11.3 C
Chicago
niedziela, 18 maja, 2025

Mercosur: Jak Unia wymusi na Brazylii zakaz stosowania hormonów w hodowli bydła?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Komisja Europejska w środę opublikowała część dokumentów wchodzących w skład porozumienia o wolnym handlu między UE a państwami Mercosur. Umowa ta obejmuje system, który zapewni, że wołowina importowana do UE z Brazylii powstała bez stosowania w hodowli zakazanych w Unii hormonów – zapewniła KE.

Tekst sfinalizowanego w piątek w Urugwaju porozumienia o wolnym handlu między UE a państwami Mercosuru (Argentyną, Brazylią, Boliwią, Paragwajem, Urugwajem) nadal nie jest znany. Komisja Europejska przekazała, że czeka na przetłumaczenie dokumentu na języki urzędowe krajów unijnych, zanim przekaże go ministrom państw członkowskich. W środę opublikowano część zapisów, dotyczących zwłaszcza importu i eksportu.
Jedną z wątpliwości zgłaszanych przez rolników, część państw UE oraz unijne organizacje, w tym konsumenckie, było to, czy porozumienie zagwarantuje, że wszystkie towary trafiające na unijny rynek – a zwłaszcza żywność – będą zgodne z unijnymi standardami, zwłaszcza w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa. Obawy wzbudzała zwłaszcza kwestia importu brazylijskiej wołowiny, po tym jak kontrola wykazała, że Brazylia nie jest w stanie przedstawić łańcucha produkcyjnego mięsa, w tym zagwarantować, że w procesie hodowlanym zwierzętom nie podawano hormonów (w UE jest to zakazane).
Komisja Europejska zapewniła w środę, że wołowina eksportowana z Brazylii do UE musi odpowiadać unijnym regulacjom i zasad porozumienie z Mercosurem nie wprowadza tu żadnych zmian. Unijni urzędnicy podkreślili, że KE wie o podawaniu zwierzętom gospodarskim w Brazylii hormonów, które są zakazane w UE. „Dlatego wprowadziliśmy tzw. system dzielony, co oznacza, że współpracujemy z określonymi gospodarstwami i zakładami produkcyjnymi, które produkują mięso na eksport do UE i w tym procesie nie stosują hormonów” – zapewnili.
KE podkreśliła, że mięso, które trafia do Europy z Brazylii, może pochodzić tylko z konkretnych gospodarstw rolnych, które oznaczone są jako objęte systemem dzielonym. Dodała, że przed otrzymaniem unijnej autoryzacji gospodarstwa zostały skontrolowane przez audytorów i musiały wykazać, że produkowana przez nie żywność jest wolna od zakazanych w UE substancji. „Dlatego nawet jeśli Brazylia stosuje hormony, to mięso trafiające do UE jest zgodne z unijnymi standardami bezpieczeństwa” – zapewnili urzędnicy.
Jak zapewnił rzecznik KE ds. rolnictwa i handlu Olof Gill, Komisja nie zna doniesień, żeby jakiekolwiek niedopuszczalne produkty tego typu trafiły na unijny rynek. „To oznacza, że nasz system audytu i kontroli działa” – powiedział Gill.
Negocjowana przez 25 lat umowa ma otworzyć rynki krajów Ameryki Południowej na europejskie technologie. KE liczy też na to, że z tych krajów będzie można pozyskiwać surowce niezbędne do produkowania czystych technologii, w tym baterii. Porozumienie budzi jednak sprzeciw europejskich rolników, którzy obawiają się zalania unijnego rynku tanimi produktami rolnymi z krajów takich jak Brazylia.
Do wejścia w życie umowa potrzebuje ratyfikacji przez UE. Możliwe są dwie drogi: albo będzie wymagała ratyfikacji przez parlamenty wszystkich krajów członkowskich, albo będą musiały ją przegłosować Parlament Europejski oraz większość kwalifikowana w Radzie UE (15 z 27 krajów członkowskich reprezentujących co najmniej 65 proc. mieszkańców Unii). Komisja nie podała dotąd, na jakiej prawnej zdecyduje o procesie ratyfikacyjnym.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

 

jowi/ akl/

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"