przemysłu. (PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"