Na Florydzie obowiązują przepisy, które pozwalają na wycofywanie ze szkolnych bibliotek książek, które zawierają „treści seksualizujące”, mogące mieć negatywny wpływ na dobrostan uczniów. Do tej pory – w różnej liczbie dla poszczególnych okręgów – ze szkół wycofano już tysiące tytułów. Najczęściej wyrzucane są ze szkolnych bibliotek dzieła znanego powieściopisarza, Stephena Kinga.
Książki Stephena Kinga, powieściopisarza, specjalizującego się w literaturze grozy, rozeszły się w łącznym nakładzie ponad 350 milionów kopii. Co najmniej kilkaset z nich zniknęło w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ze szkolnych bibliotek na Florydzie. Okazuje się bowiem, że tytuły Kinga są najczęściej wycofywanymi pozycjami. Dotyczy to aż 68 powieści.
Kolejnymi rekordzistami zostali: Ellen Hopkins: 38 wycofanych tytułów; Sarah J. Maas: 35 wycofanych tytułów; Margaret Atwood: 10 wycofanych tytułów, w tym „Opowieść podręcznej”.
Niektóre, spośród usuniętych książek Kinga to „Carrie”, „To”, „Lśnienie” oraz „Smętarz dla zwierzaków”. Z bibliotek zniknęły także te powieści, które pisarz napisał pod pseudonimem Richard Bachman.
Rząd Florydy twierdzi, że żadna książka nie została oficjalnie zakazana, a decyzje o usunięciu wynikają z obaw o treści uznane za „pornograficzne” lub „szkodliwe dla dzieci”. Ustawa HB 1069 z 2023 r. nakazuje usunięcie książek w ciągu 5 dni od zgłoszenia obiekcji, bez możliwości odwołania się od decyzji. Według organizacji PEN America, w roku szkolnym 2023/2024 na Florydzie usunięto lub ograniczono dostęp do ponad 4500 książek, co jest najwyższym wynikiem w USA.
Oprócz książek Kinga z niektórych bibliotek szkolnych wycofano także, m.in. „Rzeźnię numer pięć” Kurta Vonneguta, „Dziennik Anne Frank”.
Red. JŁ