6.7 C
Chicago
piątek, 23 maja, 2025

MTK w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Joawa Galanta za ich zbrodnie wojenne

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydaniu nakazów aresztowania izraelskich polityków jest „krokiem w kierunku sprawiedliwości” – oświadczył jeden z liderów Hamasu Basem Naim. Nie odniósł się do tego, że MTK wydał w czwartek również nakaz aresztowania innego przywódcy Hamasu, Mohammeda Deifa.

Bez pełnego wsparcia wszystkich państw świata orzeczenie MTK pozostanie jednak czysto symboliczne – dodał Naim w komunikacie cytowanym przez agencję AFP. Naim jest członkiem biura politycznego islamistycznego Hamsu, uznawanego na Zachodzie za organizację terrorystyczną.

MTK w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Joawa Galanta, zarzucając im zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w związku z trwającą od ponad roku wojną w Strefie Gazy.
Izba Przygotowawcza MTK odniosła się też do wniosku prokuratury, która takimi samymi nakazami ścigania chciała objąć trzech dowódców Hamasu. W wypadku dwóch z nich, Ismaila Hanijego i Jahji Sinwara, wnioski oddalono, ponieważ zginęli oni w atakach Izraela lub przypisywanych temu państwu.
Trybunał wydał jednak nakaz aresztowania przywódcy wojskowego skrzydła Hamasu Mohammeda Deifa, uznając, że nie jest w stanie stwierdzić, czy ten bojownik wciąż żyje. Izrael ogłosił na początku sierpnia, że Deif zginął w połowie lipca w nalocie na Strefę Gazy. Hamas oficjalnie nie potwierdził tej informacji.
Naim nie skomentował nakazu aresztowania Deifa, w którym zarzucono mu zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości, popełnione podczas ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 r. i po nim. MTK podkreślił, że prokuratura kontynuuje śledztwo w tej sprawie i przewiduje, że w sprawie zostaną złożone kolejne wnioski o aresztowania.
7 października 2023 r. rządzący Strefą Gazy Hamas napadł wraz z innymi palestyńskimi ugrupowaniami terrorystycznymi na południe Izraela, zabijając około 1200 osób, głównie cywilów, i porywając 251. Blisko 100 zakładników znajduje się wciąż w Strefie Gazy; niektórzy z nich prawdopodobnie już nie żyją.
W odpowiedzi na atak Izrael rozpoczął naloty na Strefę Gazy, a później operację lądową na tym terytorium, deklarując, że jej celem jest zniszczenie Hamasu i uwolnienie zakładników. Według władz lokalnych w ciągu ponad roku wojny zginęło przeszło 44 tys. Palestyńczyków. W tym bilansie nie rozróżnia się cywilów od bojowników, ale władze Strefy Gazy twierdzą, że dużą część ofiar stanowi ludność cywilna, co potwierdzają szacunki m.in. ONZ. Wskutek wojny Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny, a większość mieszkańców musiała uciekać ze swoich domów.

 

Jerzy Adamiak (PAP)

 

adj/ szm/

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"